Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Gözaltına alınan akademisyenler kimdir?

MHP'li vekilden AKP'ye uyarı: Sokak alarm veriyor

Samsun'da tarihi okul imam hatipe dönüştürülüyor

Okul Aile Birliği'nin tesadüfen öğrendiği bu planla ilgili İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü uygulamanın geçici olduğunu söyleyerek aileleri rahatlatmaya çalıştı. Fakat sunulan gerekçe, Milli Eğitim'in Samsun merkezindeki okulları imam hatipleştirme planını ortaya çıkardı.

23 Nisan Ortaokulu, Samsun'da tarihi okulların öbeklendiği iki noktadan birinde bulunuyor. Bunlardan biri Lise Caddesi, diğeri ise 23 Nisan Ortaokulu'nun da bulunduğu İstiklal Caddesi. Milli Eğitim'in bu noktalarda imam hatipleştirme başlatmak istediği biliniyordu.

23 Nisan Ortaokulu'nda bazı sınıflarının imam hatip olarak kullanılacağının Okul Aile Birliği'ne söylenmesi üzerine veliler İlçe Milli Eğitim ve Valilikten bilgi aldılar. Kendilerine bunun geçici olduğu bildirildi. Fakat daha önce imam hatip ortaokulu haline getirilen okullar da yine kısmı ve geçici imam hatip sınıfları açılmasıyla dönüştürülmüştü.

Kent merkezinde geçtiğimiz yıllarda imam hatipleştirilen iki okuldan biri olan Osmangazi İmam Hatip Okulu'nun tarihçe sayfasında, eski adıyla İlkadım İlköğretim Okulu'na imam hatip sınıflarının yerleştirilmesiyle nasıl adım adım okulu ele geçirdiği görülüyor. Nitekim sürece tanık olan öğretmenler, ilköğretim okulunda verilmeyen yemeklerin imam hatip sınıflarına verilerek çocukların geçmeye özendirildiğini anlatıyorlar. 23 Nisan İlköğretim Okulu'nda imam hatip sınıflarının geçici olduğunu açıklayan Milli Eğitim yetkilileri, esas hedefin büyük okullardan birinin imam hatipleştirilmesi olduğu bilgisini verdiler. Lise Caddesi'ndeki tarihi okulların imam hatip haline getirilmesi halinde boş kalma olasılığı yüksek olduğu için esas hedef okulun Namık Kemal Anadolu Lisesi olduğu öğrenildi.

1924 tarihli 23 Nisan Ortaokulu'nun ise ismi ve konumu gereği bir süreden beri imam hatipleştirmeye hazırlanıldığı düşünülüyor. Geçtiğimiz yıl okulun müdürü Gençlik ve Spor Bakanı'nın bir ziyareti üzerine soruşturma geçirmiş, devamında gelen müdürün ilk girişimi okula mescit yapmak olmuştu. 23 Nisan İlköğretim Okulu velileri ve öğretmenleri, kent merkezinde genel bir imam hatipleştirmenin başlangıcı olduğunu gördükleri bu adımın geçiciliğine ikna olmadılar. İmza toplayan veliler önümüzdeki günlerde plana itiraz etmeye hazırlanıyorlar. 

İlgili Haberler

Eğitim

İlkokullarda özel yetenek keşfi başladı

Eğitim

İşte sözleşmeli öğretmen atamaları için kontenjan ve taban puanları

Eğitim

MEB'den öğrencilere namaz dayatması

Eğitim

MEB'ten Öğretmenler Günü etkinliği: Hatim indirip dua edecekler

Eğitim

Sahte diploma skandalında rakamı açıkladı

Eğitim

'Andımız' faturası üç çalışana kesildi!

Eğitim

Tuğrul Keskin | Çocuklara kıymayın efendiler

Eğitim

YKS tarihleri açıklandı

Eğitim

ABC Kritik | Nejla Kurul | YÖK'ün ‘Sessiz Devrimi'   

Eğitim

Hasan Güneş | Mutsuz kişiler yetiştiriyoruz

Eğitim

2018 KPSS Ortaöğretim sonuçları açıklandı

Eğitim

Öğretmensiz sınav yapıldı