unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Sabahattin Ali büyüdüğü yerde, Edremit’te anıldı

Türk edebiyatının en önemli isimlerinden Sabahattin Ali, öldürülüşünün 70. yılında çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği Edremit’te anıldı.

ABC Haber Merkezi

Sabahattin Ali Parkı’nda, Sabahattin Ali heykeline çiçek koymayla başlayan etkinlik Edremit Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde panel ve dinleti ile devam etti.

"Kaz Dağlarından Kürk Mantolu Madonna’ya Sabahattin Ali" başlıklı panelde Öner Yağcı, Sevengül Sönmez ve Necdet Saraç çeşitli açılardan Sabahattin Ali’yi anlattılar. 

sabahattin-ali_edremit_01.jpg

Panelin ilk konuşmasını yapan Necdet Saraç, "Sabahattin Ali 41 yıla koca bir yaşam sığdırmış. Öğretmen, yazar, şair, gazeteci, solcu, devrimci... Bedel ödemek denecekse hepsini ödemiş ama başı hiç öne eğilmemiş. Türkiye’nin ilk ’faili belli’ cinayetinden birinde öldürülmüş... O, 70 yıldır yaşıyorsa toplumun vicdani olduğu için, bizim insan yanımız olduğu için yaşıyor" vurguları yaptıktan sonra, "birileri çatlasa da patlasa da biz Sabahattin Ali’ye de, onun arkadaşları Nazım Hikmet’e, Aziz Nesin’e, Rıfat Ilgaz’a da, köy enstitülerine, Cumhuriyet değerlerine ve AKM’ye de sahip çıkmaya devam edeceğiz" dedi.

“A’dan Z’ye Sabahattin Ali” kitabının yazarı Sevengül Sönmez ise konuşmasında "toplam 26 farklı şehirde yaşayan Sabahattin Ali’nin Kuyucaklı Yusuf basta olmak üzere bir çok kitabında karakterler Ege’li, coğrafya ise Edremit’tir. Romanlarinda taşraya sıkışma ve kasaba eleştirisi, terapide ise doğa vardır... Onun öldüğü yerde değil yaşadığı yerde anılması çok anlamlıdır" dedi.

sabahattin-ali_edremit_02.jpg

Panelin son konuşmacısı Öner Yağcı, "Sabahattin Ali yaşarken efsane olmuş bir aydındır. Yiğit, cesur ve edebi olarak çok başarılıdır” vurgusu yaptıktan sonra “Siyasal cinayetlerin, aydın kırımının ilk örneğidir. Öldürüldüğü bölgedeki dağlar bugün ’Sabahattin Ali Dağları’ olarak anılmaktadır... Markopaşa’da yazdıkları ile sanki bugünü anlatmıştır" dedi.

Panelin kapanışında konuşan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka da "Sabahattin Ali ismi Edremit ile bütünleşmiştir. Onun adına açtığımız parktan sonra şimdi de evini müze haline getiriyoruz. Sabahattin Ali ismini yeni çalışmalarla yaşatmaya devam edeceğiz" dedi. 

Daha sonra sanatçı Ali Altay izleyicilerin de coşkulu katılımlarıyla “Başın Öne Eğilmesin” şiiri ile başlayarak Sabahattin Ali’nin şiirlerinden bestelenen onlarca parçasını seslendirdi.

Etkinliğe Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Belediye Başkan Yardımcıları Fatma Özgirgin, Metin Tunçer, CHP Edremit İlçe Başkanı Tayfun Gerkuş, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

sabahattin-ali_edremit_03.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Hulusi Akar'dan skandal hata

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Merdan Yanardağ: Metiner'le olmuyor, Mehmet Uçum gibi isimlere ihtiyaçları var

Mehmet Görmez'in adını vermekten kaçındığı tarikat lideri kim?

İlgili Haberler

Güncel

Atatürk Havalimanı'nda çıplak yolcu alarmı

Güncel

Yaşlı kadına cinsel tacizde bulundu!

Güncel

Aydın Doğan hastaneye kaldırıldı!

Güncel

Türkiye Bankalar Birliği'nden 'bedelli askerlik' açıklaması

Güncel

Hulusi Akar'dan bedelli askerlik açıklaması

Güncel

Kayıp Evrim'in köyünde aileler tedirgin: Tuhaf ihbar!

Güncel

Hasan Ferit Gedik cinayeti şüphelilerine operasyon: 25 gözaltı

Güncel

AKP'nin eğitimden anladığı: Köy okulları samanlık oldu

Güncel

Otomobil ile çarpışan halk otobüsü devrildi: 6 yaralı

Güncel

Öğrenciler için bedelli düzenlemesi

Güncel

Trabzon'da yolcu midibüsü devrildi: 2 ölü, 12 yaralı

Güncel

'Norveç'te 4 bin euro'ya şoförlük' vaadiyle dolandırıldılar