unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Saray'dan Halep operasyonu açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme ilişkin konularda basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Halep'e olası bir operasyona ilişkin bir soru üzerine Kalın, "Rejim tarafından ihlallerin yaşandığını görüyoruz. Halep'ten gelebilecek muhtemel yeni göç dalgası ile ilgili endişelerimiz de devam ediyor. Oraya yönelik kapsamlı bir askeri hareket yapılırsa, gayet doğal olarak bu insanlar nereye gidecekler. En yakın gördükleri Türkiye'ye gelecekler. Böylece ortaya belki yeni bir insani dram, yeni bir mülteci krizi çıkacak. Bunu arzu etmiyoruz. Olması halinde gerekli tedbirleri almış durumdayız" dedi. 

Kalın, Pakistan'daki sel felaketi ve Hindistan'daki havai fişek patlaması nedeniyle taziye dileklerinde bulunarak, Vodafone Arena'nın hayırlı olması dileğinde bulundu. Bu hafta yapılacak olan İslam İşbirliği Teşkilatı'nın 13. Liderler Zirvesi'nin İstanbul'da olacağını hatırlatan Kalın, Zirvenin başlığının "Adalet ve barış için birlik ve dayanışma" olacağını bildirdi. Zirveye ilişkin Kalın, "Cumhurbaşkanımızın talimatı ile bir İstanbul deklarasyonu metni hazırlandı. Bu da zirvede ilan edilecek. Bu zirvenin kendi bildirisinden ayrı olacak" dedi. 

"HALEP'TEN GELEBİLECEK MUHTEMEL YENİ GÖÇ DALGASI ENDİŞELERİMİZ DEVAM EDİYOR" 

Suriye yönetiminin Halep'e kapsamlı operasyon gerçekleştireceği yönündeki açıklamalarını değerlendirmesi istenen Kalın, "Suriye'deki görüşmeler, Cenevre'de siyasi geçiş sürecinin sağlanması amacıyla devam ediyor. Orada 3. tur görüşmelerde, bu hafta başlayacak. Halep ile ilgili bu tür haberlerin çıkıyor olması oldukça enteresan. Görüşmeler yapılırken sahada, operasyonların devam ediyor olması Suriye rejiminin barış konusunda samimi olmadığını bir kez daha ortaya koymaktadır. Rejim tarafından ihlallerin yaşandığını görüyoruz. Halep'ten gelebilecek muhtemel yeni göç dalgası ile ilgili endişelerimiz de devam ediyor. Oraya yönelik kapsamlı bir askeri hareket yapılırsa, gayet doğal olarak bu insanlar nereye gidecekler. En yakın gördükleri Türkiye'ye gelecekler. Böylece ortaya belki yeni bir insani dram, yeni bir mülteci krizi çıkacak. Bunu arzu etmiyoruz. Olması halinde gerekli tedbirleri almış durumdayız" diye konuştu. 

"'DAİŞ'E KARŞI MÜCADELE EDİYORUZ' BAHANESİ"

Halep'e olası Rusya destekli operasyona ilişkin soruya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Müzakerelerde de özellikle siyasi geçiş süreci ile ilgili konulara rejim ve taraftarlarının ısrarla girmek istemediğini görüyoruz. Bir taraftan 'çatışmalar dursun' diye bütün uluslararası toplumun katkısı ve desteği ile bir anlaşmaya varacaksınız ama öbür taraftan da Halep'te, İdlib'de, başka yerlerde 'DAİŞ'e karşı mücadele ediyoruz' bahanesi ile bu operasyonları devam ettireceksiniz. Bunun tabii ki kabul edilmesi mümkün değil. Bizim Halep'ten gelebilecek muhtemel yeni göç dalgası ile ilgili endişelerimiz de devam ediyor. Bu bizim arzu ettiğimiz bir şey değil." 

"CUMHURBAŞKANINA HAKARET İÇEREN İFADELER DÜNYANIN HER YERİNDE HAKARET, SUÇTUR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında Alman televizyonunda hakaret içerikli program hazırlanmasına ilişkin bir soru üzerine Kalın, "Dışişleri bakanlığımız Alman makamlarına gerekli girişimleri yaptı. Nota verildi. Almanya'da kendi hukuk çerçevesinde bir soruşturma başlattı. Bundan sonrası Alman makamlarının yürüteceği, Alman hukuk sistemi çerçevesinde ilerleyecek bir süreçtir. Ama şunun altını çizmek isteriz, bir ülkenin Cumhurbaşkanına ve bir halkı hedef alarak, bu tür hakaret içeren, galiz ifadelerle yapılan saldırıların ifade ve basın özgürlüğüyle hiçbir ilgisi yoktur. Dünyanın her yerinde bu hakarettir, bir suçtur. Bununla ilgili de Alman makamları süreci takip ediyor, biz de yakından takip edeceğiz. Türkiye ile almayana arasında son zamanlarda yakalanmış iyi bir ivme var belli ki bu tür karikatürleri yayınlayanalar bu tür yayınları yapanlar, çirkinlikleri yapanlar Türkiye ile Almanya'nın yakınlaşmasından rahatsız olan çevreler. Sayın Merkel'i de hedef alan ifadeler olduğunu görüyoruz. Birileri bu iyi ivmeden rahatsız. Biz gerekli girişimleri yaptık" ifadelerini kullandı. 

