unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Sarkozy'nin 'karakutusuna' hapis yolu

Mahkemeden yapılan yazılı açıklamada, eski İçişleri Bakanı Claude Gueant'ın yolsuzlukla yargılandığı davanın temyiz süreci sonucunda, savcının daha ağırlaştırılmış bir ceza istemesi üzerine, Gueant'ın, ilk derece mahkemesinin 13 Kasım 2015'te verdiği iki yıl tecilli hapis cezasının bir yılında tutuklu kalmasını, bir yıllık cezanın ise tecilli olmasını kararlaştırdığı belirtildi.

Mahkeme Gueant hakkında ilk derece mahkemesi tarafından verilen 75 bin euro para cezası ile 5 yıl süreyle kamu görevinde bulunamama cezasını ise onadı.

Gueant'ı 'kamu kaynaklarını usulsüz bir şekilde harcamaktan' suçlu bulan Paris Mahkemesi'nin kararı temyize götürülmüştü.

Sarkozy'nin 2002 ve 2004 yıllarında içişleri bakanı olarak görev yaptığı dönemde özel kalem müdürlüğünü yapan Gueant ve eski Emniyet Genel Müdürü Gaudin, bakanlık bütçesinden usulsüz nakit para almakla suçlanıyorlardı. Gueant'ın hesabına aktarıldığı tespit edilen nakit paralar hakkında 2013 yılında soruşturma başlatılmıştı. Gueant'ın hesabına 'soruşturma ve gözetim maliyetleri' adı altında iki yıl boyunca her ay 10 bin euro aktarıldığı ortaya çıkmıştı.

Yolsuzluk iddialarını reddeden Gueant, yolsuzluk yapmadığını, miktar olarak toplam 210 bin euro tutarındaki bu parayı özellikle Sarkozy'nin korumalarını ödüllendirmek için kurulan özel bir sistemi finanse etmeye kullandığını iddia etmişti.

Gueant, bu dava dışında, Sarkozy'nin seçim kampanyasında yolsuzluk yaptığı, devrik Libya lideri Kaddafi'den alındığı iddia edilen paralar ve yine Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığı döneminde usulsüz yaptırdığı iddia edilen anketlerle ilgili davalarda da yargılanıyor.

Gueant, Sarkozy cumhurbaşkanı seçilince önce Elysee Sarayı Genel Sekreteri, daha sonra İçişleri Bakanı olarak görev yapmıştı.Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Hakan Şükür'den tepki çeken 15 Temmuz mesajı

İlgili Haberler

Dünya

Berlin'den Gülen'le ilgili sorulara istihbarat çekincesi

Dünya

Birleşmiş Milletler'den Libya uyarısı

Dünya

ABD'de bir Rus casusluk şüphesiyle gözaltına alındı

Dünya

Irak Başbakanı'ndan halkın taleplerine ilişkin açıklama

Dünya

Irak'taki protestolarda 53 kişi yaralandı

Dünya

Elon Musk'tan çirkin paylaşım

Dünya

Dünyanın en zengini bir günde servetine servet kattı

Dünya

Gazeteciden, Trump-Putin zirvesinde protesto

Dünya

İngiliz basınından şok iddia: 'Beyaz Dul'un hedefinde Türkiye var

Dünya

İngiltere Başbakanı May'den Rusya uyarısı

Dünya

Nijeryada fırtına: 25 ölü

Dünya

ABD, DTÖ'ye şikayet etti: Listede Türkiye de var