Çok Okunanlar

Mersin'de adaysız kalan İyi Parti'nin önünde iki seçenek var

TÜSİAD Başkanı o sözleri söyledi, yayın bir anda kesildi!

Alevilerden Kılıçdaroğlu'na Ozan Arif tepkisi

Atatürk düşmanı gazeteden oy isteyen DSP şimdi de 'CHP kapatılsın' dedi...

İşte TÜSİAD'ın yeni başkanı: Simone Kaslowski

PKK'dan darbe açıklaması: Zamanlama manidar

Son bir yıldır neredeyse eylemsiz günü olmayan ve şehit haberi gelmeyen gün yokken, Türkiye darbe girişimi ile sarsılırken ve büyük bir güvenlik zaafı yaşanırken tek bir eylem yapmayan PKK, darbe girişimi hakkında açıklama yaptı. 

PKK'ya yakınlığıyla bilinen ANF'nin yayımladığı açıklamada, “Yakında yapılacak askeri şura toplantısında Tayyip Erdoğan’ın kendine yakın generalleri komuta kademesine getireceğinin söylendiği günlerde bu darbe girişiminin yapılması dikkat çekicidir." denildi.

Darbe girişiminin Türkiye'de demokrasinin olmadığının ifade edildiği PKK açıklamasında,"Hangi iç ve dış siyasi etkenler ve odaklar içinde olursa olsun, hangi nedenlerle bir iktidar mücadelesi yürütülürse yürütülsün, bu durum birilerinin demokrasiyi savunup savunmaması sorunu değildir. Aksine bu durum Türkiye'de demokrasi olmadığının kanıtıdır. Bu tür iktidar kavgaları ve birilerinin fırsatı bulduğunda iktidarı ele geçirme girişimleri yaptığı yerler demokratik olmayan ülkelerdir. Bu tür ülkelerde bir otoriter güç başka bir otoriter gücü alaşağı etmek için kendine göre koşulları uygun bulduğunda darbe girişimlerinde bulunur. Türkiye'de gerçekleşen de budur." denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 7 Haziran 2015 seçimlerine darbe yaptığının öne sürüldüğü açıklamada, "Ordunun işlediği suçlardan yargılanmasının önüne geçmek için yasalar çıkarmıştır. Bu nedenle aydınlar ve demokrasi güçleri AKP iktidarının tamamen askeri vesayeti yasalaştıran ve meşrulaştıran bir iktidar haline geldiği değerlendirmesi yapmışlardır." ifadelerine yer verildi.

"ASKERİ KLİĞE KARŞI BAŞKA ASKERİ KLİĞİN DARBE YAPMA GİRİŞİMİDİR"
PKK açıklamasında dün akşam ki darbe girişimi için "askeri kliğe karşı başka askeri kliğin darbe yapma girişimidir" denildi. "Dünkü darbe girişimi öncesi de bir askeri vesayet rejimi vardı. Dolayısıyla gerçekleşen şu anda hakim olan askeri kliğe karşı başka bir askeri kliğin darbe yapma girişimidir." ifadelerinin yer aldığı açıklamada, şöyle devam ediyor: "Otoriter, despot, demokrasi düşmanı güçlerin arasındaki iktidar mücadelesini demokrasi karşıtlarıyla demokrasi arasındaki mücadele olarak göstermek, mevcut faşist ve despot iktidarı meşrulaştırma ve bu gerçeğini örtmekten başka bir anlama gelmemektedir."

"NE SİVİL BİR İKTİDAR VAR NE DE DEMOKRASİ MÜCADELESİ"
"Türkiye'de ne sivil bir iktidar vardır; ne de demokrasi güçlerinin darbecilere karşı bir demokrasi mücadelesi vardır." şeklinde ifadelerinin yer aldığı açıklamada, "Eğer demokrasiye karşı bir darbe varsa, bu en başta da faşist AKP iktidarı tarafından yapılmıştır." denildi.

"Son darbe girişimi de göstermiştir ki Türkiye'nin AKP faşist iktidarından kurtularak demokratik bir yönetime kavuşması ihtiyacı bulunmaktadır." denilen açıklama şöyle devam etti:

"Yaşanan gelişmeler, Türkiye'nin mevcut tekçi, hegemonik faşist iktidardan kurtularak demokratikleşmesini acil hale getirmiştir. Bu çerçevede demokrasi güçlerine düşen görev, yaşanan çatışmalardan sonra faşist AKP iktidarının karakteri ve uygulamalarının demokrasi adına örtülmesinin ve meşrulaştırılmasının önüne geçecek bir tutum ve mücadeleyle Türkiye'de demokratikleşmeyi sağlatacak bir demokrasi ittifakının yaratılması olmalıdır. Bu darbe girişimi AKP faşizmine karşı mücadeleyi gevşetmek bir yana, bu mücadeleyi yükselterek Türkiye'yi bu kaos ve çatışma ortamından çıkaracak demokratik bir Türkiye'yi yaratmak olmalıdır."

İlgili Haberler

Güncel

AB onayladı! İşte yeni vize ücretleri

Güncel

Döneminde iki tren faciası yaşanan TCDD Genel Müdürü görevden alındı

Güncel

En çok kitap okuyan hükümlü eşiyle görüşecek

Güncel

NASA, komik, hikaye anlatıcı astronotlar aradığını açıkladı, Cem Yılmaz yanıt verdi

Güncel

250 bin TL'ye mal olan saat kulesi günde iki kez doğruyu gösteriyor

Güncel

Beşiktaş'taki terör saldırısı davasında mütalaa açıklandı

Güncel

TÜSİAD Başkanı o sözleri söyledi, yayın bir anda kesildi!

Güncel

Burberry tasarımı için özür diledi

Güncel

Rasim Ozan Kütahyalı'ya hapis şoku!

Güncel

Hatay'da 4,7 büyüklüğünde deprem

Güncel

Türkiye AİHM'de bir günde dört dava kaybetti

Güncel

Adana'da 5 yaşındaki çocuğa haciz geldi