Çok Okunanlar

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

'Fesli Kadir'in yeni ziyaretçisi şaşırtmadı

Menzilcilerden Atatürk'e hakaret videosu

‘Poşet'ten rant ve yağma çıktı

'Erdoğan, Melih Gökçek ile buluştu, Gökçek aday gösterilmeye çok yakın' iddiası

Rant ve katliam projesi

Rize Havalimanı, projesi için denize 100 milyon tonluk taş dolgu yapılmasına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED olumlu raporu verdi. Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Yürütme Kurulu Üyesi Saltuk Deniz “Bu ÇED aynı zamanda taşocakları ve diğer projelerin önünü açacaktır. Doğal olarak ÇED, havalimanı için değil taş dolgu ve taşocakları için gündeme gelecektir. Açıkça beli ki bu proje, diğerleri gibi rant ve katliam projesidir' dedi. Yine deniz dolgusuyla yapılan ve geçen yıl hizmete açılan Ordu -Giresun Havalimanı’ndan 700 bin yolcunun yararlanması beklenirken, bu rakam 310 binde kaldı.

Pazar ilçesi Yeşilköy Köyü ile Kız Kulesi mevkisi arasındaki 266 hektarlık alanda, kıyıdan 26 ila 32 metre uzaklıktaki deniz dolgu alanında yapılması planlanan Rize Havalimanı, 10 milyon tonluk taş dolgu ile yapılacak. Rize-Artvin Havalimanı projesi kapsamında saatte 36 uçağın iniş kalkış yapabileceği 45 metre eninde ve 3 bin metre uzunluğunda bir pist ile apron inşa edilmesi planlanırken; genel olarak yolcu uçaklarına hizmet verecek havalimanının kargo uçaklarına da hizmet vereceği belirtildi.

DEKAP Yürütme Kurulu Üyesi Saltuk Deniz, deniz dolgusuyla yapılması planlanan havalimanı için, yöre insanları ve halkın görüşü alınmadan, bölgen endemik bitki örtüsü, fauna ve florasının, yaşamsal gerçeklerinin hiçbir şekilde dikkate alınmadığına dikkat çekti. Çay-Sen Genel Başkanı ve ÖDP Rize İl Başkanı Recep Memişoğlu da 100 milyon tonluk taş dolgunun doğaya zarar vereceğini vurgulayarak “Ağır tonajlı uçakların da inebileceği kadar büyük ve kapsamlı geniş bir havalimanını Rize’ye yapma gereği neden duyuyorsunuz' diye sordu.

İlgili Haberler

Güncel

Suriyeli patronların yüzde 71'i geri dönmek istemiyor

Güncel

Nahit Duru | Meczup...

Güncel

Alperenleri karıştıran cinsel istismar skandalına savcılık müdahale etti

Güncel

Okul müdürü uyuşturucuyla yakalandı

Güncel

Karlov cinayeti soruşturmasında sona gelindi

Güncel

İDO'nun bu kararına tüketicilerden sert tepki!

Güncel

Konya'da üst geçidin merdivenleri çöktü!

Güncel

Çorumlunun yaptığını herkes yapamaz!

Güncel

Atatürk üzerinden provokasyon devam ediyor...

Güncel

TÜİK'ten ankete katılmayan kişiye para cezası!

Güncel

'Türkiye, Karadeniz'de doğalgaz kaynağı buldu'

Güncel

İBB Başkanı Uysal: Tünellerden araç başına 1 lira istesek, maliyet 7 yılda çıkar; 3 lira alsak...