unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Rusya savaşa mı hazırlanıyor

Ruslar gerçekten savaşa mı hazırlanıyor? Bugünlerde Rusya’da yaşanan bazı gelişmeler, ülkenin savaşa hazırlandığı izlenimi verebilir. Peki bu doğru mu? The Washington Post gazetesinin Moskova Büro Şefi David Filipov’un haber analizi, son günlerde Suriye gerginliği yüzünden gündemde öne çıkan bu konuyu, hem biliglendirrerek, hem de da ironik bir dille eleştiri yaparak özetliyor:

1. YENİ SIĞINAKLAR

Moskova sokaklarına asılan bir afişte, vatandaşların “Rusya’ya karşı dost olmayan ülkelerden (ABD ve uyduları) beklenen bir nükleer saldırı nedeniyle' yapılacak yeni sığınağın inşası için 500 ruble (yaklaşık 8 dolar) vermesi isteniyordu.

Bu savaş anlamına mı geliyor? Kesinlikle hayır.  Bunun muhtemelen emeklileri kandırmaya yönelik bir hile tezgah olduğu ortaya çıktı.

2. OLAĞANÜSTÜ HAL EKMEK KARNELERİ

Rusya’nın St. Petersburg valisi, olağanüstü bir durumda şehirde yaşayan beş milyon vatandaşın her birine 20 gün boyunca 300 gram ekmek dağıtılmasını sağlayacak bir planı onayladı.

Bu savaş anlamına mı geliyor? Hayır. Bu daha çok halka yönelik bir propaganda kampanyası. Rus yorumcular hemen 2. Dünya Savaşı sırasında –o zamanlar ismi Leningrad olan- şehrin 900 gün boyunca Alman ordusu tarafından kuşatıldığı günleri hatırlattı. Askeri analist Alexander Golts, Yezhednevny Zhurnal’de, “bu Leningrad kuşatması sırasında verilen miktarın iki katından daha fazla. Niçin sadece 20 gün düşünüldüğü de ortada: Modern silahları hesaba kattığınızda, kimsenin daha fazlasına ihtiyacı olmayacak.' diye yazdı.

3. SAVAŞ KIŞKIRTICISI SİYASETÇİLER 

Aşırı milliyetçi milletvekili Vladimir Jirinovski, Hillary Clinton’ın ABD başkanı seçilmesi durumunda bunun savaş anlamına geleceğini söyledi.

Bu savaş anlamına mı geliyor? Hayır. Jirinovski daha önce de Alaska’yı ilhak edeceğini, Polonya’yı ve Baltıkları yerle bir edeceğini, Gürcistan’ı köleleştireceğini söyleyerek manşetlere çıkmıştı. Ama anlamsız bir şekilde Liberal Demokrat adını taşıyan partisi 450 üyeli Rusya Parlamentosunda 39 koltuğa sahip ve Jirinovski her zaman Kremlin’le birlikte hareket ediyor. Bir Donald Trump hayranı ama nükleer düğmeye çok uzak.

4. YENİ BİR ORDU KİRALAMAK

Rus hükümeti, yedeklerin ve emeklilerin altı aylık ücretli asker olarak orduya dâhil edilmesine imkân sağlayan bir yasa değişikliğini kabul etti.

Bu savaş anlamına mı geliyor? Büyük ihtimalle hayır. Golts, düzenlemenin sadece bir doğal felaket veya iç karışıklık gibi “olağanüstü koşullar döneminde' etkili olacağını yazdı. Fakat belirli bir koşul – “barış ve güvenliği korumak veya sağlamak' –bunun Rusya dışında bir yerlerde de kullanılabileceği biçiminde yorumlanabilir. Golts, “Moskova’nın Suriye’de büyük bir kara operasyonu planlaması ihtimali göz ardı edilemez' sonucuna varıyor. Golts’un düşüncesine göre “Kremlin, zorunlu askerlik yapanları başka ülkelerde savaşa göndermeyeceği konusunda defalarca söz verdi. Bu söz, profesyonel askerleri bağlamıyor. Elbette, Rusya’nın ABD uçaklarını düşürme tehdidinde bulunduğu Suriye’ye asker göndermek, bir savaşı başlatabilir. Fakat söz konusu yasal değişiklik, profesyonel askerlerin hemen göreve başlaması anlamına gelmiyor.

5. FÜZE HAREKETLİLİKLERİ 

Rusya, nükleer kapasiteye sahip füzeleri Baltık ülkelerine sınır olan Kaliningrad’a gönderdi.

Bu savaş anlamına mı geliyor?  Pek sayılmaz. Konuyla ilgili haberler, bazı yorumcular arasında bir nükleer savaşın eşiğinde olduğumuz yönündeki korkuları artırdı ve hiç kuşkusuz İskender füzelerinin menzilinde olan Baltık ülkeleri ile Polonya’da endişeye neden oldu. Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü tümgeneral Igor Konashenkov, füzelerden birinin bilinçli bir şekilde bir ABD casus uydusu tarafından görülmesine izin verildiğini ve füzelerin bölgeye gönderilmesinin düzenli eğitimlerin bir parçası olduğunu söyledi. Kaliningrad’a komşu olan Litvanya’nın dışişleri bakanı füzelerin bölgeye gönderilmesini, tatsız da olsa bir pazarlık taktiği olarak tanımladı.Çok Okunanlar

JP Morgan'dan AKP'ye rest: Damadın çok fazla zamanı yok

Melih Gökçek'ten tarihi çark!

Muharrem İnce: Hiç kimsenin sesi çıkmıyor

AKP'liler görevde: 'Atatürk'e küfreden çarşaflı' provokasyonu

Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci gözaltına alındı

İlgili Haberler

Dünya

Ruhani: Aslanın kuyruğuyla oynama, pişman olursun

Dünya

İsrail'de LGBTİ'ler greve gitti

Dünya

Peygamber olduğunu iddia eden sağlık çalışanı, ölüyü diriltemeyince gözaltına alındı!

Dünya

Almanya ordusuna AB vatandaşlarının katılması tartışılıyor

Dünya

Avusturya, ehliyet sınavında Türkçe seçeneğini kaldırdı

Dünya

Ankara'dan gelen uçak indikten kısa süre sonra Kabil Havaalanı yakınında patlama

Dünya

Singapur'da zorunlu askerlik tartışması sürüyor

Dünya

Rusya, Suriye'de iki İHA vurduğunu duyurdu

Dünya

Afganistan'da Cumhurbaşkanı yardımcısına suikast girişimi

Dünya

Ölüyü diriltemeyen 'sahte peygamber' gözaltına alındı

Dünya

Türkleri Almanca'ya teşvik etmek için ehliyet sınavında Türkçe seçeneği kaldırıldı

Dünya

O ülkede 16 olan cinsel ilişki rıza yaşı 14'e indirildi