Çok Okunanlar

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, gerici meczuplarla yarışıyor

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

İstanbul Havalimanı akan çatısıyla gündemde...

CHP milletvekili hayatını kaybetti

AKP anketinde İstanbul için öne çıkan 3 isim

Rusya ABD'den umudunu kesti: Suriye'de terörü asker bitirecek!

10 Hazitan günü Tahran'da İran, Rusya ve Suriye savunma bakanlarını bir araya getiren zirveden sonra, Şam ve müttefikleri daha derin bir koordinasyonla birlikte "terörle mücadele"ye ağırlık verecek.

Al Motnitor'dan Ali Hashem'in haberine göre, İran, Suriye'deki savaşı artık yalnızca bir bölgesel güvenlik meselesi olarak değil, ulusal güvenlik meselesi olarak görüyor.

Suriye ve Rusya ile olan koordinasyon için, doğrudan Ayetullah Ali Hamaney'e bağlı Ali Şemkani'nin görev almasının, meselenin İran için önemini gösteriyor. Şemkani aynı zamanda İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri.

Son haftalarda özellikle Halep'te yaşanan kayıpların yetersiz koordinasyon ve hedeflerdeki farklılıklar nedeniyle yaşandığını söyleyen bir Suriyeli yetkili, Rusya'nın önemli bir dünya gücü olarak meseleye kendi tarafından baktığını ve barışa bir şans vermenin birçok yaşamı kurtarabileceğini düşündüğünü savundu.

Suriyeli yetkili, ABD'nin verdiği sözlerde ciddi olmadığını, bu nedenle militanların son saldırısının eskisinden daha vahşice yaşandığını ve kayıpların olduğunu belirtti.

İranlı bir yetkili ise, Tahran'ın hedefinin Suriye'deki çatışmayı bitirmek olduğunu, ancak ABD'nin Viyana'da yeni başkan seçilene kadar zaman kazanmaya çalıştığını söyledi.

"Dostumuz Ruslar yolun sonuna Amerikalılarla birlikte gitmek istediler" diyen yetkili, birçok kez bunun yanlış olduğu konusunda uyarılarda bulunduklarına dikkat çekti.

Rusya'nın sonunda ABD'nin konumunu ve bundan sonuç çıkmayacağını anladığını söyleyen yetkili, şimdi işbirliğinde yeni seviyeye çıkacaklarını kaydetti.

Suriyeli bir komutan, önümüzdeki haftalarda kuzey ve doğu Suriye'de oeprasyonlar olmasını tahmin ettiğini söyledi. "İranlılar daha çok asker gönderiyor" diyen komutan, Rusya'nın yeni planlar hazırladığını ve bunun için taktik değişiklikler yaşanacağını aktardı.

Yeni operasyonlarda, Halep'in kuzeyi ve güneyinin yanı sıra, İdlib ve Rakka'nın da adı geçiyor.

6 Haziran'da Moskova'da gazetecilere "off the record" bir açıklama yapan bir Rus yetkili, ABD ile ilişkilerini "sürreal" olarak tanımladı.

"Bir gün bir konu hakkında anlaşıyoruz, ertesi gün tersini yapıyorlar. Bunun nedenini sorduğumuzda, diperlerini suçluyorlar" diyen Rus yetkili, ABD'lilerle güven ilişkisi kurma konusunda zorluk yaşadıklarını kaydetti.

Yetkili, Moskova'nın Suriye'de barışçıl çözümden yana olduğunu, bazı Körfez ülkelerinin de Suriye konusunda daha esnek olmaya başladığını savundu.

İran'ın Suriye ve bölge meselelerinde rolünün olmamasının garanti edilmesi karşılığında, Esad'lı bir geçiş sürecine Körfez'deki ülkelerin sıcak baktığını söyleyen yetkili, "Bu imkansız. İran, Suudi Arabistan'la birlikte bölgedeki ana güçlerden ve her ikisinin de oynayacak rolü var" dedi.

Bir Suriyeli yetkili de, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun 18 Haziran'da Beşar Esad'la yaptığı görüşmede, önümüzde hafta Rus askerlerinin Suriye'ye konuşlanacağını bildirdiğini söyledi.

İlgili Haberler

Dünya

APEC Zirvesi tartışmalı geçti: Sonuç bildirisi yayımlanmadı

Dünya

Macron: Avrupa daha güçlü olmalı ve daha bağımsız hale gelmeli

Dünya

Hindistan'da kasırga felaketi: 33 ölü

Dünya

Belçika'da sadece kadınlardan oluşan özel kuvvet kuruluyor

Dünya

İngiltere Başbakanı May: Görevden alınırsam AB'den çıkış süreci uzar

Dünya

Irak yaptırım altındaki İran'la takas yoluyla ticaret yapacak

Dünya

Fransa sarı yelek ile sarsıldı!

Dünya

Trump'tan yeni Kaşıkçı açıklaması

Dünya

California'daki yangınlarda ölü sayısı 71'e yükseldi

Dünya

Afrika'da az gelişmişliğin sebebi: Sömürge parası

Dünya

Fransa'da akaryakıt zammı protesto edildi

Dünya

Sarayda hızla yükselen 'gölge adam'