Özel, bu netliğin AKP tarafından sertlikle karşılanması durumunda hiç arzu etmedikleri görüntülerin ortaya çıkabileceğini ifade etti. Özel, 'CHP olarak bu Meclis'in hak etmediği, Türkiye'yi dünyaya da mahcup edecek, oy aldığımız seçmenleri de üzecek görüntülerin içinde olunmasını istemiyoruz. Meclis'in geçmiş döneminde bu var. Ama AKP'nin göze alarak, bizi yıldırmaya çalıştığı bir sertlik varsa buna da teslim olmayız' diye konuştu.

CHP'nin, teklifin Anayasa Komisyonu'ndaki görüşmelerinde önerge vermediği anımsatılarak, Genel Kurul'da önerge verip vermeyeceğine yönelik soruya Özel, 'Geneli üzerinde ve maddeleri üzerinde konuşacağız. Ayrıca Anayasa'ya aykırı olduğu için maddelerin metinden çıkarılmasına dair önerge verebiliriz. Bu tür önergelerimiz hazır' karşılığını verdi.

Özel, CHP’nin anayasa teklifi görüşmeleri için kaç günlük bir süre öngördüğüne yönelik soru üzerine, iktidarın komisyon görüşmeleri için 3 günlük süre verdiğini, ancak teklifin 10 günde kabul edildiğini anımsattı. Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

'İlk 3 günde görüşülseydi, ilk getirdikleri teklif aynen geçecekti. Müzakere edildikçe eksiklikleri, hataları, kusurlarını kendileri de gördüler. Kamuoyunda da bir bilinç oluşmaya başladı. Bu süreç ne kadar uzarsa, biz o kadar yararlı olacağını, bu hatalardan dönülebileceğini, anayasa teklifinin tamamen geri çekilebileceğini düşünüyoruz. Bunun için bütün gücümüzle, ne kadar çok uzatabilirsek, ne kadar çok gecikirse, bu teklifin yasalaşmasını ne kadar engelleyebilirsek bunun o kadar önemli olduğunu düşünüyoruz. Ümidimiz teklifin, Genel Kurul'da kabul edilmeden geri çekilmesi ya da oylamada 330'u bulamayarak düşmesi.'

 

", "author": { "@type": "Person", "name": "www.abcgazetesi.com" }, "publisher": { "@type": "Organization", "name": "www.abcgazetesi.com", "logo": { "@type": "ImageObject", "url": "https://cdn-photo.pivol.com/16396/imgs/190420181810218089950.png", "width": 152, "height": 55 } } }

unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Özgür Özel: Gizli oy kullanmak isteyen AKP'liler FETÖ'cü ilan edilecek

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel "Gizli oy vermek isteyen AKP'li vekilleri FETÖ'cü ilan edecekler" iddiasında bulundu.

Özgür Özel, anayasa değişikliği teklifinin TBMM Genel Kurulu'nda geri çekilmesini ya da oylamada 330'u bulamayarak düşmesini ümit ettiklerini söyledi. TBMM'de 'tavrı net bir muhalefet' olacağını belirten Özel, bu netliğin AK Parti tarafından sertlikle karşılanması durumunda hiç arzu etmedikleri görüntülerin ortaya çıkabileceğini ifade etti.

CHP'nin nasıl bir tavır takınacağına yönelik soru üzerine Özel, Anayasa ve İçtüzüğe uygun davranılmasını talep eden, içerikli eleştirilerde bulunan, tavrı net bir muhalefetle karşı karşıya kalınacağını söyledi.

TESLİM OLMAYIZ

Özel, bu netliğin AKP tarafından sertlikle karşılanması durumunda hiç arzu etmedikleri görüntülerin ortaya çıkabileceğini ifade etti. Özel, "CHP olarak bu Meclis'in hak etmediği, Türkiye'yi dünyaya da mahcup edecek, oy aldığımız seçmenleri de üzecek görüntülerin içinde olunmasını istemiyoruz. Meclis'in geçmiş döneminde bu var. Ama AKP'nin göze alarak, bizi yıldırmaya çalıştığı bir sertlik varsa buna da teslim olmayız" diye konuştu.

CHP'nin, teklifin Anayasa Komisyonu'ndaki görüşmelerinde önerge vermediği anımsatılarak, Genel Kurul'da önerge verip vermeyeceğine yönelik soruya Özel, "Geneli üzerinde ve maddeleri üzerinde konuşacağız. Ayrıca Anayasa'ya aykırı olduğu için maddelerin metinden çıkarılmasına dair önerge verebiliriz. Bu tür önergelerimiz hazır" karşılığını verdi.

Özel, CHP’nin anayasa teklifi görüşmeleri için kaç günlük bir süre öngördüğüne yönelik soru üzerine, iktidarın komisyon görüşmeleri için 3 günlük süre verdiğini, ancak teklifin 10 günde kabul edildiğini anımsattı. Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlk 3 günde görüşülseydi, ilk getirdikleri teklif aynen geçecekti. Müzakere edildikçe eksiklikleri, hataları, kusurlarını kendileri de gördüler. Kamuoyunda da bir bilinç oluşmaya başladı. Bu süreç ne kadar uzarsa, biz o kadar yararlı olacağını, bu hatalardan dönülebileceğini, anayasa teklifinin tamamen geri çekilebileceğini düşünüyoruz. Bunun için bütün gücümüzle, ne kadar çok uzatabilirsek, ne kadar çok gecikirse, bu teklifin yasalaşmasını ne kadar engelleyebilirsek bunun o kadar önemli olduğunu düşünüyoruz. Ümidimiz teklifin, Genel Kurul'da kabul edilmeden geri çekilmesi ya da oylamada 330'u bulamayarak düşmesi."

 Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

İlgili Haberler

Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Kabul edilemez

Politika

CHP Sözcüsü Tezcan'dan 'imza' açıklaması

Politika

İnternet medyasının habis urları: Kipto FETÖ'cü Özışık kardeşler

Politika

Android kullanıcıları dikkat: Her an ücretli olabilir!

Politika

HDP ilçe yöneticileri tutuklandı

Politika

İçişleri Bakanı: Emniyet teşkilatımıza 25 bin 500 kişilik daha alım planlıyoruz

Politika

'Çılgın Sedat': Öncesinde herhangi bir görüntüm var ise ülkemi terk ederim

Politika

Merdan Yanardağ: Metiner'le olmuyor, Mehmet Uçum gibi isimlere ihtiyaçları var

Politika

Özgür Özel'den Mahir Ünal'a sert sözler: Sen siyasetin...

Politika

Eren Erdem'den kurultay çağrısı

Politika

HDP: Parti üyemiz gözaltında kaybedildi

Politika

Hamzaoğlu ve Çelebi için tahliye kararı