darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Savcı yazınca iddianame, gazeteci yazınca suç! Mollaveisoğlu hapis cezası

Yeniçağ yazarı Tuncay Mollaveisoğlu’na 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yazdığı 20 Temmuz tarihli yazı nedeniyle 'terör örgütü propagandası’ yapmak suçlamasıyla dava açıldı. Davanın bugün görülen ilk duruşmasında savcı Mollaveisoğlu’nun analiz yaptığını, suç unsuru oluşmadığını, beraat etmesi gerektiğini mütalaa etti.

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi ise gerekçesini daha sonra açıklayacağını belirterek, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi Marmaris'te Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otelde kalan Mollaveisoğlu’na 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Cezayı ertelemeyen mahkeme, para cezasına da çevirmedi.

Mahkeme kararında "Mollaveisoğlu'nun gazetedeki yazısında FETÖ'nün şiddet içeren eylemlerini meşru gösterdiği ve övdüğü anlaşıldığından ve bu şekilde 'terör örgütünün propagandasını yapmak' suçunu işlediği sabit olduğundan" ifadelerini kullandı.

"HİÇ BİR GAZETECİ GÜVENDE DEĞİL"

Mahkumiyet kararını ABC Gazetesine değerlendiren Tuncay Mollaveisoğlu, bu kararla Türkiye'de hiç bir gazetecinin güvende olmadığının bir kez daha kanıtlandığını söyledi.

Mollaveisoğlu şöyle konuştu: "20 yılı aşkın gazetecilik hayatım var. Bu sürede ne yaptım diye sorulursa, "Atatürk Türkiyesini savunmak ve karşı devrimle mücadele etmek" derim. Yaptığım bütün televizyon programları, kitaplarım, yazdığım yazılar, yolsuzluk ekonomisinin Türkiye'ye verdiği zararlar üzerine. Bugün 'FETÖ' diyenler 'Hocaefendi' derken, biz bu cemaatin Türkiye'yi yıkmaya çalıştığını yazıp söylüyorduk. Böyle bir suçun üzerime yapıştırılmaya çalışılmasını reddediyorum. Yazımda da suç unsuru olacak tek bir cümle yok. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Marmaris baskını ile ilgili hazırladığı iddianame, benim söz konusu yazımda yazdıklarımla bire bir aynı. Yaptığım bu analizi FETÖ örgütü ile ilişkilendirmek akıl dışı. Tam tersine, FETÖ'nün emperyalizmin emrinde bir örgüt olduğunu anlatan, darbe girişiminin perde arkasına ışık tutan bir analiz. Verilen bu karar, Türkiye'de her türlü gazetecilik faaliyetinin suç teşkil edebileceğini de gösteriyor. Hepimizi şaşırtan bir karar oldu. Gerekli itirazları yapacağız." 

İlgili Haberler

Medya

Fatih Portakal'dan dikkat çeken 'Uğur Gürses' paylaşımı

Medya

Ahmet Hakan'dan ilginç Bülent Arınç yazısı

Medya

Ahmet Hakan'dan 'Anti-Amerikancılık' dersleri

Medya

Cumhuriyet gazetesine zam

Medya

CNN Türk'te bir dönem sona eriyor

Medya

TRT yine skandala imza attı!

Medya

Gazeteciliği de böldüler! Nurcular'dan haremlik-selamlık gazetecilik semineri

Medya

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, cezaevindeki gazetecilerin bayramını kutladı

Medya

DİSK Basın İş: TL'deki değer kaybı gazetelerde kağıt sıkıntısına neden oluyor

Medya

'7 TL'den dolar bozduranlar hem kârlılar hem de vatanseverler'

Medya

RTÜK'ten Beyaz TV'ye ‘Adnan Oktar' cezası

Medya

Demirören'in işten attığı gazeteci için kampanya