darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

Rusya'yla yeni kriz kapıda

Kommersant'ta yer alan habere göre, Gazprom 2017 yılı doğalgaz fiyatları konusunda anlaşamadığı Türkiye'nin özel ithalatçılarını mahkemeye vermeye hazırlanıyor. Uzmanlar, Moskova ve Ankara'nın işbirliğinin Gazprom'un ticari çıkarlarını mahkemede korumaya zorladığını düşünüyorlar.

Kommersant'ın iki ülkede bulunan kaynakları, Gazprom'un yakın zamanda mahkemeye başvurmaya hazırlandığını ve şirketin belgeleri hazırladığını dile getirdiler. Gazetede yer alan haberde, "Belgeler büyük ihtimalle Stockholm mahkemesine sunulacak. Krizin sebebi 2017 yılı doğalgaz fiyatları" denildi.

Akfel Gas, Enerco Enerji, Avrasya gaz, Bosphorus gaz, Shell, Batı Hattı ve Kibar Enerji Gazprom'dan bir yılda ortalama 10 milyar metreküp doğalgaz alıyor. Ayrıca, Botaş şirketine de 17 milyar metreküp gönderiliyor. Botaş ile dava hala devam ediyor.

Kommersant'ın kaynaklarından birisi, Gazprom'un özel ithalatçılara bu sene için Botaş ile dava sonuçlanıncaya kadar geçerli olacak geçici fiyatın belirlenmesini teklif ettiğini belirtti.

Botaş ile fiyatın belirlenmesinin ardından Gazprom ve özel şirketler görüşmelere yeniden başlayabilirlerdi, fakat bu şirketler Gazprom'un teklifini geri çevirdiler. Kommersant'ın başka bir kaynağı, Gazprom'un 2017 yılında özel şirketler için düşük fiyatların ekonomik kayıp dışında Botaş ile davasındaki pozisyonuna da zarar vereceği için bu şekilde davranması gerektiğini ekledi.

FİYAT GÖRÜŞMELERİ DURDURULDU

Kommersant'ın Türkiye'deki kaynakları, Akfel'in kamulaştırılmasının Gazprom'un pozisyonuna ciddi etki sağladığını bildirdiler. Bunun ardından fiyat görüşmeleri neredeyse durduruldu. Ayrıca, Ocak ayı başında İstanbul'da kar yağışının arttığı süreçte Türkiye'nin Gazprom'a sevkiyatları kontrat hacminin üzerine çıkarması talebiyle başvurduğu öğrenildi, fakat Gazprom bunu reddetti.

Gazprom'un bu eylemi iki ülkenin doğalgaz ilişkilerinde ciddi değişiklikler yaşandığını gösteriyor. 2016 yılında Gazprom buna benzer bir durumda özel şirketlere sevkiyatları %10 oranında azalttı. Şimdi ise Gazprom daha yumuşak davranıyor, bu siyasi açıdan önemli bir proje olan Türk Akımı'nın kaderiyle veya iki ülkenin ilişkilerinin düzelmesiyle ilgili olabilir.

Haberde, "Türklere baskı yapmak için Rusya yönetiminden izin gerekiyor. Fakat böyle bir izin ya yok ya da şu anın uygun olmaması sebebiyle böyle bir talepte bulunulmadı" denildi.

 

İlgili Haberler

Dünya

Suriyeliler, ABD varlığı nedeniyle evlerine dönmekten korkuyor

Dünya

'İsrail'i tanımayı askıya almanın vakti gelmiştir'

Dünya

ABD, Türkiye'de yapılacak olan 'Suriye zirvesi'ne katılacak mı?

Dünya

ABD Başkan Yardımcısı Pence: Türkiye, Trump'ın kararlılığını test etmemeli

Dünya

Cenova'da 12 ay süreyle OHAL ilan edildi

Dünya

İtalya'da göçmenlere ırkçı saldırı

Dünya

Beyaz Saray'dan sert Türkiye açıklaması!

Dünya

İdlib operasyonu için geri sayım

Dünya

Tanıdık senaryo! 'İnanç sömürüsüyle' ABD'de rahipler, 70 yılda yüzlerce çocuğa istismarda bulundu

Dünya

ABD'li dergiden önemli iddia: Tesadüfen nükleer savaş başlatılabilir

Dünya

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan af ilanı

Dünya

Mescid-i Aksa'da 8 Filistinli kadın gözaltına alındı