unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Papa: Çok katıyız, değişik fikirlere anlayışlı olmalıyız

Papa, 1 milyar 300 milyon inanana ulaştırılması için dünya genelindeki tüm episkoposluklara gönderilmek üzere 9 bölüm ve 264 sayfadan oluşan, Kilise’nin aileye karşı tutumunu irdeleyen bir tamim yayımladı. 

Ruhani lider, “Amoris Laetitia (Aşk Sevinci)' adlı genelgesinde, kendisini eleştirmesi gereken Katolik Kilisesi’nin, aile konularında bugüne kadar takındığı tutumu “katı' olarak niteledi.

Katolik Kilisesi’nde yenilikçi bir turum izlemeyi sürdüren Papa Francesco, boşandıktan sonra yeniden evlenmişlere ve evlilik dışı birlikte yaşayan çiftlere yönelik Kilise’nin tavrını doktrinsel olarak değiştirmese de bunu yumuşatan ifadeler kullandı, eşcinsellerin dışlanmaması gerektiğini belirtti.

Papa, Katolik din adamlarından, bu kişilere daha yakın olmalarını isterken, bir din adamının görevinin, kendileri gibi düşünmeyenleri taşlamak ve ayıplamak olmaması gerektiğini ifade etti. 

“AFFEDİLMEZ BİR GÜNAH İÇİNDE DEĞİLLER'
Son iki yılda iki kez “aile' temasıyla toplanan Sinod’da (Kilise Meclisi) reformcular ve muhafazakarları karşı karşıya getiren birçok konu başlığını ele alan Papa, koyu Katolik görüşte “günahkar' olarak nitelenen ve dışlanan boşanmış ve yeniden evlenmişlere yeniden “komünyon' verilebileceğini belirtti.
Bu kişilerin aforoz edilmemiş olduğunu kaydeden Papa, evlilik dışı birliktelik yaşayanlara karşı ise yapıcı bir yol izlenmesi ve onların durumunun sabır ve sükunet içinde memnuniyetle karşılanması gerektiğini ifade etti. 
Papa bu durumda olanların “affedilmez bir günah' içinde olmadıklarını, kimsenin sonsuza kadar cezalandırılamayacağını da vurguladı.

CİNSELLİK TANRI’NIN MUHTEŞEM HEDİYESİDİR'
79 yaşındaki ruhani lider, “aşkın erotik boyutu' başlıklı bir bölümde ise, seksin kötü bir şey olmadığını, bunun, evli çiftler için Tanrı’nın muhteşem bir hediyesi olduğunu belirtti.

Bireycilikten kaynaklı nüfus azalmasını eleştiren Papa, bunun, doğum karşıtlığı zihniyete sahip olmak ve üreme sağlığına ilişkin küresel politikaların zorunlu bir sonucu olduğunu da kaydetti.

“EŞCİNSEL EVLİLİKLER TANRI’NIN AİLE DÜZENİNDEN UZAK'
Eşcinsellere yönelik “temkinli' bir dil kullanan Arjantinli lider, aynı cinsten kişilerin evliliğinin, evlilik sayılamayacağını, bunun Tanrı’nın belirlediği aile düzeninden çok uzak olduğunu ifade etti.

Öte yandan, ailelerinde eşcinsel bireyler olanlara sempatiyle yaklaştığını da ekleyen Papa, aile bireyleri için bu durumun kolay olmadığını, Katolik Kilisesi’nin ise eşcinsellere karşı ayrımcılıktan kaçınması ve onların onuruna saygı duyması gerektiğini de kaydetti.

ÇOCUKLARA VE GENÇLERE CİNSELLİK EĞİTİMİ
Genelgede, çocukların eğitimine ilişkin bir bölüm de yer alırken, özellikle cinsellik ile ilgili olan ifadeler dikkat çekiyor. 

Çocuklara ve genç erişkinlere cinsellik eğitimi verilmesi ve bunun pozitif ve temkinli bir yöntemle olması gerektiğine dikkat çeken ruhani lider, eğitim sistemlerinin bunu ne kadar uygulayabildiğini de sorguladı.

Bu arada Papa söz konusu tamimde, Kilise’nin ötenazi, kürtaj ve doğum kontrolü karşıtı tutumunu da sürdürdü.
 Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Hulusi Akar'dan skandal hata

Merdan Yanardağ: Metiner'le olmuyor, Mehmet Uçum gibi isimlere ihtiyaçları var

Mehmet Görmez'in adını vermekten kaçındığı tarikat lideri kim?

'Cemaat ve tarikatları 'sıra bizde' korkusu sardı'

İlgili Haberler

Dünya

Popo büyütme operasyonu sırasında hastası ölen ünlü doktor gözaltına alındı

Dünya

Economist: Afrin halkı ÖSO'dan şikayetçi

Dünya

ABD'de tekne kazası: 11 ölü 7 yaralı

Dünya

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan 'PKK' açıklaması

Dünya

FKÖ: Yahudi ulus devlet yasası, etnik temizliğe hazırlık adımı

Dünya

Muson yağmurları 28 kişinin ölümüne daha neden oldu

Dünya

Suriye ordusu, Lazkiye dağlarında teröristlerin saldırısını püskürttü

Dünya

O ülkeyi fırtına vurdu: 71 binden fazla kişi tahliye edildi

Dünya

Alaska'da 6,0 büyüklüğünde deprem

Dünya

ABD'den kritik Türkiye açıklaması

Dünya

O ülkede hava trafiği durdu

Dünya

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı