darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Rakka'da sona doğru

Ömer Ödemiş

Rakka halkı uzun bir aradan sonra IŞID terör örgütünün kenti terk etmesiyle bir ölçüde nefes alabildi. Ancak Rakka sorunu henüz çözülemedi. Rakka kentne giren ABD ve SDG güçleri IŞID ile anlaşarak, kentten çıkmalarını ve istedikleri yerlere gitmelerini sağladı. Kenti terk eden IŞID terör örgütüne mensup binlarce ruh hastası katilin önemli bir kısmı o süreçte Suriye ordusu ile çatışmaların sürdüğü Deyrizor kenti mevzilerine taşınırken, öenemli bir kısmı ise Türkiyeye girmeyi başardı. Bir kısmını ise Yemen ve Libya'ya geçtiği söyleniyor.

Suriye topraklarına IŞID ile mücadele amacıyla giridiği söyleyen ve yine aynı gerekçe ike PYD unsurlasrını silahlandıran ABD emperyalizmi, IŞID ile savaşmayarak, anlaşmayı, IŞID unsurlarının güvenli bir şekilde bölgeden ayrılmalarını organize etmeyi tercih ederek, gerçek niyetini açığa çıkarttı.

ABD emperyalizmin derdi hiç bir zaman IŞID ve benzeri terör örgütleri olmadı. ABD bu örgütleri gerekçe olarak kullanarak, hiç bir zaman giremediği Suriye sahasına girmeyi hedefledi. Bu hedefini de müttefiki Kürt silahlı unsurlarını kullanarak başardı. Tonlarca silahı ile girdiği bölgede, IŞID ile çatışmadan, anlaşarak, kalmayı başardı.

Dünyanın gözünün içine bakarak yapılan bu oyun sonrasında Rakka kenti SDG silahlı güçlerinin kontrolüne geçti. Tamamı Arab olan Rakka halkı bu durumdan ciddi olarak rahatsız olduğunu, değişik tepkilerle ifade ederek, Suriye ordusunun kente girmesini beklediklerini açıkladılar. Suriye ordusu Deyrezor zaferinden sonra Rakka civarında ki mevzilere ulaştı. Suriye ordusu ile SDG yada müttefiki diğer güçlerle kent civarında henüz bir çatışma yaşanmadı. Suriye ordusu bu sorunu görüşmelerle çözmek istemektedir. Rusya'nın da aynı yöndeki amcı doğrustusunda görüşmelerin başlatıldığı ifade ediliyor.

Lazkiye'nin Himeymim askeri hava alanında PYD yetkilileri ile Rus askeri unsurları ve Suriye ordusu arasında görüşmeler yapıldığı ve görüşmelerin olumlu yönde ilerlediği söyleniyor. Görüşmelerin kısa sürede sonuçlanacağı ve Rakka kentinin Suriye ordusuna teslim edileceği belirtiliyor. Aynı görüşlerede PYD'nin Suriye'nin yeniden biçimlenmesinde aktif olarak yer alaması konusun da gündemegetirildiği ve görüşüldüğü belirtiliyor. Suriye devlet yetkililerinin öncelikle ülkenin teröristlerden ve işgalci güçlerden temizlenmesi gerektiğini belirtikleri, sonrasında yeniden yapılanmanın daha sağlıklı olarak konuşulabileceğni ifade ettileri söyleniyor.

Bu görüşemeler sonrasında öncelikle Rakka kentinin özgürleşmesinin sağlanacağı, çatışmasız bir şekilde Kentin Suriye ordusuna teslim edileceği belirtiliyor.

Ayrıca Deyrezor da sona gelindiği belirtilerek çok yakında İdlib operasyonun başlatılacağı, bu oprerasyon için Rusya'da yapılacak olan üçlü zirveden (Rusya, Türkiye ve İran) çıkacak kararın beklendiği belirtiliyor. Bilindiği üzere, daha önce Astanada alınan kararlara Türkiye uymamış ve İdlib kentinde yoğunlaşan Nusra ve türevi örgütlerle çatışmayarak kısmi bir anlaşma ile kent sınırları yakınlarına girerek, gözlem merkezleri oluşturmuştu. Rusya ve İran bu gelişme karşısında İdlib operasyonuna başlamayarak yeniden bu konuyu görüşmek üzere yanyana gelme kararı almışlardı.

Ayrıca Rusya'nın Soçi kentinde yapılacak olan zirvenin dörtlü olma ihtimalinin, yani Suriye devlet Başkanı Beşar Esad'ın da katılma ihtimalinin yüksek olduğu berlitilmeketedir. Soçi'de yapılacak liderler zirvesinin dörtlü olması için Tükiye'nin ikna edilmeye çalışıldığı, sonuç alınması durumunda bu zirvenin gerçekleşebileceği ifade ediliyor.  

 
Tele1 TV, Türkiye'nin içine itilmek istendiği karanlıkta, halka sadece gerçekleri söylemek için yaklaşık bir yıldır mücadele veriyor. Bu ekranın arkasında sermaye grupları yok, sadece direngen bir halk var...

Değerli okurlar, siz de izleyici sponsoru olmak için detaylı bilgilere aşağıdaki Tele1 logosuna tıklayarak ulaşabilirsiniz:tele1_567.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Haberler

ABC Kritik

Fikret Başkaya | 'Ezilen halkların aydını': Samir Amin

ABC Kritik

ABC Kritik | Prof.Dr Coşkun Özdemir | Krizler kıskacındaki Türkiye

ABC Kritik

Nejla Kurul | Kötülük çoğalıyor, İyi'yi büyütmenin zamanı

ABC Kritik

ABC Kritik | İbrahim Utku Nar | CHP için başka bir yol mümkün mü?

ABC Kritik

ABC Kritik | Prof. Dr. Nejla Kurul | Güzellik Direnişte: Flormar İşçilerinin İyilik Hikâyesi

ABC Kritik

Fikret Başkaya | Ne ile cebelleştiğini bilmek!

ABC Kritik

Mustafa İlker Gürkan | CHP ve politikaları üzerine tezler

ABC Kritik

Hürriyet Yaşar | CHP'de önderlik sorunu olmak ve yapmak ayrımı -1

ABC Kritik

Prof. Dr. Nejla Kurul | Her ağaç tek başına ve ayakta mı ölür?

ABC Kritik

ABC Kritik | Prof. Dr. Coşkun Özdemir | CEHALET

ABC Kritik

ABC Kritik | Ali Şimşek | PKD: Uzaydaki Dışlanmışlara Övgü

ABC Kritik

Aziz Nesin'de vatan haini aramak