Çok Okunanlar

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Nagehan Alçı, AKP'nin İstanbul ve Ankara adayını açıkladı

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

CHP'de 140 belediye başkan adayı belli oldu

'Putin-Erdoğan-Esad zirvesi 20 Eylül'de!'

Fransız Le Figaro gazetesinin haberine göre, “Son haftalarda, Türk ve Suriye gizli servisleri arasında iki gizli görüşme oldu. Üçüncüsü Rusya’nın ev sahipliğinde Moskova’da planlanıyor. Hatta bazı kaynaklar 20 Eylül’de Putin-Erdoğan-Esat zirvesinden söz ediyor. Kürt projesinin yıkılmasının yanısıra başka konuların da bu zirvede ele alınması bekleniyor. Rusya’nın baskısıyla Türkiye, Esat’ın politik geçiş döneminde kalmasını kabul etti' iddialarına yer verildi.

 

Gazetenin Ortadoğu muhabiri George Malbreunot imzasıyla yayınlanan haberde “Kürt projesini kırmak için anlaşma yapıldığı' ifade edilirken, “Son haftalarda, Türk ve Suriye gizli servisleri arasında iki gizli görüşme oldu. Üçüncüsü Rusya’nın ev sahipliğinde Moskova’da planlanıyor. Hatta bazı kaynaklar 20 Eylül’de Putin-Erdoğan-Esat zirvesinden söz ediyor. Kürt projesinin yıkılmasının yanısıra başka konuların da bu zirvede ele alınması bekleniyor. Rusya’nın baskısıyla Türkiye, “Esad’ın politik geçiş döneminde kalmasını' kabul etti. Suriye’nin kuzeyinde bir tampon bölge oluşturmak için yeni bir Özgür Suriye Ordusu oluşturulacak. Bir BM yetkilisi ve bir muhalif kaynak, 'Türkiye’nin Esad karşıtı muhalifler lehine, war-room’u kapatacağını’ söyledi. Bu da muhaliflere yardımın azalacağına işaret ediyor.' deniliyor.

Türkler ve Ruslar Halep üzerine anlaşamadılar

Haberin devamında ise şu bilgiler mevcut: Bir BM’li diplomatın Halep’in kaderi üzerinde henüz Türkler ve Ruslar’ın anlaşma sağlayamadığını belirtiyor ve “Anladık ki, Türkler ve Ruslar iki ayrı senaryo üzerinde henüz anlaşmış değiller: Halep’in kontrolünün Türklerin destekledikleri güçlerin eline verilmesi ya da Suriye rejimine statükoyu sağlayacak bir devir…' sözlerine atıfta bulunuluyor. “Suriye’de savaş meydanında ise, rejim ordusu, Pazar günü ülkenin ikinci büyük kenti Halep’te, askeri bir okulu ele geçirerek ilerledi ve buradaki varlığını daha da güçlendirdi' ifadeleri kullanıldı.

Kürtler çok ileri gittiler ve sonuçta hataya düştüler

Gazete, Suriye’nin kuzeyinde federasyon isteyen ve Fırat’ın batısına geçmeye kalkan PYD’nin büyük taktik hata yaptığını da belirterek, şu bilgileri aktardı:

“Kürt milislerinin en radikal kanadı, Türkiye’ye doğru ilerleyerek Ankara ve Moskova’nın yakınlaşmasına neden oldu. Ve bu gidiş, Kuzey Suriye’de kartların yeniden dağıtılacağını gösteriyor. Türk güçleri bölgede Suriyeli muhalif güçleri destekleyerek 24 Ağustos’ta başlayan operasyonun ilk günlerinden bu yana açıkladığı 'tampon bölgeyi’ kurmak istiyor. PYD ve Kürtler bu yeni oluşumun en büyük kaybedeni. Bir Fransız diplomat YPG’nin taktiğini çok sert eleştirerek, 'YPG gerçekçi davranmıyor. Çok ileri gittiler. Ve sonuçta hataya düştüler’ diyor. Fırat Nehri’ni geçerek Menbic’i ele geçirme girişimi ile Kürt milisler Ankara’nın ve bu konuda onlara söz veren müttefikleri Amerika’nın kırmızı çizgisini aştılar. Altı ayı aşkın süredir, Amerika’nın 400’ü aşan askeri danışmanının desteğini alan Kürtler güçlendiklerini hissetti. Fırat’ı geçmeye çalışmak ve federasyon çağrısı yapmak. Kısa vadede, kendilerinden Fırat’ın doğusuna çekilmesini isteyen Washington tarafından bir kez daha ihanete uğradıklarını düşünenler olsa da, Suriyeli Kürt savaşçıların kaderi hala Amerikalı müttefiklerine bağlı.'

Es Sefir de aynı tarihi vermişti!

Geçtiğimiz hafta, Lübnan'da yayınlanan Es Sefir'de yer alan habere göre, Erdoğan-Esad zirvesinin, 18-22 Eylül günleri arasında Rusya'nın başkenti Moskova’da yapılmasının planlandığı öne sürülen haberde, görüşmenin hazırlıklarının 9 Ağustos'ta St Petersburg'da Erdoğan ile Putin arasındaki uzlaşma görüşmelerinde başladığı iddia edildi.

Haberde, 9 Ağustos’ta Erdoğan-Putin zirvesi sırasında, aralarında Suriye İsihbarat ajansı Muhaberat'tan üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu bir Suriye heyetinin de,Petersburg’ta olduğu vurgulandı.

Haberde, Suriye heyetinde askeri istihbarat bölümü başkanı ile üst düzey bir yetkili, hava kuvvetleri istihbarat yetkililerinden oluşan bir grup, istihbarat daire başkanı yardımcısı ile Ulusal Güvenlik Konseyi başkanı Tümgeneral Ali Mamluk'un yer aldıkları dile getirildi.

İlgili Haberler

Dünya

Macron'dan ABD'ye: Müttefik olmak bağımlı olmak değildir

Dünya

İngiltere'de Bakanlar Kurulu, Brexit anlaşmasını onayladı

Dünya

Binlerce Kübalı doktor baskılar sonucu Brezilya'dan ayrılıyor

Dünya

Avrupa Parlamentosu'ndan Suudi Arabistan'a silah ambargosu çağrısı

Dünya

'Beyaz azınlığın elindeki topraklar tazminatsız kamulaştırılacak'

Dünya

Para için Tayland boksu maçına çıkarılan 13 yaşındaki çocuk öldü

Dünya

ABD-Rusya arasında 'Türk Akımı' ve 'Kuzey Akım 2' tartışması

Dünya

İsveçte hükümet kurulamıyor...

Dünya

İrlanda'da mahkeme kararına 'iç çamaşırlı' tepki

Dünya

Kıskançlık krizine giren evli kadın, sevgilisinin penisini kesti

Dünya

Yunanistan'da memurlar ve işçiler greve gitti

Dünya

CIA, mahkumlar üzerinde deney yapmış...