YAZARLAR

Tüm Yazıları Noyan Umruk

Tüketiciye selam, yola devam: Merhaba... Ben kapitalizm

20.03.2018 13:55

 


Tüm tüketicilere koskocaman bir merhaba…
Ben kapitalizmim!…Küçük kızlarınızı Barbie bebeklerle büyüttüm, Bugün sizden estetik operasyon için para istiyorlar diye neden şaşırıyorsunuz!

Çıkarlarım uğruna kocaman bir moda endüstrisi yarattım!
İstediğimi de elde ettim; 17 yaşındaki kızların çoğu dış görünüşlerinden rahatsız.

Ben Kapitalizmim!... Bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücudunu beğenmemesine yetiyor!

Ben Kapitalizmim!... Bakış açınızı, etik kültürünüzü öylesine değiştirdim ki, hırsız bir CEOnun, bazı büyük adamların giderek ne idüğü belirsiz yaratıkların hayat hikâyesi sizin için "azim ve başarı hikâyesi" olabiliyor; içinizden helal olsun arkadaş, herif işini biliyor ya da çalıyor ama çalışıyor… deyip, karınca kaderince onlar gibi olmaya çalışırken, büyük balık  küçük balıkları yutuveriyor… Böylece de sermaye birikimi ya da transferi! sağlanmış oluyor…Örnek mi son kırk yıl… Hayali ihracatlar dizisi, Banker skandalleri, Kombassanlar, Deniz Fenerleri, FETÖler, Reza-Meza ve nihayet Çiftlik Bank… 

Ben Kapitalizmim! Ve ortalama bir insanın günde 5,5 saat TV izlediği, kitap okumadığı, tiyatro ve sinemaya çok az gittiği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!

Ben Kapitalizmim! Ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları çoğu zaman avuç içi kadar toprak yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu.

Ben Kapitalizmim!.. Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yağlarınızı eritmek için ter döküyorsunuz!

Ben Kapitalizmim! Ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1,4 milyar aç insan var!

Ben Kapitalizmim! Ve Starbucks için kahve üreten bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!

Ben Kapitalizmim! Ve Uzak Doğuda 6-12 yaş arası kızlar 200 dolar gibi komik bir paralarla seks kölesi olarak satılıyorlar.

Ben Kapitalizmim! Ve "serbest piyasa ekonomisi" dünyanın en büyük yalanı…

Ben Kapitalizmim! Ve kadınlara sesleniyorum! Lütfen birer obje haline geldiğinizi aklınıza getirmeden Victorias Secreta koşun. Victorias Secret ülkelerine Türkiye de eklendi, avuç içi kadar çamaşıra 80 dolar verince çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum!

Ben Kapitalizmim! Ve 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum!

Ben Kapitalizmim! Ve Madonnanın sadece Londrada 8 evi var, ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte.

Ben Kapitalizmim! Ve Taylandda Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun Disneylande girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerek.

Ben Kapitalizmim! Ve Afrika kıtasından her sene 8,5 milyar dolar değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar... Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin % 90ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var.

Ben Kapitalizmim! Ve siz pırlantalara bayılırsınız, Hindistanda 1milyon kişi günde 1,2 dolar kazanarak o pırlantaları üretiyorlar.

Ben Kapitalizmim! Ve sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının % 64ü kokain bağımlısı. 

Ben Kapitalizmim! Ve siz hangi Tanrıdan bahsediyorsunuz, artık farkına varın, taptığınız tek tanrı benim!

Ben Kapitalizmim ve siz hangi Tanrıdan bahsediyorsunuz, Müslümanlar 5 yıldızlı Kâbe manzaralı otellerinde, ibadet ederlerken?

Ben Kapitalizmim! Ve siz hangi Tanrıdan bahsediyorsunuz, bütün dünya Hıristiyan bayramı Noeli sırf alışveriş yapıp eğlenmek için kutlarken? ABDde 7 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok, çünkü TVde gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşıyorlar.

Ben Kapitalizmim! Ve yine başardım! Bütün kadınları dolapları tıka basa dolu olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.

Ben kapitalizmim! Dünya nüfusunun % 50si dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 1inesahipken,  % 1inin dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 50sinin üzerine çökmesini başardım…

Ben Kapitalizmim! Ve bankacılar benim evlatlarım. Amerikalıların % 85i eğer ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor. İşte bu kapitalin gücü! Sizi özgür bırakmayan, fikirlerinize sansür vuran, en sonunda polis kurşunuyla öldüren bir devleti kendi elinizle kurmanız ne tuhaf? Sizin ağzınızı burnunuzu kırıp hapse tıkmaları için bir devlet kuracak parayı, kendi vergilerinizle sağlamanız ne kadar tuhaf?
Zavallı  tüketim bağımlıları… Dileriz son ırmak kurumadan, son ağaç kesilmeden, son balık ölmeden para vb. şeylerin yenilemeyecek  şeyler olduğunu anlarız…

Joseph Stiglitz / Eşitsizliğin Bedeli baş yapıtından alıntılarla…

Eğitim