darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Sata sata bir şey kalmadı: AKP şimdi de köyleri satıyor!

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Sarıkaya köyü, Şener Şen’in "Züğürt Ağa" filmindeki gibi satışa çıkarıldı. Köyün girişine "Satılık" pankartı asıldı. 2B arazileri için 60 bin lira olarak belirlenen ücreti ödeyemeyen vatandaşlar, tüm köyü satma kararı aldı.

CHP Mersin milletvekili Fikri Sağlar ''2B arazileri için çıkarılan ücretler köylüyü açlığa terk ediyor. Sarıkaya'nın ardından, Üçtepe köyünde yaşayan yurttaşlar da köyü toptan satmayı düşünüyor. Sarıkaya köyü 100 hane 2 bin 270 parsel 2B arazisi var. Köylünün dedelerinden kalma hazine arazileri için 2B kapsamında Maliye fahiş miktarlarda para çıkardı. Köylü yurttaş bu paratı nasıl ödesin, insaf' dedi.

BAŞBAKAN'A SORDU

Fikri Sağlar, konuyla ilgili olarak Başbakan Binali Yıldırım'ın cevaplaması üzerine verdiği soru önergesinde "AKP iktidarının sata sata bitiremediği ülkemizde şimdi de köyler satışa çıkarılmıştır. Seçim bölgem Mersin Erdemli ilçesinin Sarıkaya Köyü satışa çıkarılmıştır. Bu mağduriyetin bir anca önce giderilmesi lazımdır" dedi

Sağlar'ın verdiği soru önergesi şöyle:

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Sarıkaya Köyü, Şener Şen’in “Züğürt Ağa' filmini aratmayacak cinste olup; Köyün girişine “satılık' pankartı asılarak satışa çıkarılmıştır. 2B arazileri için 60 bin lira olarak belirlenen ücreti ödemeyen vatandaşlar, köyü satma kararı almışlardır.

İddiaya göre, 2B arazilerine devletin belirlediği rakam; birinci bölge için 60 binTL, ikinci bölge için 50 bin TL, üçüncü bölge içinse 38 binTL olmuştur. Köylülerin bu rakamlarla arazileri satın almaları mümkün değildir. Yeniden fiyat tespiti yapılarak hatanın düzeltilmesini talep eden köylüler yerlerinden olmakla karşı karşıyadırlar. Bu bedellerle satıldığı takdirde araziler toplam 50-60 milyon TL’yi bulmaktadır. Köy 50-60 milyonu bırakın, 5 milyon TL’yi bile toplayacak kapasiteye sahip olmadığı bilinmektedir. Edinilen bilgilere göre bu arazilerin çoğunluğu kuru tarım arazileridir. Bu yüzden bu yanlışlığın düzeltilmesini gerekmektedir.

Yine seçim bölgem Mersin, Erdemli İlçesinin  Üçtepe Köyü’nde yaşayan yurttaşlar da köyü toptan satmayı düşünmektedir. Dedelerinden kalma hazine arazileri için 2B kapsamında Maliyenin fahiş bedeller istemesi köylüleri canından bezdirmiştir.

Bu çerçevede:

15 senelik iktidarınız boyunca bu ülkede sattığınız çok şey oldu. Şimdi sıra köylerde midir?
Züğürt Ağa filminin trajedisini aratmayan Sarıkaya Köyünü satışa çıkarma iddiası doğru mudur?
Satış fiyatına göre 50-60 milyon TL’yi bulan köyden 5 milyon TL’yi bile çıkaracak tarım kapasitesi yoktur. Buna rağmen bu fahiş bedel neden çıkarılmıştır?
Köylülerimizin mağduriyetini gidermek adına bir adım atacak mısınız?
Tarımı ve köylüyü destekleyen politikalarınız vatandaşlarımızın köylerini satmaya mecbur etmekle mi olacaktır?

k-012.jpg

ZÜĞÜRT AĞA FİLMİ GERÇEK OLDU

Konuyla ilgili eylem yapan ve seslerini duyurmaya çalışan Sarıkaya köylüleri de “Bu köy 1 Kasım genel seçimlerde iktidar partisine tam destek verdi. Bu konunun adalet ve hakkaniyet içinde düzeltilmasini istiyoruz' dediler. 1985 yılında Şener Şen’in başrolünü oynadığı Züğürt Ağa filmi Şanlıurfa’nın Haraptar Köyü’nde çekilmişti. Filmde, köyün ağası kuraklık yüzünden köyü satışa çıkartıp, köyü o yörede baraj yapmak isteyen politikacılara satmıştı.

İlgili Haberler

Politika

Kılıçdaroğlu: Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor

Politika

Ümit Özdağ'dan Kılıçdaroğlu'na 'Annan' eleştirisi: CHP bu plana sert çıkmıştı

Politika

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Politika

Erdoğan'ın yeni atama kararları Resmi Gazete'de

Politika

Mehmet Ali Güller | Gemi tartışması ve karaya oturmak

Politika

'TBMM, Rus parlamenterlerle dostluk grubu kuracak'

Politika

Kılıçdaroğlu: Kofi Annan'ı saygıyla hatırlayacağız

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu

Politika

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Politika

AKP'de yeni MYK belli oldu... İşte isimler

Politika

Hulusi Akar'dan Menbiç açıklaması

Politika

Beklenildiği gibi Erdoğan yeniden AKP Genel Başkanı seçildi