Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

Fatih Erbakan'dan Saadet Partisi'ne 'darbe'

MHP'li başkan adayından rakiplerine: Elleriyle mezar kazmaya başlasınlar

Özgür Özel: AKP, içinde çok sayıda FETÖ'cü olduğunu itiraf etti!

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ortaya attığı “yedek milletvekilliği'ne ilişkin, “Bu şu anki grup içinde birçok FET֒cü bulunduğunun ifadesi. Bu sayının AKP’nin tek başına iktidarını tehdit eden noktada olduğunu hepimiz biliyoruz, bunu Cumhurbaşkanı da tescilledi. Lider sultasının daniskası olacak bir iş' dedi.

Cumhuriyet'ten İklim Öngel'e konuşan CHP’li Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Parlamentoda belediye meclislerindeki gibi her partinin kendi yedek milletvekili listesi olması faydalı olabilir; eksilme olursa bu listeden gelir, boşluk olmaz' sözlerini değerlendirdi.

'Güvenoyu korkusu’

Özel, yedek milletvekilliğinin, “O kadar gayret ettik ama FET֒cüler yine az sayıda değil, partideki FET֒cü milletvekillerini atsak güvenoyu sınırının altına düşeceğiz. Bu yüzden yedek milletvekililiği olmalı ki, istediğimizi atıp istediğimizle devam edelim' anlamına geldiğini söyledi.

Erdoğan’ın açıklamasının aynı zamanda AKP’lilerin “Bizde FET֒cü yok' açıklamalarını da tekzip ettiğini belirten Özel, yedek milletvekilliği ile hedefin; tek karar verici kişinin sözünden çıkıldığında yerine hemen biadından ve sadakatinden şüphe duyulmayacak bir yedeğin devreye sokulması olduğunu kaydetti.

'İktidarı tehdit ediyor’

“Yedek milletvekilliği'nin şu anki grup içinde çok sayıda FET֒cü bulunduğunun ifadesi olduğunu söyleyen Özel, “Bu sayının AKP’nin tek başına iktidarını tehdit eden noktada olduğunu hepimiz bilimiyoruz, bunu Cumhurbaşkanı da tescilledi. Yedek milletvekilliği talebi de biadından şüphe duyduklarını değiştirme, tam olarak bir diktatörlük' diye konuştu.

Bu uygulamayla parlamenter demokrasinin çok ciddi şekilde yara alacağını dile getiren Özel, “Böyle bir şey gelirse kabul etmeyiz. Lider sultasının daniskası olacak bir iş. Böyle bir şey olmaz. Bunu bugün fiili durumda FETÖ için söylüyor ama bilinçaltında yüzde 100 biat göstermeyeni, teknik direktörün oyuncudan memmnun olmaması gibi değişiticek bir lider öngörülüyor. Sanki Türkiye’deki insanlar iradelerini Erdoğan’a teslim etmişler gibi bir anlayış' ifadelerini kullandı.

'Gammaz sistemi’ uyarısı

Öte yandan bu uygulamanın siyasi partilerin kendi iç barışını da tehdit edeceğine dikkat çeken Özel, “Bu, milletvekillerini genel merkeze gammazlayan, kuyusunu kazan bir sistemi getirir.

AKP zaten meseleyi gammazcılık ve ihbar noktasına getirdi. Bütün her şeyden bağımsız olarak da buna karşı çıkılmalı' diye konuştu. AKP, bir önceki yasama döneminde TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na yedek milletvekilliği getirilmesi yönünde öneride bulunmuştu.

İlgili Haberler

Politika

Yıldırım, damada 'başarılı evliliğin sırrı'nı verdi: İtaat et, rahat et

Politika

AKP'li Osman Aşkın Bak, NATO PA Başkan Yardımcılığına seçildi

Politika

Çavuşoğlu: Müslümanlara karşı nefret artıyor

Politika

Andriy Shevchenko: Mücadele değil, dostluk maçı

Politika

Hollanda'nın eski Başkonsolosu: Avrupa, Osman Kavala için Türkiye'ye baskı yapmalı

Politika

Berat Albayrak'tan TürkAkım açıklaması

Politika

MHP'de 30 ilçenin belediye başkan adayı belli oldu

Politika

'Reis' filminde Emine Erdoğan'ı canlandırmıştı, AKP'den adaylığını açıkladı

Politika

Aydın Doğan'dan Erdoğan'a ziyaret: Satın almak istediği bankayı konuştular

Politika

Muhsin Yazıcıoğlu'nun koruması AKP'den aday adayı

Politika

CHP Bursa'da 9 ilçe belediye başkanı adayını basına tanıttı

Politika

TürkAkım Projesi Töreni'nde ortak açıklama