Çok Okunanlar

CHP milletvekili hayatını kaybetti

Sincan'da Gökçek krizi

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

AKP'li belediye başkanının damadı tutuklandı, oğlu gözaltında

O Ses Türkiye'yi terk etti!

'Proje okul' velileri 24 Kasım'da Bakanlık önünde eylem yapacak

Milli Eğitim Bakanlığı, 2014’ün mart ayında çıkarılan bir yasayla, aralarında İstanbul Erkek, Vefa, Kabataş Erkek, Kadıköy Anadolu, Cağaloğlu Anadolu, Hüseyin Avni Sözen, Ankara Atatürk, Bornova Anadolu Lisesi’nin de olduğu Türkiye’nin en gözde liselerini "Proje Okul" ilan etmişti.

2015-2016 eğitim yılı kapanırken, liseliler birbiri ardına bildiri yayınlayarak "Proje Okul" uygulamasını protesto etmiş, tepkiler 2016-2017 eğitim yılının başında da devam etmişti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, protestoların hedefindeki 'proje okul’ uygulamasında amaçlarının, eğitim kalitesini yükseltmek olduğunu belirterek, “Bu okullar gözbebeğimiz. 15 Temmuz olduğunda,'Vatan senden hizmet bekliyor’ dendiğinde sağına soluna bakmadan sokağa bayrakla çıkabilecek, yeni bir nesli yetiştirmek istiyoruz' demişti.

Diken'de yer alan habere göre, "Projeniz Değiliz İnisiyatifi" adıyla bir araya gelen veliler, 24 Kasım’da taleplerini iletmek için Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem yapacaklarını duyurdu.

proje-okulu.jpg

İnisiyatifin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, ders içeriklerinden etkinliklere kadar velilerin eğitim faaliyetlerinin dışında tutulmasına itiraz edildi, "öznesi olabilecekleri bir eğitim sistemi" talep edildi.

Açıklamada, dava sonuçları beklenmeksizin öğretmenlerin rotasyon adı altında başka okullara tayin dilekçesi yazdırılarak gönderilmesine itiraz edildi, işlemlerin durdurulması istendi.

"KÜLTÜRLERİN YOK EDİLMESİNDEN ŞİKAYETÇİYİZ"

Okullarda öğretmen ve öğrencilerin yapmak istedikleri etkinliklerin engellendiği de belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Eğitim sistemin ilgili taraflara ve kamuoyuna hiçbir açıklama yapılmadan keyfi bir biçimde değiştirilmesinden, tek tip, düşünmeyen, sorgulamayan, bilim ve sanatla ilgisi olmayan nesiller yetiştirme hedefinden, okullarımızın kültürlerini yok edilip, hafızasının silinmesinden şikayetçiyiz.'

 

İlgili Haberler

Yaşam

'Gelin adayı' olarak ünlenen isim pompa görevlisi oldu

Yaşam

O Ses Türkiye'yi terk etti!

Yaşam

Azra Akın anne oldu

Yaşam

Meteorolojiden 5 il için buzlanma ve don uyarısı

Yaşam

Eser Yenenler hastaneye kaldırıldı

Yaşam

Demet Akalın, 'yüzü çökmüş' diyen takipçisine tepki gösterdi

Yaşam

AVM'lerden tişört, şal ve triko çalan köpek güvenlik kameralarına yakalandı

Yaşam

Sinop'tan dünyaya

Yaşam

Sıla tarafından darp edildiği iddia edilen Ziynet Sali'den ikinci açıklama

Yaşam

Güzin Abla'dan tecavüze uğrayan kadına: Sana ders olsun!

Yaşam

Köpeği için doğum günü partisi düzenledi

Yaşam

'Sosyal medyanın en nefret edilen kullanıcısı' ne kadar kazanıyor?