Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

Rusya: ABD Nusra'yı koruyor!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BBC World'den Stephen Sackur'a konuştu.
Sputnik'in haberine göre, ABD'nin El Kaide'den ayrıldıktan sonra Fetih el Şam Cephesi adını alan El Nusra'yı B Planı için sakladığını belirten Lavrov, "ABD'nin amacının El Nusra'yı koruyup onu B Planı için saklamak olduğuna giderek daha fazla ikna oluyoruz. El Nusra'yı muhaliflerden ayırmanın öncelikli görev olduğunu söylemişlerdi. Fakat taahhütlerine rağmen bunu yapmadılar" dedi.

'KERRY'LE NEREDEYSE HER GÜN TELEFONDA GÖRÜŞÜYORUZ'

Lavrov ayrıca, "Kerry ile neredeyse her gün telefonda görüşüyoruz. Anladığım kadarıyla bugün de bir telefon görüşmemiz olacak" dedi ve bu görüşmede 'sağlıklı' muhaliflerin El Nusra militanlarının olduğu bölgelerden ayrılması konusunu da tartışacaklarını söyledi. 

'NE ZAMAN EL NUSRA'YI VURSAK YAPMAMAMIZ GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYORLAR'

Halep'teki sorunun kaynağının ABD ve ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri olduğunu belirten Lavrov, "Halep'teki durumla ilgili tüm problem, ABD ve liderlik ettiği koalisyonun muhalifleri El Nusra'dan ayırmayı reddetmesinden kaynaklanıyor. Bunun tersine giderek daha fazla grubun El Nusra ile ittifak yaptığını görüyoruz. El Nusra'yı her vurduğumuzda bize bunun yapmamamız gerektiğini çünkü onların yanında ya da aralarında iyi insanlar olduğunu söylüyorlar" ifadelerini kullandı. Lavrov, "Kerry sürekli olarak Suriye'de uçmayı bıraktığımızda ve (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad da hava operasyonlarını durdurduğunda kendilerinin de muhalifleri teröristlerden ayırmaya başlayacağını söylüyor. Bu yıl Suriye'de pek çok kez insani mola verildi ama her seferinde El Nusra bunu başka ülkelerden militan, mühimmat ve silah almak için kullandı" diye de ekledi.

'9 EYLÜL'DE VARILAN ATEŞKES ANLAŞMASI HALA GEÇERLİ'

Öte yandan Lavrov, ABD ile Suriye konusundaki müzakerelerinin sona ermediğini ve tarafların 9 Eylül'de vardığı anlaşmanın da hâlâ geçerli olduğunu belirtti. Ancak Lavrov anlaşmanın işlemesi için muhaliflerin terörist gruplardan ayrılması gerektiğini söyledi: "Eğer bu ABD tarafından desteklenirse o zaman ateşkes olacak. Elbette bu ateşkes El Nusra için geçerli olmayacak.

'YARDIM KONVOYUNA SALDIRIYI RUS GÜÇLERİNİN YAPTIĞINA DAİR KANIT VARSA GÖRMEK İSTERİM'

Halep yakınlarında bir insani yardım konvoyuna saldırılması konusunda Rusya'ya yöneltilen suçlamalar hakkında, "Bunu Rus hava güçlerinin yaptığına dair bir kanıt varsa o zaman onu görmek isterdim" diyen Lavrov, Suriye'de sivillere insani yardımları ulaştırılması için Kastillo yolunun kullanılamadığını çünkü muhaliflerin buradan geçecek her konvoya ateş açma tehdidinde bulunduklarını da söyledi. Bu arada Lavrov, Rusya'nın Suriye sivil ölümlerinin önüne geçilmesi için gereken önlemleri aldığının altını çizdi.

İlgili Haberler

Dünya

'Kaşıkçı cinayetinin emrini Veliaht Prens Selman'ın verdiği gün ışığı gibi aşıkar'

Dünya

Donald Trump: Veliaht Prens Kaşıkçı cinayetini belki biliyordu belki bilmiyordu

Dünya

Ivanka Trump şahsi e-posta hesabını kullandı, ortalık karıştı!

Dünya

Balinanın midesinden 6 kilo çöp çıktı

Dünya

Reuters: Kraliyet Ailesi'nde Muhammed Bin Selman'ın tahta geçişini önlemek isteyenler var

Dünya

Airbnb, Batı Şeria'daki yerleşim birimlerini platformundan kaldıracak

Dünya

Afganistan'da patlama: 40 ölü, 80 yaralı

Dünya

Hollanda, Türklere eğitim ve sınav hazırlığında

Dünya

Rusya'dan 'ticaret savaşları' tepkisi

Dünya

Mısır kimliklerden din hanesini kaldırıyor

Dünya

İran'dan nükleer anlaşmadan çıkma sinyali

Dünya

ABD'li yetkili: Emri Selman'ın verdiği gün gibi aşikar