darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Akit yazarından 3. havalimanı işçilerine: Bu itler, bitlendik diyorsa...

Erdoğan'ın diplomasını sorgulayan parti liderine ölüm tehdidi

20 milyar dolar kayıp

Kırmızı etten sonra balıkta da tehlike!

Yeni parti kuruluyor

Reza Zarrab davasında gizlilik kararı kalkıyor mu?

17/25 Aralık soruşturmasında adı geçen 4 eski bakanın da (Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar) adının geçtiği söylenen deliller üzerindeki yasak kalkar ise, bunları kamuoyu görebilecek.

ABD'de yaşayan serbest gazeteci Ali Abaday'ın Sputnik’e verdiği bilgiye göre, New York'ta tutuklu bulunan İran asıllı işadamı Rıza Sarraf davasında son günlerde arka arkaya gelişmeler yaşanıyor. Cuma günü Sarraf'ın avukatları daha önceden ulusal güvenlik gerekçesiyle, başka dosyaları ilgilendirdiği için yurtdışı ve 3. şahıslarla paylaşılmaması karşılığında savcılıktan aldıkları 600 bin delile yönelik yurtdışı yasağının kalkmasını istemişti.

Savunma avukatları bu isteklerine gerekçe olarak delillerde adı geçen kişilerin yurtdışında olması ve davadan önce kendilerine ulaşıp bilgi almaları gerektiğini gerekçe göstermişti.


Savcılık ofisi ise bugün bu dilekçeye itiraz etti. Savcılığın itirazından kısa bir süre sonra ise Sarraf'ın avukatlarından Benjamin Brafman karşı bir dilekçe yazdı. Davanın hakimi Richard Berman'ın bu konuda yakında bir karar vermesi bekleniyor.

Kimi dosyalarda 17/25 Aralık soruşturmasında adı geçen 4 eski bakanın da olduğu söylenen deliller üzerindeki yasak kalkar ise, bunları kamuoyu da görebilecek. Ancak hakimin sadece ilgili kişiler ile görüşülmesi kaydıyla delillerin üzerindeki yasağı kaldırma durumu da olabilir.

Iphone'daki bilgiler için özel duruşma yapılacak

Hakim Berman ayrıca savcılık ofisinin talebi üzerine Rıza Sarraf'ın Miami'de havalimanında el konulan iPhone cep telefonunda bulunan bilgilerin de delil olup olmayacağına karar vermek için özel bir duruşma ayarladı.

22 Kasım'da yapılacak duruşmada hem savcılık hem de savunmanın tanıklarını dinlenecek.

Rıza Sarraf havalimanındaki görevlilere telefonunun şifresini verdiğini ancak FBI ajanları ile bu bilgiyi paylaşmadığını söylemişti. Savcılık da telefonda arama izni olmasına karşı şifre olmadan bunun yapılamayacağını ve şifrenin ele geçiriliş tarzından dolayı buradan elde edilen delillerin davada kullanılmamasını istiyor.

Savcılık ise buna karşı şifreyi bilmeseler de telefondan bilgileri almalarının mümkün olduğunu ayrıca gümrükteki görevlilerin kişilerin bavulları gibi elektronik eşyalarını da arayabileceğini söylüyor.

Telefon ile ilgili önemli nokta ise telefondan bilgileri alınan kişiler arasında Egemen Bağış haricindeki bakanların adının geçmesi. Ancak izin belgesinde kimi bölümlerin üzerine başka davaları ilgilendirdiği için siyah bir çizgi çekilmişti. Bu adı gösterilmeyen kişilerden birinin Egemen Bağış olduğu düşünülüyor.

Hakim Berman'ın iki konu hakkında vereceği karar, eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar'ı da yakından ilgilendiriyor. 

İlgili Haberler

Güncel

Tutuklanan 3. Havalimanı işçileri: Ailece AKP'ye oy verdik

Güncel

AYM'den 'fuhuş' kararı!

Güncel

Bolu'da orman yangını

Güncel

İstanbul trafiğinde yeni dönem başladı

Güncel

Boşanma davası sonrası eski eşini ve abisini darp etti

Güncel

İnce'den, 'bizde kriz filan yok' diyen Erdoğan'a sert tepki

Güncel

İstanbullular dikkat! Metro 4 gün ara verecek

Güncel

Eğitim-Sen kurucularından Rezzan Yangöz yaşamını yitirdi

Güncel

ABD Büyükelçiliği'nden, Brunson'ı ziyaret açıklaması

Güncel

'Dershanelerden sorumlu' FETÖ sanığına 13 yıl 6 ay hapis cezası

Güncel

AİHM, Ankara'dan Osman Kavala için savunma talep etti

Güncel

Bakan Kurum'dan 'imar barışı' açıklaması