darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Hisarcıklıoğlu: İflas listeleri dolaştırılıyor

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

Panama belgelerinin ortaya çıkmasının ardından bazı ülkeler soruşturma başlattı

Şimdilik İngiltere, Fransa, Avusturya, Avustralya, Hollanda, İsveç ve Norveç konuyu soruşturacağını söyledi. Rusya başta olmak üzere belgelerde adı geçen diğer ülkelerden ise henüz bir açıklama yok.


Belgelerde Türkiye’den de 101 şirket, 10 özel müşteri, 152 yararlanıcı ve 517 paydaşa ait doküman olduğu ortaya çıkmıştı.

Britanya hükümeti Panama merkezli şirkete ait sızan evrakların bir kopyasını istedi, hükümet evrakları inceleyip olası bir vergi kaçakçılığına karşı harekete geçecek.

Belgelerde Muhafazakar Parti’nin üst düzey yetkilileri ile birlikte Cameron’ın merhum babası Ian Cameron’un adı da geçiyor. Reuters ortaya çıkan belgelerin kamuoyunda sık sık vergi kaçakçılığı karşıtı konuşmalar yapan Başbakan David Cameron’ın başını ağrıtabileceğini aktardı. Diğer yandan Cameron’ın ofisi soruları yanıtsız bıraktı.

Hükümet, Cameron 2010’da iktidara geldiğinden beri 2 milyar pounddan fazla verginin kaçırılmasının önüne geçildiğini iddia etmiş ve 'yurtdışına vergi kaçırma günlerinin geride kaldığını’ duyurmuştu.

Avustralya 800 ismi soruşturacak

Belgelerde adı geçen isimlerden biri de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin. Ancak Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, iddiaların iki sene içinde başkanlık seçimi için yarışacak 'Putin’i yıpratmaya dönük dezenformasyon’ olduğunu savundu. Ukrayna’dan yapılan açıklamadaysa, sızan belgelerde Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun suç işlediğine dair belge olmadığı öne sürüldü.

Avustralya Vergi Ofisi (ATO) da Mossack Fonseca müşterisi olan 800 varlıklı vatandaşı hakkında soruşturma başlatacağını duyurdu, bunlardan ATO yetkilisi Michael Cranston, ofislerinin Avustralya polisi ile birlikte çalıştıklarını, bazı vakaların Ciddi Finansal Suçlar Komitesi tarafından değerlendirilebileceğini söyledi.

Belgelerde adı geçen İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson ve eşinin de üç bankadaki milyonlarca dolarlık yatırımlarını Mossack Fonseca sayesinde gizlediği ortaya çıktı. Başbakan iddiaları reddetti, ancak bu hafta güven oylamasına gidecek.

'Vergi kaçakçılığı ile mücadele için iyi haber’

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande da Panama belgelerinin açığa çıkmasının, vergi kaçakçılığı ile mücadele için iyi haber olduğunu söyledi. “Bilgiler tam olarak ortaya çıktığında araştırılacağından ve yargıya yansıyacağından emin olabilirsiniz' diyen Hollande belgelerin kimin vergi kaçırdığını ortaya çıkaracağını söyledi.

Belgeler içinde Norveçli banka DNB’nin adının geçmesi de ülkede finans endüstrisine güvenin sorgulanmasına neden oldu. Buna göre DNB, mükelleflerin varlıklarını Şeysel adalarına kaçırmaları için Mossack Fonseca ile çalışıyordu. Ülkenin Finansal Denetim Merkezi (FSA) Başkanı Morten Baltzersen, ilgili bankanın yetkililerinden konuyla ilgili açıklama istediklerini söyledi.

Bir başka İskandinav ülkesi İsveç’te de, Finansal Denetim Merkezi ülkesinden vergi kaçırılmasına aracılık ettiği belgelerde geçen banka Nordea ile ilgili soruşturma başlatmak üzere Lüksemburg’taki banka yetkilileri ile iletişime geçti. Kurum başkanı Christer Furustedt 'konuyu ciddiye aldıklarını’ söyledi.

Mossack Fonseca Hollanda’daki ofisini geçen ay kapatmıştı

Avusturyalı finans denetimcileri de belgelerin sızmasının ardından iki banka hakkında soruşturma başlattı. Ülkenin finans piyasaları regülasyon kurumu FMA Raiffeisen Bank International ve Hypo Landesbank Vorarlberg’ı kara para aklamaktan soruşturacak. Kurumun sözcüsü iki bankanın transfer detaylarını inceleyerek, gereklilik durumunda konuyu ilgili kriminal birimlere rapor edeceklerini söyledi.

Belgelerle ilgili son soruşturma haberi de Hollanda’dan geldi. Ülkenin maliye bakanlığından yetkililer, vergi ofisinin 'vergi kaçakçılığı ile ilgili iddiaları aktif olarak araştıracaklarını’ söyledi. Mossack Fonseca Hollanda’daki ofisini beş yılın ardından geçtiğimiz ay kapatmıştı.

İlgili Haberler

Dünya

'Yeterince eşcinsel davranış sergilemeyen' eşcinsel gencin iltica talebi reddedildi

Dünya

AB, yaz saati uygulaması için anket açtı

Dünya

Berat Albayrak, Fransız Finans Bakanı ile görüştü

Dünya

Trump'tan şirket bilançoları ile ilgili açıklama

Dünya

Almanya, Türkiye'de tatil yapacak vatandaşlarına çağrı yaptı

Dünya

Nijer'den ağaçları koruma çağrısı: Kurban eti pişirirken odun yakmayın

Dünya

Eski Rusya Maliye Bakanı: Rusya ile Türkiye'yi ciddi ekonomik ilişkilerle birbirine bağlı

Dünya

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

Dünya

Almanya göçmenleri geri göndermek için Yunanistan'la anlaştı

Dünya

Herkül figürleriyle süslenmiş bir mezar bulundu

Dünya

Kritik iddia: Trump, Arap NATO'su kuracak

Dünya

Trump, Washington'da planlanan askeri geçit törenini iptal etti: Belki gelecek yıl yaparız