darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

Papa günah çıkardı: Din devleti iyi değil

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco, Avrupa’yı ileriye doğru götürecek liderlere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre Papa ayrıca, din devletlerinin sonunun kötü olduğunu, laik devletin din devletlerinden daha iyi bir yapı olduğunu da sözlerine ekledi.

 'AVRUPADAKİ SAVAŞ KARŞITLIĞI SAMİMİ DEĞİL’

Belçika’da yayımlanan Katolik “Tertio' dergisine konuşan Papa Francesco, bugün Avrupa’da görülen savaş karşıtlığının samimi olmadığını savundu.

Dünya savaşlarının ardından “Savaşa hayır' sloganı etrafında Avrupa siyasetinde etkin bir rol oynamaya başlayan siyasi anlayışla ilgili bir soru üzerine Papa Francesco, politikalarını bu anlayış etrafına kuran eski liderlerin samimi davrandıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Avrupa, geçmişte 'Savaşa hayır!’ sözünü samimi olarak söylemişti. (Eski Fransa Başbakanı Robert) Schumann, (İtalya’nın ilk başbakanı Alcide) De Gasperi, (Eski Batı Almanya Başbakanı Konrad) Adenauer bunu samimiyetle söylemişti. Fakat sonrasında… Bugün lider kalmadı; Avrupa’nın liderlere ihtiyacı var, ileri doğru adım atacak liderlere…'

Papa, “Dilimiz 'Savaşa hayır’ derken bir yandan da silah üretip satıyoruz, hem de birbiriyle savaşan taraflara satıyoruz' diye konuştu.

“Bütçe sorunu yaşayan devletlerin bütçelerini denkleştirmek için savaşa girdiğini' öne süren ekonomi teorilerinden bahseden Papa, “Zenginlik sağlamak için en kolay yollardan biri. Fakat bedeli çok ağır: Kan!' eleştirisinde bulundu.

Papa Francesco, terörün din bağlantısıyla ilgili bir soruya yanıt verirken de “Hiçbir din savaş ilan etmez. Bunu ancak bazı deformasyonlar yapabilir. Tüm dinlerde köktenci gruplar vardır. Hepsinde. Bizimkinde de. Ancak bunlar, kendi dinlerini deforme eden, kendi dinlerine hastalık yayan küçük gruplar' diye konuştu.

 'DİN DEVLETLERİNİN SONU KÖTÜ OLUR’

Derginin, Belçika’da dinin kamusal hayattan çıkarılmasıyla ilgili bir sorusuna Papa’nın cevabı ise şöyle oldu:

“Bir sağlıklı laiklik vardır, örneğin devletin laikliği. Genel olarak, devletlerin laik olması iyi bir şeydir, inanç üzerine kurulu olmasından daha iyidir çünkü dini devletlerin sonu kötü olur. Ancak laiklik ile laisizm arasında fark var. Laisizm fizik ötesine kapıları kapar… Ancak fizik ötesine açık olmak insanın özünde vardır.'

 'MEDYA YALAN HABERDEN KAÇINMALI’ 

Papa, medyanın toplumsal rolü konusundaki bir soruyu da yanıtladı ve iletişim kurumlarının “toplumun inşasında' önemli bir yeri olduğunu ancak kamuoyunu yanlış yönlendirecek dezenformasyondan kaçınmaları gerektiğini söyledi.

Katoliklerin ruhani lideri bu konuda, “Herhangi bir durum karşısında gerçeğin yalnızca bir kısmını söyleyip diğer kısmını söylememek dezenformasyondur. Dezenformasyon muhtemelen bir basın organının yapabileceği en büyük kötülüktür' diye konuştu. 

İlgili Haberler

Dünya

Bahreyn, Katar'a vize vermeyeceğini duyurdu

Dünya

Endonezya'da balina köpekbalığının üstüne çıkan dalgıçlar tutuklandı

Dünya

NASA, Ay'ın yüzeyinde su buzulları bulduklarını duyurdu

Dünya

Köpeğini timsahtan korumaya çalışan kadın hayatını kaybetti

Dünya

Mısır'da 621 parça antik para yapılan operasyonla ele geçirildi

Dünya

Hindistan'da cinsel saldırıda bulunan iki kişiye idam cezası

Dünya

Rusya'dan ABD'nin yaptırımlarına yanıt geldi

Dünya

İsrail'den Yahudi yerleşim biriminin genişletilmesine onay

Dünya

Putin, Ürdün Kralı ile Suriye'deki durumu görüştü

Dünya

Endonezya'daki depremlerde 506 kişi öldü

Dünya

Rusya'dan ABD yaptırımlarına ilk yanıt

Dünya

MTV ödüllerinde Madonna'ya 'Aretha Franklin'i tepkisi