unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Papa Francesco: LGBTİ'leri her durumda kabul etmeliyiz

?Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, eşcinselleri ve trans bireyleri her durumda kabul etmeleri gerektiğini, Hz. İsa’nın da böyle yapacağını söyledi.

Papa Francesco, üç gün süren Gürcistan ve Azerbaycan ziyaretlerinin ardından dün gece Bakü’den Roma’ya döndü. Papa, uçakta gazetecilerin sorularını cevaplarken LGBTİ bireylerin hakları konusunda ezber bozan açıklamalar yaptı.

Papa’ya, Gürcistan’da yaptığı, cinsiyet teorisinin evliliğin büyük bir düşmanı olduğuna ilişkin açıklamasına atıfta bulunularak, “Bir din adamı olarak, yıllarca cinselliğinden ve cinsel kimliği biyolojik kimliğiyle örtüşmediğinden ötürü acı çeken birisi için ne söylemek istersiniz?' şeklinde bir soru yöneltildi.

Papa Francesco rahip olduğu dönemden piskoposluk, papalık yaptığı döneme kadar farklı cinsel eğilimleri olan ve pratikte de bu kimliklerini yaşayanlara yol gösterdiğini anlatarak, “Ben onlara eşlik ettim ve Tanrı’ya yaklaştırdım, bazıları bunu yapamıyor. İnsanlara, İsa’nın yaptığı gibi eşlik etmeli. Bu şartlara sahip olan bir insan İsa’nın huzuruna gittiğinde, O kesinlikle, 'Defol git, sen bir eşcinselsin’ diye cevap vermezdi' diye konuştu.

TRANS BİREYİN VATİKAN ZİYARETİ

Vatikan’da trans bir birey ve eşini kabul ettiğini açıklayan Papa Francesco, geçen yıl, kadınken erkek olan İspanyol bir trans bireyden hikayesini anlattığı bir mektup aldığını söyledi. Papa’ya mektup yazan trans birey kız çocuğuyken kendisini erkek gibi hissettiğini ve çok acı çektiğini söylüyor. Ameliyatla erkek olmak istediğini annesine anlatmasına rağmen annesi, kendisi hayatta olduğu sürece bunu yapmamasını istiyor. Trans birey, yaşlı olan annesi çok kısa bir süre sonra ölünce ameliyat olarak cinsiyetini değiştiriyor. Mahalle papazı tarafından “cehenneme gideceksin' denilerek lanetlenen  trans birey Papayla buluşabilirse teselli bulabileceğini söyleyince buluşma talebi ruhani lider tarafından kabul ediliyor. İspanya piskoposluğundan da destek alan trans birey şimdi İspanya’da bir bakanlıkta çalışıyor.

'HER DURUMDA ONLARI KABUL ETMELİYİZ'

Papa Francesco bu anekdotu anlattıktan sonra, “Hayat hayattır bazı şeyleri olduğu gibi kabul etmek lazım' dedi ve ekledi: “Günah, günahtır. Eğilimler ve hormonal dengesizlikler pek çok sorun yaratıyor, hepsinin aynı olduğunu söylerken dikkatli olmalıyız: Her durumda onları kabul etmeliyiz, onlara eşlik etmeliyiz, bu konuda çalışmalı, onları ayırt ve entegre etmeliyiz. Bunu, bugün Hz. İsa da yapardı.'Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Hulusi Akar'dan skandal hata

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Merdan Yanardağ: Metiner'le olmuyor, Mehmet Uçum gibi isimlere ihtiyaçları var

Mehmet Görmez'in adını vermekten kaçındığı tarikat lideri kim?

İlgili Haberler

Dünya

İsrail'den Hamas'a tehdit

Dünya

Birleşmiş Milletler'den Gazze uyarısı

Dünya

Bulgaristan'da göç politikasına ilişkin yeni karar

Dünya

‘Suriye, Golan Tepeleri'ni İsrail'in elinden alabilir'

Dünya

ABD Savunma Bakanı: Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına karşıyım

Dünya

DSG Komutanı: IŞİD, Deyrezzor'da tamamen bitirilmek üzere

Dünya

Google aramalarında ilginç Trump detayı

Dünya

Meksika'nın yeni başkanına şok: Partisine milyon dolarlık ceza!

Dünya

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn'dan 'Yahudi ulus devlet' yasasına tepki

Dünya

Garson kadın, kendisini elle taciz eden adamı kolundan tutarak duvara fırlattı!

Dünya

Whatsapp'tan Hindistan'daki linç olaylarına karşı önlem

Dünya

Almanya'da bıçaklı saldırı: Çok sayıda yaralı var