"TÜRKİYE İLE İSRAİL GÖRÜŞMELERİNDE MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR NİHAİ ANLAŞMA YOK"

Türkiye ile İsrail görüşmelerine ilişkin bir soru üzerine Kalın, "Müzakereler devam ediyor. Henüz nihai olarak bir anlaşma metni ortaya kondu ve imzalandı diyecek durumda değiliz. Birkaç görüşme daha yapılacak. Önümüzdeki haftalar içiresinde bazı görüşmeler daha yapılacak. Özür meselesi, tazminat meselesinde bir noktaya gelindi. Ama üçüncü nokta özellikle Gazze'deki insani yaşam şartlarını yeniden sağlanması konusudur. Başından beri bu konuda ısrarcı olduk. Filistinlilere karşı uygulanan bu yıldırma, kuşatma, abluka faaliyetleri var. Bunların artık sona ermesi gerekiyor. Anlaşmanın olabilmesi için ortaya koyduğumuz üçüncü şart Gazze'ye yönelik bu abluka meselesi. Bu neticelendiği zaman elbette artık imza noktasına gelebilecek bir metinden bahsedebiliriz. İslam İşbirliği Teşkilatı'nda gündeme getirilecek bir konu. Tavrımız değişmedi değişmeyecektir. Taki Filistin, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir devlete kavuşana, abluka, kuşatma kalkana kadar. Filistin'e her sahada destek vermeye devam ediyoruz. Gazze'de son saldırılar neticesinde tahrip olan 9 kadar cami Diyanet İşleri Başkanlığımız şu anda tamir ediyor. Umarız, Filistin halkının temel insani ihtiyaçları sağlanır bu bölgeye ve Türkiye İsrail ilişkilerine önemli katkı sağlar" diye konuştu. 

NUSAYBİN'DEKİ OPERASYONLARDA VALİNİN DEVRE DIŞI KALMASI 
Nusaybin'deki operasyonlarda valinin devre dışı kaldığı komutanın askere geçtiği yönündeki haberleri değerlendirmesi istenen Kalın, "Terörle mücadele kapsamında belli noktalarda kapsamlı operasyonlar sürüyor. Söz konusu haberle ilgili, kasıtlı bir saptırma yoksa bir yanlış anlaşılma kanaatindeyiz. Burada bir görev ayrımı var. Vali çalışmayı koordine eder, sahadaki operasyonu askeri anlamda kimin ne yapacağını en yüksek rütbeli komutan yönetir. Sevk ve idare eder. Yeni bir uygulama gibi yansıtılması doğru değil. Şu ana kadar ki uygulama buydu. Şu anda da Nusaybin ve diğer illerde devam eden uygulama bu şekildedir. Yeni bir şey yok. Terör belasından kurtulana kadar mücadele devam edecektir" açıklamasında bulundu. 

"PYD, YPG HALA REJİMLE İŞBİRLİĞİ YAPMAYA DEVAM EDİYOR"
Kalın, "YPG, PYD vesaire gibi örgütlerin gerek sahada, gerekse siyasi olarak masada Cenevre görüşmelerinde vs bulunmasıyla ilgili bizim tavrımız son derece açık ve nettir. PYD, YPG hala rejimle işbirliği yapmaya devam ediyor, hala PKK terör örgütüyle işbirliği yapmaya devam ediyor. Bunları da artık gizlemiyorlar. Dolayısıyla bizim bu konudaki tezlerimizin ne kadar doğru olduğu da açık şekilde bir kez daha görülmüş oldu. Birçok müttefikimiz de 'PKK ile PYD aynıdır, aralarında bir fark yoktur' diye farklı mecralarda bunları dile getirmeye başladılar. İşin hakikati budur zaten" diye konuştu. 

SUUDİ ARABİSTAN KRALI'NIN MISIR ZİYARETİ VE ARABULUCU İDDİALARI 
Sudi Arabistan Kralı'nın Mısır ziyareti ve Türkiye ziyareti kapsamında bir arabulucu olması iddialarına ilişkin bir soru üzerine Kalın, "Daha önce planlanmış bir ziyaret. Biz ağırlıklı olarak ikili ilişkilerimizi , bölgesel konuları ele alacağız. Kendilerinin hangi konuyu gündeme getireceğini bilmiyoruz. Mısır konusunda tavrımız bellidir" dedi. 

CUMHURBAŞKANLIĞI'NIN 650 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPILACAĞI İDDİALARI
Cumhurbaşkanlığı'nın 650 milyon liralık yatırım yapılacağı iddialarına ilişkin Kalın, "Yine habercilik manipülasyonu yapılmak isteniyor. Daha önce defalarca ilan ettiğimiz yapılacağını duyurduğumuz çok amaçlı salonlar ve külliye kütüphanesi bu habere yeni binaları yatırımlar gibi konu edilmiş. Halbuki bunu daha önce defalarca ifade ettik. Yıllık bütçe planlaması yapılırken bütçe kalemi olarak maliyenin kayıtlarına geçer. Burada yeni bir şey yok. Yeni ek bir bina yapılması söz konusu değil" dedi.Çok Okunanlar

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

İlgili Haberler

Politika

Eren Erdem'den kurultay çağrısı

Politika

HDP: Parti üyemiz gözaltında kaybedildi

Politika

Hamzaoğlu ve Çelebi için tahliye kararı

Politika

Vatan Partisi, bedelli askerliğe karşı: Tayyip Erdoğan hükümetini uyarıyoruz...

Politika

Twitter ayağa kalktı: #28GünEğitimKalkıyor

Politika

Rusya, Türkiye'den gelen 85 ton kirazı ülkeye sokmadı!

Politika

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: 'Yahudi ulus devleti' kanununu en sert biçimde kınıyoruz.

Politika

Yandaş firma ABD'nin Kudüs Büyükelçiliği inşaatına ortak oldu

Politika

Aziz Yıldırım'dan o habere tepki

Politika

Dışişleri'den İsrail'e tepki

Politika

Tuncay Özkan'dan kurultay açıklaması

Politika

Kafasında kaldırım taşı kırılan doktor, yoğun bakımdan çıktı: Bu nasıl zihniyet