darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

Passolig kart satışı 2 milyonu geçti

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi Ali Haydar Hakverdi, Passolig uygulamasıyla boşalan tribünler nedeniyle son üç sezona ait taraftar ve Passolig sayılarını öğrenmek için Futbol Federayonu'na bilgi edinme yasası çerçevesinde sorduğu soruya Futbol Federasyonundan yanıt geldi.

CHP'li Hakverdi'nin konuyla ilgili açıklması şöyle:

Spor Toto Süper Lig'in 59. sezonu 19 Ağustos 2016 günü başlıyor. Lig başlıyor başlamasına fakat Türkiye'deki tribün gruplarının ortak derdi haline dönüşen e-bilet ve Passolig sorunu 2016-17 sezonunda da taraftarların önündeki en büyük engel olacaktır.

AKP'nin kendi yandaş şirketleri aracılığıyla stadyumları “gözlem altında tutmaya' ve “makul taraftar' yaratmak için uygulamaya koyduğu Passolig; futbolseverleri potansiyel suçlu sayan, taraftarları statların dışında tutmaya çalışan, taraftarı müşteri haline dönüştüren ve tribün kültürünü yok etmeye çalıştığı bir araçtır.

Passolig uygulaması ile boşalan tribünler, futbol izlenirliğinin azalmasına neden olmaktadır. Bu uygulama Türkiye takımlarının Avrupa’da en fazla seyirci kaybeden takımlar arasında yer almasına yol açmıştır.

Passolig uygulamasıyla boşalan tribünler nedeniyle son üç sezona ait taraftar ve Passolig sayılarını öğrenmek için yazdığım bilgi edinme talebime verilen yanıtlara göre:

3 Mayıs 2016 itibari ile Passolig kart adedi 2.009.241 olmuştur.

2013-14 sezonunda 62.180 kart satılmışken, 2014-15 sezonu için Passolig sayısı 1.109.554, 2015-16 sezonunda ise 837.507 olmuştur.

2014-15 sezonunda 245.737 kart ile en fazla kart satışı yapılan kulüp Galatasaray iken, 2015-16 sezonunda 199.630 kart ile Fenerbahçe olmuştur.

Türkiye genelinde 1 Ocak 2013 ile 18 Mayıs 2016 tarihleri arasında, Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig müsabakalarında toplam 890 saha olayı nedeniyle kulüplere disiplin cezası verilmiştir.

Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig müsabakalarında, 2014-15 sezonunda 80 ve 2015-16 sezonunda 52 müsabakada seyircisiz oynama cezası verilmiştir.

Bu veriler de göstermektedir ki “şiddeti önlemek' amacıyla uygulamaya konulduğu iddia edilen Passolig ile şiddet önlenmemiş aksine taraftarların stada girişleri önlenmiştir. Spor Toto Süper Lig, seneler geçtikçe değerini arttırmakta, yeni stadyumlar yapılmakta, dünya yıldızları ülkemize futbol oynamaya gelmesine rağmen bir türlü tribünler dolmamaktadır. Bunun tek nedeni Passolig’in yürürlüğe girmesidir. Passolig uygulamasından bu yana günden güne düşen seyirci sayıları Türkiye Futbolunu olumsuz etkilemektedir, üzülerek belirtmeliyim ki ülke takımımız her geçen gün daha başarısız sonuçlar almaktadır. 2016-17 sezonu öncesi bütün takımlara başarılar dilerken, futbolun taraftarlarla daha güzel olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

1-071.jpg2-069.jpg

 

 

 

 

İlgili Haberler

Spor

Aziz Yıldırım, 'Fenerbahçe, Ali Koç, Alex ve hapis dönemi' hakkında her şeyi anlattı

Spor

Juventus, Pjanic ile nikah tazeledi

Spor

Beşiktaş, PFDK'ya sevk edildi

Spor

Yıldırım: Fenerbahçe benim için bitmiştir

Spor

Amedspor'un açılış etkinliği için saha yok!

Spor

Beşiktaş, Erzurumspor'u muhteşem geri dönüşle devirdi: 3-1

Spor

Almanya Futbol Federasyonu pişman oldu: Mesut Özil olayında hatalıydım

Spor

Fenerbahçeli Giuliano, Suudi Arabistan yolcusu

Spor

Enes Ünal'ın yeni takımı belli oldu

Spor

Hakan Balta futbolu bıraktı

Spor

Napoli, Arsenal'ın kalecisini kiraladı

Spor

Galatasaray'dan Carole açıklaması