YAZARLAR

Tüm Yazıları Mehmet Ali Güller

Muhalefet Sarraf davasına nasıl bakmalı?

30.11.2017 14:35

Baştan belirtelim: Son tahlilde ABDde görülen Sarraf mahkemesi, Türkiyeyi hedef alan bir şantaj davasıdır! Türkiyenin komşusu İran ile ticaret yapması hakkıdır, ABDnin İrana ambargosu Türkiyeyi ilgilendirmemelidir, Sarraftan rüşvet alan siyasiler ABDnin değil Türkiyenin sorunudur, rüşvet davası Türkiyede görülmelidir!

Peki AKP hükümeti neden ABDye en başından itibaren İrana ambargoyu delmemiz seni ilgilendirmez, Sarrafın canı cehenneme dememiştir? Ve tersine Erdoğan neden Sarrafa sahip çıkmıştır, neden Sarrafın ABDli avukatlarıyla Türkiyede görüşmüştür? Neden başına çuval geçirilen Türk askerlerinden esirgediği ABDye notayı Sarraf için hem de iki kere devreye sokmuştur? Kısacası Sarrafın ABDde tutuklandığı Mart 2016dan beri neden iktidar ABDyle bu dosya için pazarlıklar yapmıştır?

İşte bizi ilgilendirmesi gereken asıl mesele budur!

AKP TÜRKİYEYİ GÖZETSE ABDYE MALZEME VERMEZDİ!

Meseleyi madde madde inceleyelim:

1) AKP hükümeti ABDye İrana ambargon beni bağlamaz diyememektedir, zira bazen o kararlara şerh düşse de, imzaladığı ve kanunlaştırdığı pek çok anlaşma vardır!

O nedenle ABD Hazine Bakanlığı yetkilileri 2011den itibaren defalarca Türkiyeye Halkbank merkezli denetleme görüşmelerine gelmiştir. AKP hükümeti bu ondan fazla görüşmeye o anlaşmalar nedeniyle itiraz etmemiştir. Tersine o günlerde ABDyle birlikte İrana karşı konumlanmış, bölgede Pers yayılmacılığı olduğundan şikâyet etmiştir!

2) İran 37 yıldır ABD ambargosu altındadır ve Türkiye bu ambargolara rağmen İranla bir şekilde hep ticaret yapmıştır. Fakat ilk kez bu iktidar zamanında böylesi bir sorun ortaya çıkmıştır!

3) Türkiye açsından mesele aslında ambargoyu delmek meselesi değildir. Ambargonun delinmesi sürecinde işlenen mali suçlardır, alınan rüşvetlerdir, paylaşılan paralardır ve ortadan kaybedilen İran paralarıdır!

İranın paraları kaybedildiği için de Tahran Sarrafın patronu Babek Zincaniye idam cezası vermiş ve Sarrafdan paraları getirmesini istemiştir.

İranın paraları kaybedildiği için de ABDnin yargıladığı Sarrafa Tahran hiç sahip çıkmamıştır!

4) Tahran sahip çıkmamıştır ama iktidar boylu boyunca kendi ifadeleriyle Sarrafın önüne yatmış ve ona sahip çıkmıştır!

Bu kirli ilişkiler ortaya çıktığında iktidar yargılamak yerine aklamayı ve saklamayı tercih etmiştir!

Oysa iktidar kendisini değil Türkiyeyi düşünüyor olsaydı, bugün ABDnin eline böyle bir dosya vermeyecekti!

AYNI GEMİDEYİZ MASALI
Tüm bu kirli ilişkiler ortaya çıktığında iktidar o kirli ilişkileri kimin ortaya serdiğine bakmaksızın meselenin üstüne gitseydi, hem kendisini gerçekten aklamış olacaktı, he de bugün bu tablo yaşanmıyor olacaktı
.

İşte meselenin esası budur!

AKP iktidarı, hep söylediğimiz gibi bagajından dökülen kirli yükler nedeniyle Türkiyenin zayıf karnı haline gelmiştir ve başta ABDnin olmak üzere kimi ülkelerin şantajına maruz kalmaktadır.

Fakat ne yazık ki AKP iktidarı bu aşamada bile Türkiyeyi değil, kendini düşünmektedir! Hata yaptım deyip iktidar koltuğunu bırakması gerekenler, tersine o koltuğa daha çok tutunmakta, kendisini kurtarmak için Türkiyeyi zora sokmaktadır!

Dahası meselenin kendi meseleleri olmadığını, Türkiyenin meselesi olduğunu iddia ederek ve hepimizin aynı gemide olduğu masalını anlatarak arkasına kamuoyu desteği almaya çalışmaktadır!

AKP  NEDEN BÖYLE BİR MALZEME VERDİ?
FETÖyle ortaklık kurup Türkiyeye zarar vermişlerdir ama FETÖ kendilerine yönelince kandırıldık deyip Türkiyeyi yönetmeyi sürdürmüşlerdir.

PKKyle açılım ortaklığı yapıp Türkiyeye zarar vermişlerdir ama şartlar değişince aldatıldık deyip Türkiyeyi yönetmeyi sürdürmüşlerdir.

Bu kadar kandırılan ve aldatılan bir yönetici apartman yöneticiliğinde bile tutulamayacakken, biraz da ama işte doğruya geldi, artık FETÖyle ve PKKyle mücadele ediyor diyen muhalefetin desteğiyle iktidarda kalmayı ve Türkiyeye zarar vermeyi sürdürüyor!

Şu noktada bile ama ABDye karşı diye hala AKPnin yanında olan, onun yanlışlarına dolaylı ortak olan, aynı gemideyiz masalıyla iktidarını sürdürmesine ve yeni yanlışlar yapmasına olanak tanıyan hiçbir muhalif anlayış kabul edilemez!

Ama ABDden medet uman ve AKPyi ABDyle birlikte yıkacağını sanan mandacı muhalif anlayışlar da kabul edilemez!

Mesele açıktır:

ABDnin şantajlarından kurtulmanın yolu AKPyi savunmaktan değil, o şantajlara zemin yaratan AKPden hesap sormaktan ve ondan kurtulmaktan geçer!

Unutulmamalıdır: AKP ABDye karşı olduğu için değil, yıllarca ABDye taşeronluk yaptığı için Washingtonun eline şantaj malzemesi verebilmiştir!

BÜYÜK İNSANLIK MAHKEMESİ
Türkiyenin zayıf karnına dönüşen AKP iktidarından kurtulduğumuzda, işte asıl mahkemeyi o zaman kuracağız: Büyük İnsanlık Mahkemesi!

Bölge ülkeleri yan yana gelip Iraklıları ve Suriyelileri katleden, İran halkına abluka uygulayan ABD emperyalizminden hesap soracağız ve ABD devletini mahkûm edeceğiz!

Eğitim