unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Sarraf 19 saatlik yolu otobüsle gidecek

New York Güney Bölgesi Başsavcı eski yardımcısı ve şuanda Kasowitz hukuk şirketi ortaklarından Daniel J. Fetterman, Miami’de 4 Nisan’da hakim karşısına çıkacak Rıza Sarraf’ın suçlu bulunması halinde hapis ve yüksek para cezasına çarptırılacağını söyledi.
 
Sarraf’ın Miami’den New York’a otobüsle getirileceği belirtildi. Eski federal savcı, Sarraf’ın kefaletle serbest bırakılmasının mümkün olduğunu ancak, zanlının yurtdışındaki mal varlığı ve toplum için tehlikeli olup olmayacağını göz önünde bulunduracağını belirtti. Fetterman, “Sarraf’ın davasındaki suçlamalar ABD’ye karşı gizli plan yapma, Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Kanunu’nu (IEEPA) ihlal etmesi, banka dolandırıcılığı ve kara parayı içermekte. Sarraf şayet suçlu bulunursa hapis ve yüksek para cezasına çarptırılacaktır' dedi.
 
Fetterman, Sarraf hakkındaki davanın New York’ta açıldığı için zanlının Amerikan Güvenlik Servisi tarafından New York’a muhtemelen otobüsle getirileceğini belirtti.
 
Washington merkezli Gibson Dunn hukuk şirketi ortaklarından Avukat Judith Alison Lee, bir kişinin federal suçlardan tutuklanması durumunda bunun en yakın sulh ceza yargıcının karşısına çıkartıldığını hatırlatarak Sarraf’ın New York’a gönderileceğini söyledi. Avukat Lee, şuanda davanın Sarraf ile iki İranlı hakkında açıldığını ve bunun da derinleşebileceğini söyledi. Amerikalı avukat, şayet
 
Lee, Sarraf’ın ABD’yı dolandırma planı yapma, IEEPA’yı ihlal etme, banka dolandırıcılığı ve kara para aklamadan suçlandığını hatırlatarak “ABD’yi dolandırmaya yönelik planlar yapma maksimum 5 yıl, IEEPA’yı ihlale yönelik plan yapma ve kara para aklama için her biri 20 yıl olmak üzere hapis cezası verilebilir. Banka dolandırıcılığında ise maksimum 30 yıl hapis cezası istenir.'dedi.
 
Amerikalı Avukat Judith Alison Lee, suçlamaların Sarraf’ın şirketlerine uzanması durumunda “Sarraf’ın şirketleri ile ABD arasındaki bağlantıya bağlı olarak ceza verilecek. Şirketlerin ABD ile hiç bağlantısı olmasa bile, Yabancı Mal Varlığı Kontrol Ofisi bunların ABD ile iş yapmasını engelleyebilir ve ABD’deki mal varlıklarına el konulabilir.'dedi.
 
Lee, savcının Sarraf’a karşı elinde bulundurduğu delillerin ne boyutta olduğunu bilmediğini söyledi. Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Hulusi Akar'dan skandal hata

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Merdan Yanardağ: Metiner'le olmuyor, Mehmet Uçum gibi isimlere ihtiyaçları var

Mehmet Görmez'in adını vermekten kaçındığı tarikat lideri kim?

İlgili Haberler

Güncel

Diyarbakır'da elektrik hatlarının yenilenmesi sırasında gerginlik

Güncel

Yaşar Okuyan: Oktar'ın kitapları MEB'in okullarına tavsiye edildi

Güncel

Yargıtay'dan flaş Enis Berberoğlu kararı!

Güncel

'SGK neden Sayıştay'dan kaçırıldı?'

Güncel

Doğalgaz abonelerini ilgilendiren önemli karar!

Güncel

TTB'den şiddet açıklaması: İktidarın hiçbir adım atmadığını görüyoruz

Güncel

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 44. yıl dönümü kutlandı

Güncel

Rus saadet zincirinin Türkiye yapısına operasyon: 7 kişi tutuklandı

Güncel

Ceceli ve Sinem Gedik'in çocuğuna kayyum atandı

Güncel

Leyla'nın katil zanlısı kuzeniyle ilgili yeni gelişme

Güncel

Polis memuru, kızına cinsel istismardan tutuklandı

Güncel

Atatürk Havalimanı'nda çıplak yolcu alarmı