darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

'Patronun mezarında özür dileyip sendikadan çıkarsan işe geri alırız'

Çanakkale’nin Çan ilçesinde kurulu bulunan Kale Grubu bünyesindeki Çanakkale Seramik fabrikası işçi kıyımıyla gündeme geldi.

Evrensel'den Seçkin Sağlam'ın haberine göre Çimse-İş Sendikasına üye olan 220 işçi işten atılırken, işten atılıp da işe geri dönmek isteyenlerden skandal bir talepte bulunuldu. Çimse-İş şube başkanı Ali Rıza Atıcı, işe geri dönmek isteyenlerin sendikadan istifa etmesinin ve firmanın kurucu patronu İbrahim Bodur’un mezarı başına gidip özür dilenmesinin istendiğini söyledi. Bu iddiaya ilişkin aradığımız firma yetkilileri ise telefonumuzu almalarına rağmen geri dönüş yapmadı. 

ATILMA GEREKÇESİ: İŞÇİLER BORDROLARI BİRBİRLERİNE GÖSTERDİ
Yaklaşık 3 bin kişinin çalıştığı Çanakkale Seramik fabrikasında işçiler, ağır çalışma koşullarına karşı Anayasal haklarını kullanarak Çimse-İş Sendikasına üye oldular. Sendika yetki alma aşamasına geldiğinde ise işçi çıkarmalar başladı. Çimse-İş’in verdiği bilgilere göre şimdiye kadar 220 işçi işten atıldı. İşten atmalara ise “İşçiler birbirlerine maaş bordrolarını gösterdi' gerekçesi ileri sürüldü. Çimse-İş İstanbul Avrupa Yakası Şube Başkanı Ali Rıza Atıcı, bugün ve yarın işten atmaların üzerinden bir hafta geçmiş olacağını hatırlatarak “Arkadaşlarımız işe özlük hakları ile birlikte alındıkları takdirde, biz sendika olarak gerekirse geri adım dahi atarız. Ancak dışarıda bir tek arkadaşımız dahi kaldığında biz oraya gelip, hak hukukumuzdan doğan tüm yasal haklarımızın takipçisi olacağız' dedi. 

İşten atmaların ardından skandal bir uygulamanın hayata geçirildiğini dile getiren Atıcı, “Biz Çimse-İş Sendikası olarak söylüyoruz, görüşmeler yapıyoruz. Arkadaşlarımızın günü doluyor, işe alınanlar varmış. Alınan işçiler de, mezarlıkta İbrahim Bodur’un (Kale Grubu Kurucusu) mezarında özür dileyip öyle işe alınıyormuş. Böyle bir şey olabilir mi? Ölmüş bir insanın ruhuna dua edilir! Ne kadar özür dilersen dile, eğer kalben hakkımı helal etmiyorsam o geçerlidir. Bunu bilmiyorlar mı?' diye konuştu.

ÇİMSE-İŞ ŞUBE BAŞKANI: ŞİRKET TERMİNATÖRLÜK YAPIYOR
Şimdiye kadar işçiler zarar görmesin diye sessiz kaldıklarını ancak bir işçi bile dışarıda kalırsa gereğini yapacaklarını söyleyen Atıcı, son duruma ilişkin ise şu bilgileri verdi: “Geçen hafta başında 180 işçi atıldı, sonra 220’ye kadar çıktı orada durdurdular. Sonra, işe alacakları işçileri Kale Seramik Fabrikalarının Kurucusu İbrahim Bodur’un mezarına götürüp özür dileterek işe aldıklarını öğrendik. Biz arkadaşlarımızı söyledik, özlük haklarınızla işe girin, girdi-çıktı ile işe girmeyin, yazık olur 8 yıllık, 10 yıllık emeğinize. Çünkü burada sendikal örgütlenmeden dolayı işten atıldılar. Yani birbirlerine bordrolarını gösterdiler diye işten atma iddiası doğru değil, adaletli değildir. Hanım Ağa, her türlü örgütlenmede yönetici olup başkanlık yapıyor, kendi işçisi hakkını aradığında, sendikalı olduğunda terminatörlük yapıyor. Şu bir gerçek, biz iki gün daha sabırla bekliyoruz. O zaman gerekli tüm açıklamaları yapacağız. İşçimiz bize 'Başkanım biz sokakta kaldık’ dedikleri gün biz oradayız. Avukatlarımızla gelip, o zaman gerekli bütün açıklamaları yapacağız. Postaneciyi de mahkemeye vereceğiz, içeride e-devletlerini zorla alıp da insanların özlük haklarına girenlerin de isimleri bende onları da mahkemeye vereceğiz' diye konuştu. 

BODUR'UN CENAZESİNE ERDOĞAN VE GÜL KATILMIŞTI
Kale Grubunun kurucusu ve Onursal Başkanı Hacı İbrahim Bodur 2016 yılında öldü. Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve bakanlar da katıldı. Tabutu Gül ve Erdoğan tarafından sırtlandı. Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneğinin (TÜSİAD) ilk altı kurucusundan biri olan Bodur’un cenaze namazını İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran kıldırdı.

 

 

 

 

İlgili Haberler

Güncel

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

Güncel

Hatay'da orman yangını

Güncel

Kaman İlçe Jandarma Komutanı açığa alındı

Güncel

Genç avukat, sevgilisi tarafından 3 boyunca şiddet gördü

Güncel

TEM'de trafik durdu: 35 kilometrelik araç kuyruğu

Güncel

Bursa'da orman yangını: İtfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi

Güncel

Kırıkkale'de zincirleme kaza: 9 yaralı

Güncel

Vali yangın tartışmasına devam ediyor: Tunceli yine yanıyor

Güncel

Polisin yaraladığı köpekle ilgili yeni gelişme

Güncel

TZOB'dan fındık fiyatı açıklaması

Güncel

'Kadınlar, mülteci kampında fuhuşa zorlanıyor'

Güncel

CHP'li Aygun: Gümrük vergisiz ithalat çiftçimizin ayağına bomba bırakmaktır!