unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Rusya, ABD'nin işlediği savaş suçlarını raporladı

Rusya'nın BM Cenevre Ofisi'ndeki Daimi Temsilciliği'nin sunduğu "ABD ve müttefiklerinin Suriye’de işlediği savaş suçları listesi" başlıklı belgede, ABD önderliğindeki koalisyonun 10 Ekim 2015 tarihinde Halep kenti yakınlarında düzenlediği hava saldırısında termik santralin yerle bir edildiği, saldırı sonucu kentin neredeyse tüm semtlerine elektrik arzının kesildiği ve hastaneler dahil birçok sosyal kurumun elektriksiz kaldığı aktarıldı.

SURİYE ORDUSUNA AİT SİLAH DEPOSU VURULDU: 4 ASKER ÖLDÜ

ABD öncülüğündeki koalisyona ait jetler Suriye ordusu mevzilerini bombaladı Bir diğer olayın Aralık 2015’te yaşandığı belirtilirken, koalisyona ait savaş uçaklarının Deyr ez Zor bölgesinde Suriye hükümet ordusuna ait silah deposunu vurduğu, saldırı sonucu 4 askerin öldüğü, 16 askerin de yaralandığı ifade edildi. ABD önderliğindeki koalisyonun hedefinde hastanelerin de bulunduğu kaydedilen belgede, 15 Şubat 2016 tarihinde İdlib bölgesinin Ma'arat Al Numan yerleşiminde Sınır Tanımayan Doktorlar’ın destek verdiği hastanenin vurulması sonucu 9 kişinin hayatını kaybettiği, 26 kişinin de yaralandığı hatırlatıldı.

HALEP'TE YERLEŞİM BÖLGESİNE SALDIRIDA 125 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Halep bölgesinin Tavhar yerleşimine 19 Temmuz günü düzenlenen hava saldırısında 125 sivilin öldüğü, birkaç konutun yerle bir edildiği bildirilirken; 29 Temmuz’da da Menbic’e 23 kilometre mesafedeki El Gandura’ya yönelik saldırıda da 41 kişinin yaşamını kaybettiği, birkaç evin yıkıldığı aktarıldı. Ayrıca 5 Ekim’de Halep bölgesinin Sulsana köyünün vurulması sonucu 3’ü çocuk 20 sivilin öldüğü, yaklaşık 40 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN İŞLEDİĞİ SUÇLAR DA LİSTEDE

Listeye ayrıca, ABD önderliğindeki koalisyonun saldırısına maruz kalan yerlerin haritaları da eklendi. Belgede, Suriye'deki terör örgütleri ve suç çetelerinin işlediği savaş suçları da listelendi. IŞİD ve El Nusra (Fetih el Şam Cephesi) dışında Türkiye, ABD ve Fransa tarafından desteklenen ve ABD’nin 'ılımlı muhalefet' listesinde yer alan Nureddin Zengi çetesinin işledikleri suçlar da sıralandı.

 Çok Okunanlar

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

Adnan Oktar'ı savunan Nagehan Alçı'dan dönüş

İlgili Haberler

Dünya

İran'da çatışma: 1 sınır muhafızı öldü

Dünya

Hollanda Dışişleri Bakanı: Irkçılık genlerde var

Dünya

Avrupa Konseyi'nden OHAL açıklaması

Dünya

Kerkük'te 4 ayrı yerde ses bombası patladı: Çok sayıda yaralı var

Dünya

Fua ve Kefraya'dan 7 bin sivil tahliye edildi

Dünya

ABD Merkez Bankası 'Bej Kitap' raporunu yayımladı

Dünya

İngiltere: Zorluklara rağmen İran'la iş yapmayı sürdüreceğiz

Dünya

Suriye ordusu Hama'da IŞİD'e ait silah deposu ele geçirdi

Dünya

BM'den OHAL açıklaması

Dünya

Trump iddialı: Hiçbir başkan...

Dünya

Suriye'den Rus yapımı MS-21 uçaklarını almak için hamle

Dünya

İsrail Gazze'ye operasyona hazırlanıyor