Çok Okunanlar

Sincan'da Gökçek krizi

CHP milletvekili hayatını kaybetti

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

AKP'li belediye başkanının damadı tutuklandı, oğlu gözaltında

Renault İşçilerinin dayanışma çağrısına kulak verelim!

NURAN GÜLENÇ- Otomotiv sektöründe mücadeleleri ile önemli  yer tutan, Mayıs 2015 Metal direnişinin öncüleri  Renault işçileri, 29 Şubat tarihinde  organize bir saldırı ile karşı karşıya kaldı.  Bu saldırı ve sonrasındaki gelişmeler gösteriyor ki, insan onuruna yakışır çalışmaortamı ve ücret almak için, sendika seçme özgürlüğünü kullananişçilerin sesi kısılmak, sindirilmek ve devlet eliyle tekrar Türk Metal’e  yönlendirilmek isteniyor.Bu saldırı sonucunda tazminatsız işten çıkarılan yaklaşık 100 işçi açlıkla, işsizlikle cezalandırılmaya çalışılıyor.
Mayıs 2015 tarihinden sonra Renault işçilerin Türk Metal’den istifasıyla başlayan süreç  Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olmalarıyla başka bir boyut kazandı.Şimdi bu mücadele Birleşik Metal-İş tarafından temsil edilebilme, Birleşik Metal-İş’te kalabilme mücadelesine dönüştü.
Sendika Seçme Özgürlüğü bir haktır!
Devlet destekli saldırı öncesince 4 bin işçi Birleşik Metal-İş’e üye oldu. Ezici üye çoğunluğu Birleşik Metal-İş’te olmasına rağmen, yürürlükte olan MESS ve Türk Metal arasında imzalanmış olan sözleşme nedeniyle,Birleşik Metal-İş Sendikası 2017 yılına kadar işyerinde yetkili sendika haline gelemiyor. Mevcut ulusal mevzuat, toplu sözleşmenin yeniden  Birleşik Metal-İş ile MESS arasında tadil edilmesine ve yasal olarak da  işçilerin temsilcisi olarak işveren tarafından tanınmasına izin vermiyor. 
Türk Metal tarafından temsil edilmek istemeyen ve kendi temsilcilerini seçmek isteyen işçilerin yeni üye oldukları sendika ile yürüttükleri mücadele ve uluslararası girişimler bir süre önce sonuç vermiş, 29 Şubat 2016 tarihinde işyerinde “sosyal diyalog komitesi' adıyla işçi temsilcilerinin seçilmesi kararlaştırılmıştı. Bu seçimler, önemli bir kazanım olacaktı.
Olmadı olamadı, Türk Metal seçimleri durdurmak için, hükümetten yardım istedi. Cumhurbaşkanı ve Çalışma Bakanı’nın devreye girmesi ile işçilere karşı  büyük bir saldırı organize edildi.  29 Şubat tarihine gelindiğinde  bırakın seçimleri, işçiler işten atılmalar, biber gazı, gözaltılar ve tehditlerle karşılaştı.  Renault yönetimi önce üretimi tatil etti. Ardından öncü işçileri işten atmaya başladı.  100 civarında işçi tazminatsız işten atıldı. 
Dayanışmaya ihtiyacımız var!
İşçilerin, Türk Metal’den kurtulabilmesi, sendika seçme özgürlüğünü kullanabilmeleri için başta işten atılan işçiler olarak desteğe yalnız olmadıklarını hissetmeye ve  her şeyden öne ayakta durmaya ihtiyaçları var.Renaultişçileri,   çalışma yaşamında işçilerin en temel hakkı ola ve ILO sözleşmesi ve Anayasa ile güvence altına alınmış bir hakkı hayata geçirmek için mücadele ediyor. İşçiler sendika seçme özgürlüğü  üzerinden sendikal hak ve özgürlüklerin kullanımı adına önemli bir mücadele veriyor. Onlar mücadele edip haklarına sahip çıktıkça, karşı cephe genişliyor. Şimdi dayanışma cephesinin genişlemesi Renault işçilerine mücadelelerinde yalnız olmadığını bilmelerine ihtiyaçları var.
Zor ve acı yüklü  günlerden geçiyoruz, her birimiz  giderek karartılan geleceğimize, toprağa düşen sevdiklerimize, giderek içine çekilmeye çalışıldığımız kaos ortamında ayakta durmaya çalışıyoruz.  Bu günlerde en çok ihtiyacımız olan birilerinin yanımızda olduğunu bilmek. Dayanışma duygusunu hissetmek.  Renault işçileri de bu  zor günlerinde, mücadelelerinde devam etmek için  şimdi bizlerin dayanışmasına ihtiyaçları var. 
Sermaye ve devlet işten atılan Renault işçilerinin karşı karşıya kaldığı  polis şiddeti yetmezmiş gibi  şimdi  işsizlikle cezalandırmaya çalışıyor. Bölgede işçilerin kısa sürede iş bulmaları zor. Gittikleri kapıdan geri çevriliyorlar. İşverenler ağız birliği ederek sadece işçileri değil, ailelerini eşlerini çocuklarını da  işsizlikle sınıyor.Mücadele eden işçilere bedel ödetmeye çalışılıyor.
Renault’ta işten atılan işçiler, bir dayanışma hesabı açtılar.  Yardımlarınızı bekliyorlar.  Onlara vereceğimiz dayanışmanın miktarı önemli değil,  yapacağımız küçücük katkılar bile onlara güç verecek, işyerinde işverenin ve Türk Metal’in baskısı altında çalışan-direnen işçilere umut verecek. Şimdi işçilere ve ailelerine yalnız olmadıklarını, yanlarında olduğumuzu göstermenin bir yolu var..İnanın, bu dayanışma hepimize iyi gelecek.
HESAP NUMARALARI
kbank Bursa OSB Şubesi.
Hesap Adı: Mustafa Acar Erhan İmralı Murat Ermiş Mustafa Şen
TL Hesabı: TR88 0004 6002 1988 8000 0611 32
Döviz Hesabı: TR28 0004 6002 1903 6000 0612 07 AKBKTRIS

İlgili Haberler

ABC Forum

ABC Forum | Mustafa İlker Gürkan | Andımız ve ulus sorunu

ABC Forum

ABC Forum | Şafak Yüca | Gelenekçi-Liberal Kalkınma Modeli: İnşaat

ABC Forum

Leyla Civil | 'Karanlık ve Mavi'

ABC Forum

Berk Yüksel yazdı...

ABC Forum

Berk Yüksel yazdı...

ABC Forum

Ali Koç başkan, peki şampiyon kim?

ABC Forum

Ali Koç FETÖ iddialarına cevap verdi

ABC Forum

Engeli nasıl aştık?

ABC Forum

Cumhurbaşkanlığı seçimleri aday kriterleri

ABC Forum

'Hesap vereceksin tetikçi Küçük'

ABC Forum

Şuraya Bir 'Afrin' Çizelim - “Bordo Bereliler 2 Afrin'

ABC Forum

Zübükler…