darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

3. havalimanı CEO'sundan itiraflar

Varlık Fonu'ndan atılan isim Berat Albayrak'a bunları yazmıştı

Nagehan Alçı hastaneye kaldırıldı

Sedanur'dan acı haber geldi!

'Cumhur İttifakı'nda çatlak: Sağlıklı zeminde ilerlemeyecek

Rusya: Soğuk Savaş'tayız!

Almanya'da yayın yapan Spiegel dergisine bir demeç veren Sergey Karaganov, ilişkilerin Soğuk Savaş dönemini aratmadığını belirtti.

Spiegel editörü Christian Neef'in sorularını yanıtlay Karaganov, her geçen yıl Rusya sınırlarına yaklaşana NATO'yu Ukrayna'da uyardıklarını ve bu durumun büyük savaş tehlikesini ortadan kaldırdığını belirtti. Karagov, mevcut durumu ise Soğuk Savaş'ın karapropaganda dönemine benzetti.

Batı ile Rusya arasında yaşanan karapropaganda krizine de değinen Karaganov, Rus medyasının daha soft olduğunu öne sürerek "Rus medyası genelde Batı medyasına göre daha içine kapanık. Eğer Rusya'nın savunma ve güvenlik konusunda çok fazla hassas olduğu düşünülürse, bunu hazırlanmak daha kolay olacaktır. Batı medyasına bir bakalım. Batı medyası sadece Rusya'yı kötülemekten başka bir şey yapmıyor. Bu durum tıpkı 'Soğuk Savaş'taki propaganda' dönemine benziyor" diye konuştu.

Avrupa ve Rusya ilişkilerine de değinen Karaganov, "NATO mevcut durumda Rusya sınırlarına 497 mil yaklaştı. Bugünkü silahlar ise geçmişe göre daha farklı. Avrupa'daki stratejik istikrar ise önemli ölçüde değişiyor. Kısacası her şey 30-40 yıl öncesine göre çok daha kötü" ifadelerini kullandı.

CARTER: SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNE DÖNÜYORUZ

ABD Savunma Bakanı Ashley Carter Nisan ayında Vox'a verdiği röportajda Rusya ile yeniden büyük güç rekabetine dönüldüğünü söylerken, "Bizim umutlarımız, Soğuk Savaş'ın sonunda olduğumuz yönünde. Ancak bundan emin değilim. Biz Rusya'nın, düşüncelerimizi, dikkate aldığını görmek istiyoruz. Zira biz hâlâ Rus halkının en iyi halk olduğunu, saygın bir ülke olduğunu düşünüyoruz. Fakat kimse kendi haklılığını ve doğruluğunu Batı'ya karşı olmakla sağlamamalı. Bu yönüyle Putin Rusyası bizim umut ettiğimiz gibi değil ve artık yeniden büyük güç rekabetine döndüğümüzü söyleyebiliriz" dedi.

İlgili Haberler

Dünya

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

Dünya

Nijer'de kolera salgını 62 can aldı

Dünya

ABD'nin Pekin Büyükelçisi, Çin Dışişleri'ne çağrıldı

Dünya

Benin'de sosyal medya vergisi kaldırıldı

Dünya

'KDHC lideri Kim, aralıkta Seul'e gidiyor'

Dünya

Rusya'da emeklilik yaşı protesto ediliyor

Dünya

IŞİD İran'daki saldırıyı kendisinin düzenlediğini öne sürdü

Dünya

İran'nın dini lideri Ali Hamaney'den saldırıyla ilgili sert açıklama!

Dünya

'Çin, ABD ile ticaret görüşmelerinden vazgeçti'

Dünya

Yemen'de temiz suya ulaşamıyorlar ve kıtlık yüzünden ot yiyorlar!

Dünya

Tanzanya'daki feribot kazasına ölü sayısı 196'ya yükseldi

Dünya

Ruhani: Trump'ın akıbeti de Saddam gibi olacak