Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

Fatih Erbakan'dan Saadet Partisi'ne 'darbe'

Putin: Bazı ülkelerin histeri krizleri gerçekleri görmelerine engel oluyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in konuşmasının satırbaşları şöyle:

"Zamanı gelince, emekliye ayrılacağım ancak şu anda devlet başkanı olarak görevime devam ediyorum. Dünyada siyasi gücün yeniden dağıtılmasıyla bağlantılı olarak ihtilaflar ve güvensizlik giderek artıyor. Mutluluktan uçan ABD, diğer ülkelerle eşit diyalog kurmayı reddetti. Birtakım ülkelerin uluslararası konuları çözme konusunda isteksiz olduğunu görüyoruz. Yaptırımlar siyasi baskı aracı olarak kullanılıyor. Dünya Ticaret Örgütü bypass edilerek kapalı ticari ittifaklar kuruluyor.  Moskova, ABD'deki başkanlık seçimlerini etkilemeye çalışmıyor. Rusya'ya yöneltilen suçlamalar histerinin göstergesi.

'HAKLI DEĞİLSEM LÜTFEN BENİ DÜZELTİN'  

Birileri ciddi olarak Rusya'nın Amerikan halkının seçimini etkileyebileceğini düşünüyor mu? Amerika bir muz cumhuriyeti mi ki? Amerika büyük güç. Eğer haklı değilsem lütfen beni düzeltin. Batı'daki seçimler, değişim aracı olmaktan çıktı ve pespaye bir savaş halini aldı.     (ABD seçimleri hakkında) Dikkatleri hackerlara çekmek, gerçek sorunları çözmekten daha kolay. Rusya, hiçbir ülkeye saldırı düzenlemeyi planlamıyor. Bu komik, aptalca ve böyle bir şey düşünülemez. Bu iddialar, diğer ülkelerin askeri harcamalarını artırmak için kullandıkları bir histeriden ibaret.

'TERÖRİSTLER, KENDİLERİNİ KULLANANLARDAN DAHA KURNAZ'  

Teröristler, kendilerini kullananlardan daha kurnaz ve akıllı. Teröristleri siyasi amaçları doğrultusunda kullanan aktörler, her zaman kaybeden taraf olacak. Rusya, küresel hakimiyet kurma ve genişleme amacı gütmüyor ve hiçbir ülkeyle ihtilaf yaşamak istemiyor.  ABD ve Fransa'dakiler de dahil olmak üzere, son yıllarda düzenlenen saldırılar, teröristlerin hücrelere gerek görmediğini ve tek başına hareket edebileceklerini gösteriyor. ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığımız Suriye anlaşmaları hayata geçmediği için üzgünüm. Washington'daki bazı güçler, bu anlaşmaların uygulanmaması için her şey yaptı. Suriye'de akan kanı durdurma ve siyasi süreci başlatma konusunda başarı sağlanamıyor. Uzun süren müzakereler ve yoğun çabalar sonucunda ortak cephe oluşturulacağını düşündük ancak Washington'daki güçler bunu engelledi.

'ORTADOĞU'DA MODERN MARSHALL PLANINA İHTİYAÇ VAR'

Ortadoğu'da yaşanan devasa boyuttaki yıkımlar, uzun vadeli ve kapsamlı programlar uygulanmasını gerektiriyor. Bölgede yeniden canlanma ve kalkınma için modern Marshall planına ihtiyacı var. Bizim anlayışımıza göre gerçek liderlik, geçici tehditler yaratmak değil, gerçek sorunları görüp bunların çözümü için ülkelerin çabalarını birleştirmelerini sağlamak. Rusya'nın uluslararası meselelerdeki rolü budur. Küresel ekonomi krizden çıkamıyor. Küresel ekonomide sürekli kalkınmayı sağlayamazsak, dünyaya istikrar kazandıramayız. Kararlı ekonomik kalkınma için gereken koşulları oluşturmamız gerekiyor. Dünya genelinde eşit ekonomik kalkınma oranlarını yakalamalıyız. SSCB dağıldıktan sonra ABD yönetimi, hiçbir ülkeyle ortak karar almamayı kararlaştırdı. Bazı ülkeler BM Tüzüğü'nü hafife alıyor. BM Tüzüğü'ndeki kuralları uygulamayı bırakırsak, kaos çıkar. ABD önce eski Yugoslavya'da, sonra Irak'ta, ardından da Suriye'de BM Tüzüğü'nü ihlal etti. Suriye'nin Halep kentinde sivillere rağmen militanlarla savaşmaktan başka seçeneğimiz yok. Bir ülkenin seçim sistemine diğer ülkenin siber saldırı yoluyla müdahale etmesi kabul edilemez. Ülkeler, siber ortamda geçerli olacak ortak davranış kuralları üzerinde anlaşma yapmalı.

