unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

YAZARLAR

Tüm Yazıları Torun Ahmet Türkmen

Tehlike kapıda: Örgütlü şiddetin önü açıldı

25.12.2017 13:31

Türkiye yeni haftaya yeni KHK ile başladı.

Yeni kararname ile Bir vatandaş, terör eylemlerini ve devamı niteliğindeki eylemleri bastırmak için harekete geçerse... yargılanamaz denilerek, teröristin eline silah alıp terör estirmesinin ve vatandaşlar üzerinde şiddet uygulamasının önü açılmıştır.

Bu kararname açık bir Anayasa ihlalidir. Anayasanın Güvenliği ve asayişi sağlama görevi, devletin görevidir maddesinin ortadan kaldırılmasıdır. Bu kararla Anayasal bir suç işlenmektedir.

Bu kararla herhangi, teröre yatkın biri, ya da bir terör örgütü, ortaya çıkıp ta, şu kişi ya da şu gurup eylem yapacak diyerek saldırabilir, hatta cinayet işleyebilir. Ve bu da suç kapsamından çıkarılabilir. Bu anlayışa göre herkes terör yapacaktı diyerek cezalandırma girişiminde bulunabilir.

Böyle bir yetki uluslararası hukuk normlarına, insan hakları evrensel kurallarına da aykırıdır.

Bu yetki tarihin hiç bir döneminde, hiç bir ülkede uygulanmamış bir yetkidir. Hitler döneminde bile verilmemiş bir yetkidir.

Bu uygulama resmen devleti devlet olmaktan çıkaran, devlet erkini terör örgütleriyle paylaşan bir yetkidir. Asla kabul edilemez.

Haklı olarak şu soru akla geliyor; AKP hükümeti, iktidarını tehlikede görüp, bu adımı ile, gelecekte kullanılmak üzere paramiliter güçlere yasal statümü vermek istemektedir? Kontrol edeceğini düşündüğü terör yapılarını yedek güç olarak mı hazırlamaktadır?

Tehlike büyük. Örgütlü şiddet kapıda.

Eğitim