darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

Roma imparatoru Hadrian’ın tanrısallaştırdığı Antinous

Arkeofili'de Buğra Solmaz derlediği habere göre; Roma’nın en güçlü imparatorlarından olan ve Edirne’ye ismini veren Hadrian MS. 76 yılında doğdu. Hadrian, selefi Trajan’ın ölüm döşeğinde onu evlat edinmesiyle MS. 117 yılında imparator oldu. Hükümdarlığı boyunca barış politikası uyguladı. Barışı korumak ve güvenlik için imparatorluğun çeşitli yerlerine hisarlar , karakollar yaptırdı. Bunlardan en ünlüsü İngiltere’deki Hadrian Duvarı. Sanata ve mimarlığa ilgiliydi. Tivoli’deki Hadrian Villası da bunun en güzel örneği. Agrippa tarafından yapılan Roma Pantheonu’nun 80 yılında yangınla yıkılmasından sonra yeniden inşa edilmesinde ve kubbe kısmının eklenmesinde Hadrian’nın mimari yeteneği olduğu iddia edilir.

Hadrian’ın günümüze ulaşan birçok şiiri de bulunmaktadır.  Daha önceki imparatorların Yunan atletleri gibi tıraşlı betimlenmesine karşın, Hadrian tüm portrelerinde sakallı gösterilmiştir.

Hadrian lejyonları yerinde kontrol etmek için Roma genelinde 3 ayrı seyahate çıktı. Bu seyahatlerinden birinde MS. 123’te bugün Bolu olarak bildiğimiz Claudiopolis’de eromenosu (oğlan sevgili) Antinous ile tanıştığı iddia edilir. Antinous 20’li yaşlarında genç birisi olarak tasvir edilmiştir. Antinous ile tanıştıktan sonra Hadrian Anadolu’ya geçmiştir. Seyahatinin kalanında Antinous ona eşlik etmiştir ve 130 yılında 19 yaşında Nil Nehri’nde boğularak ölmüştür. Antinous’un, yaşlı olan Hadrian’ın ömrünü uzatmak için kendini nehre bıraktığı iddia edilir. Diğer bir rivayet ise öldürülmüş olmasıdır.

Çeşitli kaynaklarda Antinous’un ölümünden sonra Hadrian’ın günlerce ağladığı söylenir. Nil Nehri kıyısında adına Antinopolis isimli şehir kurulmuştur ve kült alanı olmuştur. Hadrian, tüm imparatorlukta Antinous için yas ilan etti. Antinous’u tanrı ilan edip birçok kente heykellerini diktirdi ve sikkelere tasvir ettirdi. Ayrıca bir takımyıldızına da ismi verilmiştir.

Atina başta olmak üzere farklı şehirlerde Antinous onuruna Antinoeia festivali düzenlenmiştir. İmparatorluk boyunca adına 28 tapınak inşa edilmiştir. Antinous dini, o dönemde yeni gelişen hıristiyanlığı tehdit eder konuma gelmiştir ve hıristiyan din adamları için Antinous’u utanmaz ve skandal bir çocuk olarak tanımlamışlardır.

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Nuri Bilge Ceylan TIFF Onur Listesi'nde

Kültür Sanat

Çeburaşka'nın yaratıcısı Eduard Uspenskiy hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Sovyetlerin en ünlü çizgi film karakterlerinin yaratıcısı hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Liam Gallagher Türkiye'de ilk konserini verdi

Kültür Sanat

2. Edremit Kitap Fuarı başladı

Kültür Sanat

İşte 70 milyon izlenen video: Paraşütle atlarken gitar çaldı

Kültür Sanat

Ezgi Mola, İstiklal Caddesi'nde yaşadığı tacizi anlattı

Kültür Sanat

Ünlü yönetmen hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Marilyn Monroe'nun, 'The Misfits' adlı filmdeki çıplak sahneler bulundu

Kültür Sanat

2. Edremit Kitap Fuarı bugün başlıyor

Kültür Sanat

Usta şair Can Yücel, ölümünün 19. yıl dönümünde mezarı başında anıldı

Kültür Sanat

6 yıldır kapalı olan İznik Müzesi açılmayı bekliyor