unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Rusya: Erdoğan'ın önerisi saçmalık

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kürt güçlerin Suriye'de ateşkes kapsamı dışında bırakılması gerektiği' yönündeki açıklamalarını “saçmalık' olarak nitelendirdi. Bogdanov, Suriye'deki ateşkes planının alternatifi olabilecek başka planlar konusunda görüşmeler yapmadıklarını da vurguladı.

RİA Novosti haber ajansının sorularını yanıtlayan Bogdanov, Erdoğan'ın Suriye'de 'PYD ve YPG'nin ateşkes kapsamı dışında tutulması gerektiği' yönündeki açıklamasına dair bir soru üzerine "Bu tam bir saçmalık.' yorumunu yaptı.

'ATEŞKESE KATILMAYANLARI ABD'YLE BİRLİKTE BOMBALAYACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM'
Bogdanov, Sputnik ajansına yer alan açıklamasında bazı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarının, Suriye'de ateşkesin El Nusra'yı kapsamaması halinde kendilerinin de ateşkese katılmayacaklarını açıklamalarına dair bir soruya yanıt olarak ise "Demek ki (onları) bombalayacağız. Ateşkese katılmayanları ABD'yle birlikte bombalayacağımızı düşünüyorum. Bu, ortak bildirimizde yazıyor.' yanıtını verdi.

'SURİYE'DE HANGİ GRUPLARA HAVA SALDIRISI DÜZENLENMEYECEĞİNİ ABD'YLE BİRLİKTE BELİRLEYECEĞİZ'
Bogdanov ayrıca, Suriye'de 27 Şubat'tan itibaren hangi silahlı gruplara karşı hava saldırısı düzenlenmeyeceğini ABD ile birlikte belirleyeceklerini anlattı: "Suriye'de savaşan tüm grupların 26 Şubat öğlene kadar ateşkese bağlı kalacaklarını bize ve ABD'li partnerlerimize bildirmeleri gerekiyor. Bunun ardından Rus ve Amerikalı askerleri yetkililer, bu grupların yerlerini haritalar üzerinde birlikte belirleyecek. Bu gruplara karşı ne Rus hava kuvvetleri ne de ABD öncülüğündeki koalisyon saldırı düzenlemeyecek."

'SURİYE'DE ATEŞKES PLANININ ALTERNATİFLERİNİ GÖRÜŞMÜYORUZ'
Bogdanov, Valday Kulübü'nün düzenlediği bir konferanstaki konuşmasında ise "ABD'nin de aralarında olduğu bazı Batılı partnerlerimizin, ortada bir 'B Planı'nın olduğunu söylemeleri bizi endişelendiriyor. Biz bu plana dair ne bir şey biliyoruz ne de böyle alternatif planlar hakkında görüşmeler yapıyoruz.' ifadelerini kullandı.

'HAKİKAT ANINA YANİ ATEŞKESE CİDDİ ANLAMDA YAKLAŞTIK'
Bogdanov şu vurguyu yaptı: "Nitekim şu anda (Suriye'de) hakikat anına, yani ateşkese ciddi anlamda yaklaştık. O nedenle yapılması gereken, üzerinde anlaşmaya varılan ateşkesin hayata geçmesine odaklanmak."

Daha önce ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, bu haftasonu başlaması planlanan ateşkesin işe yaramaması halinde Suriye'nin bölüneceği bir 'B Planına' geçilebileceğini söylemişti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan ise "Ülkemizin toprak bütünlüğünü korumaya kararlıyız.' açıklaması gelmişti.

'BU ADIMLAR SURİYE KRİZİNİ DERİNLEŞTİRİYOR'
Öte yandan Bogdanov, Suriye-Türkiye sınırında tampon bölge oluşturulması ya da Suriye'ye kara operasyonu için bloklar kurulmasına yönelik girişimlerin 'endişe verici' olduğunu söyledi ve "Bu adımlar Suriye krizini derinleştiriyor.' dedi.Çok Okunanlar

Özdağ'dan 'Akşener istifa etti' iddiasına ilişkin açıklama!

Anıtkabir'de Atatürk'e hakaret eden gerici kadın tutuklandı

Toplu tecavüzün şifresi: Tatlı yiyecek miyiz?

Hocaların hocası iktisatçıdan ürküten uyarı: IMF programı gündeme gelebilir

'Meral Akşener istifa etti' iddiası

İlgili Haberler

Dünya

Rus uzman: Beyaz Miğferler kendilerini tamamen gözden düşürdü

Dünya

İsrail uçakları Suriye'deki askeri tesisi vurdu!

Dünya

Belçika, 16 olan cinsel ilişki rıza yaşını 14'e indirdi!

Dünya

Ruhani: Aslanın kuyruğuyla oynama, pişman olursun

Dünya

İsrail'de LGBTİ'ler greve gitti

Dünya

Peygamber olduğunu iddia eden sağlık çalışanı, ölüyü diriltemeyince gözaltına alındı!

Dünya

Almanya ordusuna AB vatandaşlarının katılması tartışılıyor

Dünya

Avusturya, ehliyet sınavında Türkçe seçeneğini kaldırdı

Dünya

Ankara'dan gelen uçak indikten kısa süre sonra Kabil Havaalanı yakınında patlama

Dünya

Singapur'da zorunlu askerlik tartışması sürüyor

Dünya

Rusya, Suriye'de iki İHA vurduğunu duyurdu

Dünya

Afganistan'da Cumhurbaşkanı yardımcısına suikast girişimi