'TRUMP'IN RUSYA'NIN FAVORİSİ OLDUĞUNA DAİR İDDİALAR SAÇMA'

ABD seçimlerini kimin kazanacağını Rusya için fark etmiyor. Zira Donald Trump veya Hillary Clinton'un seçimi kazandıktan sonra nasıl davranacağını bilmiyoruz. Trump'ın Rusya'nın favorisi olduğuna dair haberler tamamen saçma. Basının Trump'ı Moskova'nın favorisi olarak göstermesi tesadüf değil. Bu haberler, kamuoyunu manipüle etmek için yapıldı. Bu düşünce, Clinton'u savunanlar tarafından ortaya atıldı. Ölçüsüz davranışlarına rağmen Trump, sıradan insanların ve iktidardaki elitlerden bıkan kesimlerin çıkarlarını temsil ediyor. Mevcut ABD yönetimiyle çalışmak zor. Zira hiçbir anlaşmaya bağlı kalmıyorlar.

'ABD SURİYE'DE VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMADI'

ABD, Suriye'de ılımlı muhaliflerin teröristlerden ayrılması gerektiğini itiraf etti ve bunu yapacaklarının sözünü verdi. Ancak verilen sözler tutulmadı. (12 Eylül'de açıklanan 7 günlük ateşkes anlaşması hakkında) Obama, 7 gün içinde ılımlı muhalifleri teröristlerden ayırabileceklerini söyledi. Ancak Deyr Ez Zor'daki Suriye ordusu mevzisine saldıran ABD ateşkesi kendisi bozdu.  Deyr Ez Zor'daki saldırının hata sonucu gerçekleştiğini söylediler. Ancak ateşkes bir kez bozulmuştu. Ardından IŞİD saldırıya geçti. Bununsa tesadüf olduğunu söylediler. Suriye'de yaşanan her şey için Rusya'yı suçlamaya bir son verilmeli. Bu ahlaki değil. Rusya şu ana dek itidalli davrandı ve ABD'nin suçlamalarına kaba şekilde yanıt vermedi.  Rus uçakları, 9 gündür Halep ve çevresinde uçmuyor. Ancak Halep'te gösterdiğimiz sabrın bir sınırı var. Gerekli görülmesi halinde, Rusya yanıt verir.

'RUSYA'YI GÖMEREK JEOPOLİTİK GERGİNLİĞİ AZALTAMAZSINIZ'

Tüm dünyada jeopolitik gerginliğin azalması yönünde bir talep var. Biz de gerginliğin azalmasını istiyoruz ancak bunu Rusya'yı 'gömerek' yapamazsınız. Devrimler değişim yapmak için başvurulan yanlış bir yöntem. İyi bir amaç için olsa dahi, sadece evrim yolundan ilerlememiz gerekir. Nükleer silahları saldırı aracı olarak görmek yanlış. Bunlar, ülkeleri dizginlemenin ve barışı tesis etmenin bir yöntemi olarak kullanılmalı."

İlgili Haberler

Dünya

Trump'ın göçmenlere ilişkin kararı askıya alındı

Dünya

ABD, Venezuela'yı 'terörizm listesi'ne almayı planlıyor

Dünya

Fransa Dışişleri Bakanı: Biz de birçok yaptırım uygulayacağız

Dünya

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

Dünya

Brexit 300 yıllık anlaşmazlığı yeniden alevlendirdi

Dünya

Orta Avrupa Üniversitesi, Avusturya'ya taşımaya hazırlanıyor

Dünya

Trump, Kelly ile çalışmaya devam edecek mi?

Dünya

Brexit'ten sonra Ankara Anlaşması'nın akıbeti ne olacak?

Dünya

Almanya Suudi Arabistan'a silah ihracatını durdurdu

Dünya

'Afganistan barış görüşmelerine hazır'

Dünya

Fransa'daki protestoya Türklerden ‘davullu zurnalı' destek

Dünya

'Son ihtiyacımız olan şey onlara prezervatif yağdırmak'