darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

'Proje okul yerine dağı taşı imam-hatip yapacaklar'

Kabataş Erkek Lisesi Müdür yardımcısının “ bütün okullarımızın  imam-hatip olma zamanı geldi' sözlerinin  bu güne kadar tekzip edilmemesi üzerine konuyu  gündemine taşıyan CHP Balıkesir Milletvekili ve PM Üyesi Mehmet Tüm, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemi ile bir soru önergesi verdi.

Laikliğin her gün ihlal edilmesinin anayasal suç olmasına karşın, hükumet , bu tür insanları, cezalandırmak yerine “proje okullarına' yönetici yapmaktadır dedi.

TÜM, TBMM 'ye verdiği soru önergesinde şu görüşlere yer verdi.

“Türkiye’nin en köklü okullarından birine “Proje Okul' kapsamında atanan Kabataş Erkek Lisesi Müdür Yardımcısının bir dernek toplantısında yapmış olduğu konuşmada ifade ettiği “bütün okullarımızın imam hatip lisesi gibi olması zamanı geldi' sözleri basına yansımış ,bu konuşma bu güne kadar , gerek  adı geçen konuşmacı tarafından gerekse hükümet yetkilileri tarafından  bu güne kadar tekzip edilmemiştir.

Bu bilgiler ışığında ;

1)“Proje Okul' uygulaması ile sadece Bakan onayı ile okullara müdür atanması devlet kademesinin her mekanizmasında olması gereken “liyakat' prensibini ihlal Etmiyor mu?

2) İsimleri ayrı ayrı belirtilmek üzere “Proje Okul' kapsamında hangi şartları esas alarak okullara müdür ataması yaptınız?

3) Kabataş Erkek Lisesi Müdür yardımcısının “bütün okullarımızın imam hatip lisesi gibi olması zamanı geldi' sözleri “laiklik ilkesi “ile çelişmiyor mu?

4) Anayasamızın laiklik ilkesi ile bağdaşmayan bu sözler ile ilgili , Kabataş Erkek Lisesi Müdürü hakkında  herhangi bir hukuki işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise sonucu ne olmuştur? Herhangi bir hukuki işlem başlatılmamışsa “laiklik' ilkesi ile hareket etmesi gereken,  Bakanlığınızın  gerekçesi nedir?

5) “Çağdaş uygarlık seviyesine' ulaşmayı amaçlayan ülkemizde eğitim vermek üzere görevlendirilen okul yöneticisi, kime ve neye güvenerek “Elhamdülillah dağı taşı İmam Hatip Lisesi dolduracağız!' ifadesini kullanmıştır? Bu suç değil midir?

6) Liyakatleri gereği girdikleri sınavları derece ile kazanarak, atamaları yapılan nitelikli-modern fikirli öğretmenleri  görevden alarak , yerlerine  “Modern Hayata Muhalefet etmenin Yolları' başlıklı bir makale yayınlayan , Yandaş okul yöneticilerinin, “proje okul' kapsamında  okullara yönetici olarak atanmasını nasıl açıklayacaksınız?

7) Çağdaş Uygarlık düzeyini atamasını yaptığınız Modern hayata muhalefet eden bu öğretmenlerle yakalamayı düşünüyor musunuz?'

İlgili Haberler

Politika

Hisarcıklıoğlu: İflas listeleri dolaştırılıyor

Politika

Muharrem İnce'den 'kurultay' tepkisi!

Politika

Çavuşoğlu'ndan Trump'a yanıt: ABD, gerçek dostun kim olduğunu bilmiyor!

Politika

Mustafa Sarıgül'ün seçim çalışmalarına başladı

Politika

Gazetecilerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu: Erdoğan'a yakın isimler dolar vurgunu yaptı

Politika

Washington Post: Trump Türkiye'ye baskı uygulamakta haklı, sadece bunu yapış şekli yanlış

Politika

Sezai Temelli'den 'Özeleştiri vermeyeceğiz' sözlerine ilişkin açıklama

Politika

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Politika

Berat Albayrak, Alman mevkidaşıyla görüştü

Politika

'ABD, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz'

Politika

WSJ: Erdoğan-Trump çatışmasının kazananı Putin olacak

Politika

İyi Parti'de Başkanlık Divanı belli oldu