Çok Okunanlar

CHP, 14 başkanın yarısıyla yola devam edecek... İşte o isimler

Muharrem Sarıkaya: 'AKP'nin Ankara adayı kesinleşti'

MEB'den Hz. Ali skandalı!

Kemal Kılıçdaroğlu: O oyuna gelmem...

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericinin ifadesi ortaya çıktı

Rıza Sarraf ABD'de tutuklandı, 75 yıl hapsi isteniyor

El Cezire Türk'ün haberine göre, İran asıllı işadamı Rıza Sarraf, ABD'nin Miami kentinde tutuklandı. Sarraf'a yönelik suçlama, İran hükümeti ve diğer kuruluşların Tahran'a yönelik uluslararası yaptırımlardan kaçınmak için kurduğu mekanizmanın parçası olarak yüzlerce milyon dolarlık işlemlere karıştığı yönünde. Sarraf ve iki İranlı daha hakkında Manhattan'da bu suçlamalarla dava açılmıştı.

Rıza Sarraf, Miami’de İran yaptırımlarını baypas ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve karapara aklama suçlamalarından tutuklandı. 

Ulusal Güvenlikten Sorumlu Başsavcı Yardımcısı John P. Carlin, Sarraf’la birlikte aynı suçlamalardan iki kişinin daha arandığını söyledi. İran vatandaşı olan kişilerin, 29 yaşındaki Kamelya Cemşidi ve 65 yaşındaki Hüseyin Necafzade olduğu açıklandı.

Hürriyet Gazetesi Washington Temsilcisi Tolga Tanış'ın haberine göre savcılık Rıza Sarraf için 75 yıl hapis istedi.

19 MART’TA MİAMİ’DE GÖZALTINA ALINDI

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın aktardığı habere göre, ABD adalet Bakanlığı, Sarraf’ın 19 Mart’ta Miami’de gözaltına alındığını ve burada da mahkeme önüne çıkarıldığını bildirdi. Zarrab ve diğer iki şüphelinin dosyasına bakmakla da ABD New York Güney Bölge Hakimi Richard M. Berman’ın görevlendirildiği açıklandı.

21 SAYFALIK İDDİANAME

?New York Bölge Savcısı Preet Bharara, Sarraf’ın işlediği iddia edilen suçların sıralandığı 21 sayfalık iddianamenin açıklanmasının ardından davayla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu sanıklar, yıllarca İran ve İranlı şirketlere yönelik yaptırımları ihlal ettiler ve dünya genelinde kara para akladılar' dedi.

FBI Direktör Yardımcısı Diego Rodriguez ise, "2010’dan 2015’e kadar yaklaşık beş yıl boyunca zanlılar İranlı kuruluşlar adına finansal faaliyetler yürüterek İran’a karşı ABD ve uluslararası ekonomik yaptırımları ihlal ettiler' diye konuştu.

?İddianamede Sarraf ve diğer zanlıların adlarına yürüttükleri işlemler sayesinde fayda sağlayan İranlı kuruluşların, ABD’nin kara listesinde yer alan Bank Mellat, İran İslami Devrim Muhafızları’yla bağlantılı İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC), Naftiran Intertrade Company Ltd. (NICO), Naftiran Intertrade Company Sarl (“NICO Sarl'), Hong Kong Intertrade Company (HKICO) ve İran inşaat ve enerji şirketi MAPNA Group olduğu belirtildi.

İDDİANAMEYİ BİZZAT ABD ADALET BAKAN YARDIMCISI AÇIKLADI

Sarraf ve diğer iki şüpheli hakkında New York Mahkemesi tarafından hazırlanan iddianeme bizzat ABD Adalet Bakanı’nın Ulusal Güvenlik’ten sorumlu Yardımcısı John P. Carlin tarafından açıkladı.

Carlin yaptığı açıklamada, “Zarrab, Jamshidy venajafzadeh hakkındaki iddianame, İran hükümeti ve İran kurumları adına milyonlarca dolarlık para tranferi yapılması suçunu içeriyor. Sözkonusu suçlamalar ve eylemleri kapatmak için gerçekleştirilen çabalar, ABD yaptırımlarını ve ulusal güvenliğini savunmayı amaçlayan ABD yasalarını ihlal anlamına gelmektedir. '

“FEDERAL SUÇ İŞLEDİLER…'

Sarraf ve diğer iki şüphelinin “yıllarca ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek için İran hükümeti ve kurumları ile komplo içinde hareket ettiklerini' de davaya bakan Savcı Bharara ise, şöyle devam etti; “Reza Zarrab, Camelia Jamshidy ve Hossein Najafzadeh dünyanın her yerinde İran’a yönelik yaptırım rejimini delerek, federal suç işlemişlerdir.'

İŞTE İDDİANAMENİN AYRINTILARI

* Üç şüpheli 2010 ile 2015 yıları arasında İran hükümeti, İran’ın kontrolündeki kurumlar aracılığıyla ulusalaraası mali para transferleri yaptılar. Bu mali tranferlerden, ABD’nin yaptırım koymuş olduğu İran kurumları olan, İran hükümetinin sahip olduğu Bank Mellat, İran UlusalPetrol Şirketi NIOC, Naftiran, Hong Kong’daki aracı şirket KHICO, İsviçre ve Hong Kong ile, İngiltere’deki bazı şirketler yararlandı.

* İddianamede Zarrab’ın 3 Aralık 2011'de İran Merkez Bankası’na yazdığı mektup kanıtlardan biri oldu.

İddianame'nin tamamı için

TÜRKİYE DE KARIŞTI

* İddianame’de Sarraf ve diğer şüphelilerin İran, Türkiye ve ABD’deki bazı şirketler aracılığıyla bu komployu gerçekleştirdikleri de yeraldı. Türkiye’deki şirketler RoyalHolding, Durak Döviz bürosu, Al Nafees Exchange, Royald Emerald Yatırım, Asi Kıymetli Madenler Turizm şirketi, ECB kuyumculuk iç ve dış sanayi ticaret limited şirketi, Güneş Genel Ticaret /Güneş General Trading) olarak sayıldı.

* İddianamede şüphelilerin tüm bu şirketler aracılığıyla ABD yaptırımlarını deldikleri ifade edildi.

Rıza Sarraf, Türkiye'de 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmaları kapsamında 21 Aralık'ta tutuklanmış, bir süre sonra serbest bırakılmıştı.

İlgili Haberler

Dünya

SANA: Koalisyon'un hava saldırısında çok sayıda kişi öldü

Dünya

İsrail Ordusu, Gazze'deki El Aksa televizyonunu vurdu

Dünya

Yunanistan'dan 'Karasular' açıklaması: Türkiye dahil kimse inkar edemez

Dünya

İsrail ordusu, Gazze'de 70 hedefin vurulduğunu duyurdu

Dünya

Fransız maliyesi sosyal ağlarda gizli zengin avına çıkacak

Dünya

Fransa'dan Facebook ile iş birliği

Dünya

Washington Post'tan ABD Kongresine Kaşıkçı çağrısı

Dünya

Meksika'da 2 kişi WhatsApp'tan yayılan sahte haber sonrası yakılarak öldürüldü

Dünya

İtalya'da iktidar partisinden gazetecilere: 'Aşağılık çakallar', 'fahişeler'

Dünya

Los Angeles Belediyesi, Kristof Kolomb'u sildi

Dünya

İran: Ordu petrol tankerlerimizi koruyacak

Dünya

101 yaşındaki kadın, Merkel'i Macron'un eşi zannetti: Ben şansölyeyim