darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Takvim: Katar'dan Türkiye'ye büyük ihanet

Benzin ve motorine büyük zam!

'Otomotiv sektörüne büyük darbe'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

'Krizden çıkış için iki seçenek var'

Schulze, 'Ekonomik yaptırım mümkün' demişti, Avrupa dışişleri bakanları Türkiye için toplanıyor!

Brüksel'de iki günlük bir zirve için dün bir araya gelen Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlarının gündeminde bugün Türkiye var. Bakanların, Türkiye'deki gelişmeleri ele alacağı toplantının TSİ 11:30'da başlaması bekleniyor. AB, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve Türk hükümetini daha önce birçok kez basına ve muhaliflere yönelik müdahaleler nedeniyle sert şekilde eleştirmişti. Lüksemburg'un Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırımları gündeme getirmesinin ardından, AB içinde de Türkiye'ye karşı nasıl bir tutum benimsenmesi gerektiği konusunda tartışma başlamıştı. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulze, Türkiye'de gidişatın bu şekilde devam etmesi halinde ekonomik yaptırım da dahil bir dizi önlemin alınabileceğini ifade etmişti.

Bugünkü toplantıda bakanların ortak bir çizgi üzerinde uzlaşması bekleniyor. Öte yandan toplantıda Suriye gibi Ortadoğu ülkelerinin durumunun yanı sıra Avrupa'nın savunma politikasının da gündeme gelmesi bekleniyor.

BAKANLAR TRUMP'I GÖRÜŞTÜ

AB dışişleri bakanları zirvenin ilk gününde ise ABD başkanlığına Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump'ın seçilmesini ele aldı. Toplantıya İngiltere, Macaristan ve Fransa bakanlarının katılmazken, diğer bakanlar yeni ABD Başkanı'na karşı 'özgüvenli bir tutum' benimsenmesi yönünde görüş bildirdi. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB'nin beklemeye zamanı olmadığını belirterek, "Dünya hareket etmeye devam ediyor, Avrupa daki krizler de..." dedi. Mogherini, mevcut durumun Avrupa için yeni fırsatlar doğurabileceğine de dikkat çekti.

Görüşmeye katılan bakanlar, Trump'ın politikasının spekülatif bir şekilde yorumlanmaması gerektiği konusunda ise görüş birliğine vardılar. Diplomatlardan alınan bilgiye göre, Avrupalı bakanlar arasında Avrupa'nın artık kendi savunması ve güvenliği için daha fazla çaba harcaması gerektiği görüşü hakim.

ABD'nin sseçilmiş başkanı Donald Trump'ın dış politikası konusunda net fikre sahip olunmaması AB ülkelerini endişelendirmişti.

İlgili Haberler

Dünya

'Trump'ın yaptırımları yüzünden İran, Rusya, Çin ve Türkiye daha da yakınlaşacak'

Dünya

İtalya'da otoyol köprüsü çöktü: Onlarca ölü var

Dünya

'Rusya, Çin, İran ve Türkiye'nin birlikte hareket etmesi Washington'ı zor durumda bırakır'

Dünya

Suriye'deki Rus üssüne saldırı girişimi: 5 İHA etkisiz hale getirildi!

Dünya

Çin: ABD, gerilimi büyütmeye devam ediyor

Dünya

Güney Kore'de BMW'ye yasak geldi

Dünya

Maduro'dan Venezüella'daki yakıt fiyatlarına ilişkin açıklama

Dünya

Pilot çaldığı uçakla kendi evine çarpıp intihar etti

Dünya

Londra'da otomobil yayalara çarptı: Alarm verildi

Dünya

Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri açıklandı: İlk sırada Viyana

Dünya

İngiltere'den Türkiye- ABD gerilimine ilişkin açıklama

Dünya

Aynı anda 80 araç kundaklandı