unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Saroz'dan Mars mehtabı fotoğrafları

İşte o yazı ve fotoğraflar:

"samanyolu'nun fotoğrafını çekmek için aylardır plan yapıyordum. ay'ın en karanlık dönemde olduğu zaman ve havaların da ısınmış olmasını umarak 4-9 mayıs tarihleri arasında çekim yapmayı planladım. ayrıca 5-6 mayıs gecelerinde meteor yağmuru vardı. şehir ışıklarının kirliliğinden uzaklaşmak için de ışık kirliliği haritalarını inceleyerek saroz'da geceleri çok karanlık olan yerler buldum.

a-003.jpg

 

(bu arada fotoğrafçılık eğitimim yok, gündüz fotoğrafçılığından pek anlamam. sadece samanyolunun fotoğrafını çekebilmek için saatlerce makaleler okudum, videolar izledim.)

5 mayıs'ta saroz'a gittim, ancak 2 gündür süren yağmura takıldım. o yüzden meteor yağmurunu kaçırmış oldum. hava 7 mayıs'ta açıldı. normalde karanlık yerler için gecenin ortasında ormanın içlerine kadar yürümem gerekiyordu ancak liman ışıklarının açılmadığını görünce limana gittim hayatımdaki en iyi manzaralardan biriyle karşılaştım (aslında en iyisiydi ama daha ondan sonra jupiter'in mehtabını gördüm) ve sonunda hayatımda ilk kez samanyolu'nu hem de satürn, mars ve büyük antares yıldızıyla birlikte fotoğraflayabildim. sabaha kadar çekim yapmaya devam ettim.

b-007.jpg

ertesi gece de hava açık olduğu için tekrar çekime gittim, yanımda bir arkadaşım da vardı. bu sefer limanın iç tarafına değil, arka kısmına kumsala geçtim. burası daha da karanlıktı çünkü gökçeada'dan geldiğini tahmin ettiğim ışık kirliliği daha azdı. burada da kadrajımı hemen samanyolu'na yönelttim ve çekime başladım.

c-003.jpg

çekim sürerken gözümü samanyolu'ndan alabildiğim zamanlarda diğer taraflara bakarak muhteşem yıldız manzarasını izliyordum ve takımyıldızları çıkarmaya çalışıyordum. jupiter sağımda müthiş bir şekilde parlamaktaydı ancak samanyolu varken kim ne yapsın jupiter'i. ancak saatler ilerleyip jupiter daha da alçalınca denizde bir yansıma farkettim. köyden bir sokak lambası ışığı geliyordu arkalardan acaba onun yansıması mı diye açısını kapatmaya çalıştım ancak değildi ben nereye gidersem yansıma da benimle birlikte geliyordu. kafamı kaldırdığımda bunun jupiter'in yansıması olduğunu anladım. arkadaşım da olayı fark ederek yerinden kalktı. hemen fotoğraf makinasına koşarak kadrajı jupiter'e doğru çevirdim (burada nasıl paniklemişsem telefonu düşürmüm, neyse ki bulabildik).

d-004.jpg

ve sonunda jupiter'in mehtabını yunan semadirek adası'nın hemen yanında fotoğrafladım. arkadaşımla birkaç saat bu manzaradan gözümüzü alamadık, rüyada gibiydik.

e-001.jpg

not: önümüz yaz, tatil sezonu başlıyor. saçma sapan hotellere dünyanın parasını vererek daha önce 50 kez tecrübe ettiğiniz tatili yapmayın. bir çadır edinin ve karanlık bir yerde kamp yapın. gökyüzünün nefes kesen manzarasını dünyada hiçbir 5 yıldızlı hotel sağlayamaz."Çok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

Nurcuların hedefinde o polis müdürü var

İlgili Haberler

Yaşam

126 bin sosyal medya hesabına terör takibi

Yaşam

Denizli'de 2 bin yıllık villa bulundu

Yaşam

Hafta sonu hava durumu nasıl olacak?

Yaşam

Asena Tuğal ve Şahin Irmak evlendi

Yaşam

Kuaför kabusu: Saçını boyattıktan sonra...

Yaşam

Korkutan açıklama: Cesetleri koyacak yerimiz yok

Yaşam

56 bin kişi soyadını, 22 bin kişi adını değiştirdi

Yaşam

3 yetim annesi kadının 'iş' çığlığı

Yaşam

Dünyanın en kirli şehirleri listesine Türkiye'den de üç il girdi

Yaşam

Meteoloji'den İstanbullulara sağanak uyarısı!

Yaşam

Mısır'daki gizemli siyah lahit açıldı

Yaşam

Haluk Levent'ten bedelli askerlik göndermesi