unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Rusya'dan PYD'ye silah yardımı

Mahir ESEN / Moskova-ABC Özel
Mezhepçi AKP iktidarının savaş isteği nihayet bölgeyi cehenneme çevirecek gibi görünüyor. Bugün Moskova’da Kremline yakın kaynaklardan edindiğimiz bilgiler artık okun yaydan çıktığını gösteriyor. Kremlin bugüne kadar PYD’den gelen silah taleplerini ya red etmiş yada oyalama yoluyla savuşturmuştu. Ancak bugün itibari ile Rusya PYD nin ihtiyaç duyduğu silahları Suriye’de PYD güçlerine teslim etmiş bulunuyor.

Ne tür silahlar verildi?

Moskova kulislerinden sızan haberlere göre Rusya Kuzey Suriye Kürtlerinin siyasal örgütü PYD’ye 9?115-2 Metis-M, 9M133 Kornet gibi anti tank silahlarının yanı sıra, İsrail ve Hizbullah arasındaki 2006 savaşında İsrail tanklarına kök söktüren 9M113 Konkurs füzeleride olası bir savaşta kullanılmak üzere PYD’ye verilmiş durumda. İlk parti teslimatın yaklaşık 20 adet olduğu ve bu yardımın devam edeceği belirtilyor. Anti-tank silahlarının yanı sıra hafif piyade mühimmatı ve teçhizatı konusunda PYD’nin ihtiyaçlarının da karşılandığı belirtiliyor.

usya.jpg

Yani Türkiye’nin Suriye’ye ya da Suriye Kürt bölgesine yönelik olası bir kara harekatında asıl uğraşması gereken sadece Rus hava kuvvetleri ve hava savunma sistemleri değil, bunların yanı sıra ellerinde Rus yapımı anti-tank silahların bulunduğu PYD ve Suriye Demokratik güçleri de olacak.

Moskova’da görüştüğümüz güvenilir kaynaklar, Rus yönetiminin bu yardımının nedenlerini, “Moskovada açılan PYD temsilciliğinin aktif çalışmaları ve PYD’nin mezhepçi barbarlığa karşı savaşının Rus kamuoyunda yarattığı olumlu etkinin yanı sıra, AKP iktidarının ön görülemez ve düşmanca tavırlarının artarak devam etmesi' şeklinde sıralıyor.

Diğer taraftan, Rusya hükümeti ve PYD ile yapılan uzun soluklu görüşmeler de geçtiğimiz hafta başında tamamlanmış bulunuyor.

Moskova Savaşı Bekliyor

Moskova’da kimin kapısını çalsanız, herkes Türkiye ile bir savaşın kaçınılmaz olduğundan emin görünüyor. Örneğin, 18 Şubat tarihinde Rus Özel Kuvvetlerine mensup 1.250 asker Suriyeye ulaşmış durumda. Bu birliğin en önemli özelliğinin ise herhangi bir çatışma anında savunma pozisyonundan çıkarak düşman topraklarında intaharvari saldırılar düzenlemek olduğu belirtiliyor.

big_1.jpg

Ve Çeçen Birlikleri de Suriye’de

2008 Rus-Gürcü savaşında, Gürcü birliklerini darmadağın eden ulaşabildikleri her yerde acımasızlıkları ve düşmanlarını imha etmekle ün kazanan Çeçen Vostok Birlikleri de Suriye’ye ulaşmış durumda. Vostok Birlikleri zamanında Çeçenistan’da terör estiren Vahabi-Selefi çeteleri yenmeleriyle ün kazandı. Vostok Birlikleri yaklaşık 1.000 savaşçıdan oluşuyor, daha çocuk yaşta seçilen askerlerini 24 saat savaş için eğiten bu birlik, Rusya’nın en önemli vurucu güçlerinden biri olarak tanınıyor.

Moskova’daki siyasetçiler, devlet yöneticileri, istihbarat kaynakları, iktidara yakın çevreler ve bu ülkede görev yapan batılı gözlemciler (gazeteciler, diplomatlar) Türkiye’nin mezhepçi çetelere yardımının devam etmesi ve AKP yönetiminin provakatif eylemlerinin sürmesi halinde, savaşın kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. Asıl trajik olan konu ise, bu savaşta AKP iktidarının yanlız olduğu ve bu savaşın sonucunda oluşacak ağır faturanın Türkiye tarafından ödeneceğine kesin gözüyle bakılıyor.

 Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Hakan Şükür'den tepki çeken 15 Temmuz mesajı

İlgili Haberler

Dünya

Berlin'den Gülen'le ilgili sorulara istihbarat çekincesi

Dünya

Birleşmiş Milletler'den Libya uyarısı

Dünya

ABD'de bir Rus casusluk şüphesiyle gözaltına alındı

Dünya

Irak Başbakanı'ndan halkın taleplerine ilişkin açıklama

Dünya

Irak'taki protestolarda 53 kişi yaralandı

Dünya

Elon Musk'tan çirkin paylaşım

Dünya

Dünyanın en zengini bir günde servetine servet kattı

Dünya

Gazeteciden, Trump-Putin zirvesinde protesto

Dünya

İngiliz basınından şok iddia: 'Beyaz Dul'un hedefinde Türkiye var

Dünya

İngiltere Başbakanı May'den Rusya uyarısı

Dünya

Nijeryada fırtına: 25 ölü

Dünya

ABD, DTÖ'ye şikayet etti: Listede Türkiye de var