darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

PYD: ABD'nin Türkiye'ye yönelik tavrına şaşırdık!

PYD’nin Avrupa’daki Dış İlişkiler Sorumlusu Zuhat Kobani, Kurdpress haber ajansına verdiği demecinde YPG’nin Fırat’ın batısını terk ettiğini söyledi.

Zuhat Kobani, “Biz Amerika ile IŞİD’e karşı işbirliği yapıyoruz. Türkiye’nin ABD’ye yakınlaşması ve Amerika’nın Türkiye’nin Suriye topraklarına saldırmasına sessiz kalması bizim şaşkınlığımıza ve şikayetimize neden oldu' dedi.

Amerika’nın tavrından duydukları rahatsızlığı Amerikalılara ilettiklerini belirten Kobani, Türkiye’nin Suriye’yi bölmeye çalıştığını iddia ederek “Türkiye, Suriye’yi bölmeyi ve ele geçirmeyi hedefliyor. Kendi komutası altındaki bazı terörist grupları Suriye Kürdistanına sokması bu planı hayata geçirmeye yöneliktir' dedi.

YPG güçlerinin kararlaştırıldığı üzere Menbic’i IŞİD’den kurtardıktan sonra Fırat’ın doğusuna çekilerek verdiği sözü tuttuğunu belirten Zuhat Kobani, şunları söyledi:

“Şu an o bölgede YPG güçleri bulunmuyor. Şu an o bölgeler Menbic Askeri Konseyi, Cerablus Askeri Konseyi ve Babe Askeri Konseyi’nin kontrolü altında bulunuyor.'

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in “Kürtler Fırat’ın doğusuna çekilmelidir' dedikten sonra Pentagon’dan yetkililerin de Kürtlerin Fırat’ın doğusuna çekildiklerini söylemelerine rağmen Türkiye’nin sanki bu bölgelerde hala YPG varmışçasına Kürtler aleyhine kamuoyu oluşturmaya çalıştığını belirten Zuhat Kobani, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Menbic operasyonu başladığı zaman Erdoğan Menbic bölgesinin tamamının Arap olduğunu ve burada Kürtlerin yaşamadığını söyledi. Halbuki bu doğru değil, o bölgelerde Kürtler yaşıyor. Menbic’den Afrin kantonuna kadar 100’den fazla Kürt köyü var.

IŞİD bu bölgelerde yenilip Cerablus Askeri Konseyi ve Babe Askeri Konseyi kurulduğunda Türkiye tehlike hissetti ve Suriye topraklarına girdi. Aslında bu bölgede hiçbir gidiş geliş gerçekleşmedi, terörist güçler yer değiştirdi, sadece elbiseler değişti.'

Zuhat Kobani, PYD’nin Suriye ilgili hedefleri ile ilgili olarak da şunları söyledi:

“Biz Suriye’de demokratik bir sistem kurmayı hedefliyoruz ve demokratik federalizmi Suriye’nin geleceğinde Suriye’nin tamamı için uygun bir model olarak görüyoruz. Suriye sorununun çözümü için tek çözüm demokratik federalizm projesidir. Suriye demokratik şekilde yönetilmelidir. Şii, Sünni bölgeler modelinin uygulanması Suriye’nin geleceği için uygun değildir; çünkü bu durumda her an bunlar arasında bir çatışma ihtimali var olacaktır.'

Kaynak: YDH

İlgili Haberler

Dünya

Hindistan eski Başbakanı Vajpayee yaşamını yitirdi

Dünya

Xiamen Havayolları'na ait Boeing 737 uçağı, yere çarparak iniş yaptı

Dünya

F-35 Ortak Program Ofisi'nden kritik açıklama

Dünya

ABD'li Senatör, Washington Büyükelçisi Kılıç ile görüştü

Dünya

İtalya'da ırkçı partinin binası önünde bomba patladı

Dünya

Endonezya'daki depremde ölü sayısı 460'a yükseldi

Dünya

ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali

Dünya

'Çin 30 CIA muhbirini infaz etti'

Dünya

İngiliz turist, İspanya'ya tatile gitti ama çok İspanyol var diye şikayet etti

Dünya

Erkekle el sıkışmadığı için iş görüşmesi yarıda kesilen Müslüman kadına tazminat

Dünya

Hollanda mahkemesi: Pastafaryanizm bir din değil

Dünya

ABD'de işsizlik maaşı başvurularında düşüş