darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

Sarraf'a bir suçlama da Suriye başlığında!

Rıza Sarraf’ın kefaletle serbest bırakılması durumunda kaçabileceği gerekçesiyle tutuklu kalmasını isteyen savcı Bharara’nın, soruşturmayı çok yönlü ve uluslararası incelediği ortaya çıktı. Bharara’nın hazırladığı dosyada yer alan bir bilgiye göre, İran’ın en etkin gücü olarak da bilinen Devrim Muhafızları Ordusu’na dikkat çekildi. İran Devrim Muhafızları’nın İran’da ticari faaliyetlerde etkin olduğu ve sağladığı finansman ile Ortadoğu’da terörizme destek için kullanıldığı anımsatıldı. Dosyada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2013 tarihli raporuna atfen “Devrim Muhafızları Suriye’de Beşar Esad’a yardım için subaylarını bu ülkeye göndererek küresel istikrarı tehdit etmeyi sürdürüyor' denilerek Sarraf’ın Bank Mellat ve Bank Karafarin gibi İran finans kurumlarıyla bağlantılarına dikkat çekilerek Devrim Muhafızları’na daha fazla silahlanmalarını sağlayacak milyonlarca dolar kazandırmada yardımcı olduğu ileri sürüldü.

YURTDIŞINA ÇIKIŞLARINI GİZLEMİŞ

Öte yandan soruşturma dosyasında dikkat çeken bir başka nokta ise “ön duruşma' sorgusu çerçevesinde Sarraf’ın yetkililere verdiği ifadede uluslararası ziyaretler, finansal varlıkları konusunda tam beyanda bulunmadığı belirtildi. Türk, İran, Makedonya pasaportlu olmasına karşın sadece Türk pasaportu bilgisini paylaştığı kaydedilen Sarraf’ın son 10 yılda tatil için gittiği yerler olarak “Londra, Avrupa, Çin, Singapur ve Tayland' bilgisini vermesine karşı Rusya (2007-2010 yılları arasında), Azerbaycan (2009), Suudi Arabistan (2013 ve 2015), Mısır (2014), Lübnan’a (2015) gidişlerinin saklandığı belirtiliyor. Bunun yanında savcılık iddianamesinde Sarraf’ın Makedonya ve İran pasaportu ile çıkış yaptığı yerlerin ise tam olarak bilinmediğine işaret ediliyor. Sarraf’ın kefaletle serbest bırakılmasına karşı itirazlar arasında kaçma olasılığının güçlü olduğuna vurgu yapılarak Makedonya pasaportuna işaret edildi. Makedonya ile ABD arasında suçlu iadesi anlaşmasının bulunmadığı, haliyle İran’la da aynı durumun olduğu kaydedildi.

ANLAŞMA SAĞLANABİLİR

Sarraf’ın avukatlığını üstlenen ünlü ABD’li avukat Benjamin Brafman’ın Çinli emlak zengini Ng Lap Seng’in kefaletle serbest bırakılmasını mahkemeye örnek olacarak sunacağı belirtildi. Seng, bir Birlesmis Milletler (BM) yetkilisine Macau’daki bir BM projesini almak icin 500 bin dolar rüşvet vermek ile suçlanmıştı. Brafman geçtiğimiz hafta Lap Seng’in avukatlığını bırakarak sadece Sarraf dosyasına odaklanacağı belirtiliyor.

İlgili Haberler

Dünya

Tesla, 'borsadan çekilme' için komisyon kurdu

Dünya

Suudi Arabistan kripto para ticaretini yasakladı

Dünya

Beyaz Saray: Trump, Türkiye'ye çok öfkeli

Dünya

Maduro'ya suikast girişiminde flaş gelişme

Dünya

Trump'tan eski yardımcısına hakaret

Dünya

İngiliz bakandan AB'ye 'anlaşmasız Brexit' uyarısı

Dünya

Şili'de huzurevi yangını: 10 ölü

Dünya

Cumhuriyetçi Ohio Valisi, Trump'a Putin GIF'iyle cevap verdi

Dünya

Çin'den Türkiye'ye flaş çağrı!

Dünya

NATO'dan ABD-Türkiye açıklaması

Dünya

Şam- SDF görüşmelerinde ikinci tur: İdari formüller ve İdlib

Dünya

Fotoğrafını çekmeye çalışan turisti ısıran su aygırı öldürüldü