darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin İzmir adayı belli oldu

AKP'de Erdoğan'a yalvaran isimleri açıkladı!

Prof. Dr. Emre Kongar: Emekliliğimizin güvencesi SGK'yı satıyorlar!

Video | Atatürk düşmanı püsküllü, Hz. Hüseyin'in katilini böyle savundu: 'Yezid'e sövmeyin'

İbrahim Kalın'dan Devlet Bahçeli'ye 'hediye' uçak yanıtı

Paris Anlaşması Kasımda yürürlükte

Dünya bir dönüm noktasında. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 191 ülkenin imzaladığı ve geçen aralık ayında kabul edilen Paris Anlaşması 4 Kasım'da yürürlüğe giriyor. Anlaşma tarihte en hızla hayata geçirilen anlaşmalardan biri olabilecek.

İklim değişikliğine neden olan sera gazı emisyonlarının azaltılması ile küresel ısınmanın en fazla 2°C ile sınırlandırılmasını öngören Paris Anlaşması’nın yürürlüğe girmesi için küresel emisyondaki payı en az yüzde 55 olan, 55 ülkenin onayı gerekiyordu. Bu şart, küresel emisyonların yüzde 56.75’inde sorumlu 72 ülkenin onay vermesi ile sağlandı.

TÜRKİYE İMZALADI AMA...

Türkiye ise Paris Anlaşması’nı imzaladı fakat henüz onaylamadı. Türkiye hükümetinin artan elektrik ihtiyacının karşılanması noktasında sera gazı emisyonunu azaltıcı tedbirler uygulamaya yönelik endişeleri bulunurken Greenpeace ile Avrupa Birliği Yenilenebilir Enerji Konseyi’nin hazırladığı Enerji [D]evrimi Raporu, Türkiye’nin sahip olduğu sürdürülebilir enerji potansiyeli ile sera gazı emisyonunu azaltırken dünyaya öncülük edecek adımlar atmasının mümkün olduğunu ortaya koyuyor.

'KİRLİ ENERJİNİN ZARARLARI ÇOK'

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Takım Lideri Ansgar Kiene eski ve kirli enerji üretim biçimlerinde ısrarcı olmanın sadece iklim değişikliğini olumsuz yönde etkilemekle kalmayacağını; suyumuzu, yiyeceğimizi ve havamızı da kirleterek yaşam kalitemizi de düşüreceğine dikkat çekiyor.

Kiene, yenilenebilir enerjilere öncelik vermesi durumunda Türkiye’nin gerek ekonomik alanda gerekse Paris Anlaşması kapsamında öncü adımlar atmasının mümkün olduğunun altını çiziyor; “Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları ile donatılmış bir ülke. Özellikle Türkiye’nin güneş potansiyeli birçok ülkeden çok daha yüksek. Bu bağlamda Türkiye’nin karar alıcıları, iş dünyası liderleri ve vatandaşları bu olanaklardan en iyi şekilde yararlanmanın yollarını arayarak, Türkiye’yi güneş enerjisi konusunda dünyada lider pozisyonuna taşıyarak, diğer ülkelere de örnek teşkil edebilirler.'

İlgili Haberler

Dünya

Time'dan Putin ve Trump'lı yeni kapak: Çarın tüm adamları

Dünya

KKTC karasularına giren Yunan gemisine el konuldu

Dünya

İran'da terör saldırısı: Ölü ve yaralılar var

Dünya

New York'ta satırlı ve bıçaklı saldırı!

Dünya

SANA, İdlib'de 'kimyasal saldırı' mizanseni videosunu paylaştı

Dünya

'Müslümanlara yönelik 'nefret suçu' yasalardan çıkarılsın'

Dünya

Brezilya'da Hizbullah operasyonu: Bir kişi gözaltına alındı

Dünya

Rusya'dan Kırım'a S-400 sevkiyatı

Dünya

AKP'li Erdoğan'ın ABD ziyaretinin detayları belli oldu

Dünya

Irak'ın güneyindeki protestolara Aşure molası

Dünya

3. havalimanı işçileriyle uluslararası dayanışma

Dünya

Kasıtlı ev yakıp anne ve 3 çocuğunun ölümüne neden olan dadı idam edildi