YAZARLAR

Tüm Yazıları Alev Doğan

8 Mart kızıldır: Kadınlar değil Emekçi Kadınlar günümüz ku

08.03.2017 10:35

Bertoluccinin çok sevdiğim filmi 1900ün çok sevdiğim sahnelerinden birine ait bir repliktir; Kadınlar kavgada en ön saflara repliği. Yönetmeni sonrasında farklı yollara sapsa da 76 yapımı bu eser belki de sınıf savaşımının, işçi sınıfı ve burjuvazi arasındaki o uzlaşmaz kavganın, mutlak suretle birinin diğeri karşısında galebe çalması ile sonuçlanacak bu kavganın peliküle yansıyan en iyi örneklerinden bir tanesidir. Kadınların kavgada en ön saflara geçtiği gün, bu kavganın galibi de mutlak suretle işçi sınıfı olacaktır.

Çünkü kadınların bu kokuşmuş düzenle sorunu vardır. Bu yüzden 8 Mart kızıldır...

Tacize, tecavüze uğrayan kadın sayısı gün be gün artış gösteriyorsa, kardeşlerimiz kocasından, sevgilisinden, ailesinden gördüğü şiddet nedeni ile aramızdan ayrılıyorsa, çalışma koşulları nedeniyle atölyelerde, fabrikalarda, tarlalarda iş cinayetlerine kurban gidiyorlarsa, plazalarda uzun çalışma saatleri nedeni ile sağlıklarından oluyorlarsa, maaşı bizim vergilerimizle ödenen Diyanet İşleri Başkanının sapık fetvaları ile aile içerisinde istismara uğruyorlarsa, iktidarın beslediği selefi çeteler tarafından köle pazarlarında alınıp satılıyorlarsa, çocuk yaşta evlendiriliyorlarsa ve ne yazık bu örneklerin sonu gelmiyorsa, kadınların bu kokuşmuş düzen ile bir sorunu vardır.

1857nin 8 Martında New Yorkta bir dokuma fabrikasında çalışan 40 bin işçi, 16 saatlik işgününün 10 saate indirilmesi ve ücretlerde artış yapılması talebiyle greve başlattı. Grevi durdurmak isteyen polis kadın işçilere saldırdı, fabrika yönetiminin de desteğiyle binlerce işçi fabrikaya kilitlendi. Bu sırada çıkan yangında içeride kilitli kalan işçilerden 129u yanarak can verdi.

1910 yılında Kopenhagda gerçekleştirilen İkinci Enternasyonale bağlı Sosyalist Kadınlar Konferansında kadın ve emek mücadelesi masaya yatırıldı. Almanya Sosyal Demokrat Partisinden Clara Zetkin, bu konferansta yaptığı konuşmada kadınlar için bir mücadele günü belirlenmesi gerektiğini söyledi ve Zetkinin önerisi kabul edildi.
1921de ise Moskovada gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansında (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) kadınların mücadele gününün adı "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi.

Bu yüzden 129 kadın dokuma işçisinin canlarıyla bize armağan ettiği 8 Mart kızıldır...

129 kadın dokuma işçisini alçakça katleden sermaye sınıfı içini boşaltmaya çalışsa da, emperyalist-kapitalist sistemin öz be öz çocuğu olan gericilik yok saysa da, 8 Mart kızıldır ve kavgada en ön saflarda duran bu kokuşmuş düzene hayır diyen kadınları hiçbir kuvvet durduramayacaktır.

Dünya Kadınlar Günü değil, Dünya Emekçi Kadınlar günümüz kutlu olsun!

 

Eğitim