Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

Saint Joseph ve Tevfik Fikret Lisesi mezunları da karanlığa sırtını döndü!

Liselilerin AKP gericiliğine ve yandaş okul idarecilerine karşı başlattığı bildirili isyana, İzmir Saint Joseph ve Tevfik Fikret Lisesi mezunlarından destek geldi. Bildiride, "Gelecek kuşaklarımızın, gericiliğin karanlık ellerinde, insan onuruna yakışmayan ilkel zihniyetin elinde tek tip öğrencilere dönüştürülmeye çalışılmasından kaygılıyız" denildi. 

İzmir Özel Saint Joseph Lisesi 1986 mezunları ile Özel Tevfik Fikret Lisesi 1989 mezunları bir bildiri yayımlayarak, liselilerin çıkışına destek verdi. 

Bildiride şu ifadelere yer verildi: 

"Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi, aydınlık geleceğinin yol haritası olarak benimsediğimiz ve çağdaş yarınların temeli olduğuna inandığımız Kemalist devrimlere karşı sürdürülen baskıların uzun zamandır farkındayız.

Siyaset, ekonomi ve sosyal hayatımıza hakim kılınmak istenen gerici anlayışın bilimden uzak, sorgulamayan bireyler yetiştirerek, 'Dindar’ ve 'Kindar’ nesiller yaratmak çabası, belirli merkezlerin himayesinde eğitim kurumlarının her kademesine sirayet etmiştir.

Yeni anayasa tartışmalarıyla, laikliğin tartışılmaya açıldığı, emperyalizme karşı tartışılmaz bir zafer olarak addettiğimiz Kurtuluş Savaşımızın küçümsenmeye çalışıldığı, doksan yıllık cumhuriyet döneminde Kemalist devrimler ışığında elde ettiğimiz bilimsel ve demokratik gelişimimizin durdurulmak istendiği bir dönemde, bireyin düşünce ve inanç hürriyetini hiçe sayarak, ulusumuza empoze edilmeye çalışılan ortaçağ zihniyetine karşı liselerimizde ortaya konan haklı ve son derece demokratik tepkinin, doğru değerlendirilmesi gerektiğine inanıyor, gençlerimizin laik, özgürlükçü, çağdaş, bilimsel eğitim taleplerini destekliyoruz.

Gençler okullarında hakim olan, kadın erkek eşitliğine inanmayan, farklı inanç türlerine yaşam hakkı tanımayan, bilimden kopuk anlayışın çağdaşlarıyla rekabet gücünü ellerinden alacağını görmüş, gelecekte modern dünyada söz sahibi olabilmek için çağdışı uygulamalara karşı duruşlarını ortaya koymuşlardır.

Bu talepler, birtakım ideolojik kalıplara, 'lobi’ faaliyetlerine, politik yapılara ilintilenerek siyasi malzeme yapılamayacak kadar haklı ve gerçekçidir.

Atatürk ilke ve devrimlerine gönülden bağlı, bilimsel vizyona sahip eğitimcilerce büyük millet ülküsüyle, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bireyler olarak yetiştirilerek, çağdaş dünyanın etkin bireyleri olma şansını yakalamış olan bizler Türkiye sevgisi, ulus bilinci ile harmanlandık ve yükselmenin ancak bağımsız bilgiyle mümkün olduğuna inanıyoruz.

Gelecek kuşaklarımızın, gericiliğin karanlık ellerinde, cinsel ayrımcılık, biat kültürü gibi insan onuruna yakışmayan ilkel zihniyetin elinde tek tip öğrencilere dönüştürülmeye çalışılmasından kaygılıyız.

Gelişimin durdurulamayacağına olan kesin inancımızla, yetki sahiplerinin; gençlerimize, farklı kültürlere saygılı, bilimsel gelişime inanan, dünyayla rekabet edebilecek, donanımlı bireyler olarak yetişmelerini sağlayacak şartları bir an önce hayata geçireceğini ümit ediyoruz."

İlgili Haberler

Güncel

Marmara Denizi'nde fırtına uyarısı

Güncel

'Kadın adaya oy vermeyeceğim' diyen Dekan, istifa etti

Güncel

Şişli'de lüks otomobile silahlı saldırı

Güncel

Meteoroloji yarın için tarih verdi

Güncel

'Darbe davasında' 74 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

Güncel

DSG İnşaat konkordatoya başvurdu

Güncel

Kadıini Mağarası'nda binlerce yıllık toplu mezar bulundu

Güncel

Ne yapacaklarını şaşırdılar: Şimdi de 'soğan' depolarına baskın

Güncel

Polis, kimlik kontrolü sırasında 'Akrep'ten ateş açtı: 1 yolcu öldü

Güncel

Sosyal medya üzerinden silah satışı yapanlara operasyon

Güncel

AKP'de 30 belediye başkan adayı belirlendi

Güncel

68 öğrenci, zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı