Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Gözaltına alınan akademisyenler kimdir?

Rus askeri Suriye'den çekilmeye başladı

Rusya devlet televizyonunun yayınladığı görüntülerde, Rus güçlerinin Suriye'den çekilmek için hazırlık yaptığı görülüyor.  

Suriye’nin Lazkiye kentinde bulunan hava üssündeki askeri birlikler, malzemelerini askeri kargo uçaklarına taşırken görülüyor. 

Rossiya 24 televizyonunda yayınlanan görüntülere göre, Suriye’nin Lazkiye kentinde bulunan Hımeymim hava üssündeki birlikler askeri malzemeleri 4 motorlu stratejik nakliye uçakları Ilyushin Il-76’lara yüklüyor.

BM: GÖRMEK İSTEDİĞİMİZ ŞEY 

Putin'in askerlerini Suriye'den çekme kararı sonrası BM Güvenlik Konseyi'nden açıklama geldi. BM Güvenlik Konseyi Başkanlığı'nı yürüten İsmail Gaspar Martins, Rusya'nın kararını "olumlu bir adım" olarak nitelendirerek, "Görmek istediğimiz şey buydu" dedi.

SURİYE MUHALEFETİ TEMKİNLİ 
Suriyeli muhalifler ise, Putin'in çekilme kararına temkinli yaklaştı. Cenevre'de Suriyeli muhalifler adına görüşmeleri yürüten Suriye Muhalefeti Müzakere Yüksek Kurulu sözcüsü Monzer Makhous, "Çekilmenin çerçevesini ve süresini görmek için beklememiz gerekiyor" dedi. 

İRAN: ATEŞKES İÇİN OLUMLU BİR SİNYAL 
Putin'in çekilme kararıyla ilgili bir açıklama da, Suriye'de ortak hareket ettiği İran'dan geldi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye’den çekilme emri vermesini ateşkes için olumlu bir sinyal olarak nitelendirdi. 

Suriye'deki siyasi çözüm ve ateşkes konusunda İran’ın tutumunu değerlendiren Cevad Zarif, "Suriye’de yarı ateşkesin olması hoş bir haber. En az 2.5-3 senedir istediğimiz birşey. Rusya’nın güçlerinin bir kısmını geri çekmesi bu ateşkesi muhafaza etmek için güç kullanmalarını gerektiren bir şey görmediklerini gösteriyor. Bunun kendisi (ateşkes) olumlu bir sinyal olmalıdır. Şimdi bekleyip görmemiz lazım" dedi.

PUTİN OBAMA İLE DE GÖRÜŞTÜ 
Çekilme kararı sonrası Putin ile Obama arasında da bir telefon görüşmesi gerçekleşti. ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in telefon görüşmesinde, Rus güçlerinin bir kısmının Suriye'den çekilmesi ele alındı. 

Görüşme sonrası Beyaz Saray'dan bir açıklama geldi. Açıklamada, "İki lider, Putin'in Rus güçlerinin Suriye'den kısmi çekilmesine dair açıklamasını ve krize çözüm bulmak üzere siyasi müzakerelerin ilerletilmesi amacını taşıyan çatışmaların durdurulması anlaşmasının tam olarak uygulanması için gerekli gelecek adımları görüştü" ifadesi kullanıldı.

PUTİN ÇEKİLME KARARINI DÜN AÇIKLADI 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki askeri varlığının büyük bir bölümünü çekme kararı aldığını açıklamıştı. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Suriye'deki duruma ilişkin görüşme yaptıktan sonra, çekilme kararını verdi.

RUSYA TARTUS VE HIMEYMİM DE KALICI 

"Savunma Bakanlığının ve ordunun kendisine verilen görevleri genel olarak yerine getirdiğini düşünüyorum" diyen Putin, Tartus'taki deniz üssü ile Hımeymim'deki askeri hava üssünün durumunun muhafaza edilmesini istediğini belirtmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı da Suriye’de bulunan personelin nakliye uçaklarının Rusya’ya geri dönmeleri için teknik çalışmalarını sürdürdüğünü açıklamıştı.  

İlgili Haberler

Dünya

ABD'den gözaltındaki akademisyenlerle ilgili açıklama!

Dünya

BM: 18 milyon kişi açlık tehdidiyle karşı karşıya

Dünya

Washington Post: CIA, Kaşıkçı cinayeti emrini Veliaht Prensin verdiği sonucuna ulaştı

Dünya

Suriye ordusu, cihatçıların saldırısını püskürttü!

Dünya

ABC Özel | Alman istihbaratının ikinci adamı Sinan Selen mi oluyor?

Dünya

TGB'den ABD ambargosuna karşı İran ziyareti

Dünya

ABD'den Türkiye açıklaması!

Dünya

Trump kaybetti!

Dünya

Dışişleri Bakanlığı'ndan Eritre açıklaması

Dünya

İsrail'den erken seçim iddiasına açıklama geldi

Dünya

KDHC'den Japonya'ya özür çağrısı

Dünya

ABD ambargosu İran'ı ilaçta yerli üretime sevk etti