unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Schulz: İngiltere gelecekte artık 3. ülke muamelesi görecektir!

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier İngiltere'deki referandumda sandıktan AB'den ayrılmayı isteyenlerin çıkmasını, "Avrupa ve İngiltere için üzücü bir gün" şeklinde yorumladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı twitter hesabından yaptığı açıklamada, Steinmeier'in açıklamalarına yer verdi. Steinmeier İngiltere'den gelen haberleri "gerçekten hayal kırıklığı" diye tanımladı.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz referandum sonucunun ardından İngiltere'nin AB'den ayrılma süreciyle pazarlıkların hızlı bir biçimde başlayacağını belirtti. Schulz, Alman 2. Televizyon kanalı ZDF'e verdiği demeçte, "Sonuca saygı duyuyoruz. Ancak İngiltere ayrılma yönünde karar verdi" dedi. Schulz AB'nin İngiltere ile ciddi bir müzakere yürüteceğini söyleyerek, "Ancak İngiltere gelecekte artık 3. ülke muamelesi" görecektir dedi.

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Alexander Graf Lambsdorff, sonuçtan İngiltere Başbakanı David Cameron'un sorumlu olduğunu söyledi. Hür Demokrat Partili (FDP) Lambsdorff Alman 2. Televizyon kanalı ZDF'e yaptığı açıklamada, "10 yıl boyunca Avrupa eleştirilip sonrasında altı hafta içinde herşeyin tersine döneceği umut edilemez. Seçmenlerin algısı var" dedi.

"AB değişmek zorunda"

Avrupa Parlamentosu'ndaki muhfazakar EVP Grubu'nun Başkanı Manfred Weber ise İngilizlerin kararının hem İngiltere, hem de AB için büyük zarara yol açacağını söyledi.

Weber twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "AB değişmek zorunda. Daha iyi, akıllı bir Avrupa gerekli" dedi. Weber İngiltere'den AB'den ayrılma konusundaki pazarlıkları en fazla önümüzdeki iki yıl içinde sona erdirme talebinde de bulundu.

Avrupa Parlamentosu'ndaki Yeşiller Grubu'nun Başkanı Rheinhard Bütikhofer de İngiltere'den gelen haberleri üzüntüyle karşıladı. Bütikhofer dpa'ya yaptığı açıklamada, "23 Haziran Avrupa tarihine çok kara bir gün olarak geçecektir" dedi.

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ORF televizyonuna yaptığı açıklamada, referandum sonucunun ardından AB içinde büyük bir değişime ihtiyaç olduğunu belirtti. Kurz, "AB'nin en büyük ülkelerinden biri Birlik'ten çıkıyorsa, o zaman herşey tamamen yerle bir olacak demektir" diye konuştu.

Fransa ve Hollanda'da da benzer referandum talebi

Avrupa'daki aşırı sağ ise Brexit sonucunu zafer olarak nitelendirdi. Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin lideri Marine Le Pen, Fransa'nın AB üyeliği konusunda da bir referandum talep etti. Le Pen twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Yıllardır talep ettiğim gibi artık biz de nihayet Fransa ve diğer AB ülkelerinde aynı referandumu düzenlemek zorundayız" dedi.

Hollanda'dan da benzer bir talep geldi. Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlükler Partisi (PVV) lideri Geert Wilders referandumla ilgili yaptığı açıklamada, Hollanda'da da benzer bir referandum yapılması çağrısında bulundu. Wilders, "Hollandalıların da böyle bir referandum yapma hakkı var" dedi. Wilders'in partisi Hollanda'nın da AB'den çıkmasını istiyor.

TRUMP: FANTASTİK KARAR 

ABD'nin Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump, İskoçya'ya gerçekleştirdiği gezi sırasında yaptığı açıklamada Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılma kararının 'harika' ve 'fantastik' bir durum olduğunu söyledi. 

NATO: DEĞİŞİKLİK OLMAZ 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, cuma günü yaptığı açıklamada Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılma kararının ülkenin NATO'daki konumunda herhangi bir değişikliği sebep olmayacağını söyledi. İngiltere'nin güçlü ve NATO'ya bağlı bir müttefik olarak kalacağını belirten Stoltenberg, ülkenin NATO'da önemli bir rol oynamaya devam edeceğini belirtti. 

İSKOÇYA: BİZ AB'NİN BİZ PARÇASIYIZ

Referandum kampanyasında birçok defa, Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılığının İskoçya'da yeni bir bağımsızlık referandumunu tetikleyebileceği uyarısında bulunan İskoç Ulusal Partisinin (SNP) lideri ve İskoç bölgesi Başbakanı Nicola Sturgeon, "İskoç halkının kendi geleceklerini AB'nin bir parçası olarak gördüklerini" söyledi.

İskoçya Kültür, Avrupa ve Dış İlişkiler Kabine Bakanı Fiona Hyslop da "Kararların sonuçları olur. Birleşik Krallık da İskoç halkının çıkarlarına karşı bir karar aldı. Bunun sonuçları olacak." dedi.Çok Okunanlar

Trump'tan, Erdoğan'a tehdit

'Erdoğan, Türkiye'yi varoluşsal bir çöküşe götürüyor'

İşte Muharrem İnce'nin topladığı imza sayısı

CHP'deki kurultay çağrısında Böke ve Cihaner de safını belli etti

Adnan Oktar'ı savunan Nagehan Alçı'dan dönüş

İlgili Haberler

Dünya

Kerkük'te 4 ayrı yerde ses bombası patladı: Çok sayıda yaralı var

Dünya

Fua ve Kefraya'dan 7 bin sivil tahliye edildi

Dünya

ABD Merkez Bankası 'Bej Kitap' raporunu yayımladı

Dünya

İngiltere: Zorluklara rağmen İran'la iş yapmayı sürdüreceğiz

Dünya

Suriye ordusu Hama'da IŞİD'e ait silah deposu ele geçirdi

Dünya

BM'den OHAL açıklaması

Dünya

Trump iddialı: Hiçbir başkan...

Dünya

Suriye'den Rus yapımı MS-21 uçaklarını almak için hamle

Dünya

İsrail Gazze'ye operasyona hazırlanıyor

Dünya

Süveyş Kanalı'nda 5 gemi çarpıştı

Dünya

Fransa Milli Takımı hakkında ırkçı polemik

Dünya

İngiltere: AB'den çıkmak için yeterli vaktimiz var