unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Sekiz duruşmanın hiçbirine katılmadılar, nerede bu IŞİD'liler?

Yabancı uyruklu 3 IŞİD militanı, 20 Mart 2014’de aralarında 1 polis ve 1 astsubayın olduğu 3 kişiyi öldürdü. 4’ü tutuklu 9 sanığın yargılandığı davanın 8’inci duruşmasında karar çıktı. 3 IŞİD militanına toplam 10 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. 
 
Mustafa Gürlek'in Meydan'da yer alan haberine göre güvenlik gerekçesiyle telekonferans sistemi ile duruşmaya katılan IŞİD’çilerin Sincan Cezaevi’nden olup olmadıkları soru işaretlerine yol açtı.
 
Sanık IŞİD’liler 8 duruşma boyunca hiç konuşmadı. Mahkeme başkanının sorularına tepki dahi vermedi. Dava boyunca 5 hâkim değiştirildi.
 
HÂKİM, MÜEBBEDİ KAMERAYA OKUDU
 
Ulukışla’da 20 Mart 2014 günü 1 polis ve 1 astsubayı, ardından da kaçırdıkları kamyon şoförünü öldüren IŞİD militanı 3 sanık hakkında 10 ağırlaştırılmış müebbet cezası çıktı. Telekonferansla mahkemeye katılan IŞİD'liler hiç hâkim yüzü görmeden ceza aldı.
 
IŞİD'in Türkiye'de düzenlediği ilk kanlı eylem olarak kayıtlara geçen, Niğde'nin Ulukışla ilçesindeki 2'si güvenlik görevlisi 3 kişinin öldüğü silahlı saldırıyla ilgili 4'ü tutuklu 9 sanığın yargılandığı davanın 8'inci duruşmasından karar çıktı.
 
Niğde Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada yabancı uyruklu Benyamin Xu 4 kez, Çendrim Ramadani 5 kez, Muhammed Zakiri 1 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Diğer tutuklu sanık Azerbaycanlı Fuad Movsümöv ise 13 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.
 
IŞİD’Lİ MİLİTAN: KANDIRILDIM
 
Mahkeme Başkanı Onur Yerdelen, karar vermeden önce sanıklardan son savunmalarını istedi. 8 duruşma boyunca hiç konuşmayan, hakimlerin sorularını cevap vermeyen Muhammed Zakiri ile Çendrim Ramadani susarken, Benyamin Xu, savunma yaptı. Xu, savunmasında “Olayın başından beri ölüm tehdidi altındaydım. Ben kimseyi öldürmedim. Bunlar delille sabittir. Olaylar sırasında çocuktum. Memleketime götürülmek için kandırıldım' şeklinde konuştu. 
 
MAHKEMEYE NEDEN GETİRİLMEDİLER? 
 
Müşteki avukatlarının ısrarına rağmen mahkeme, güvenlik gerekçesiyle Ankara Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde yatan teröristlerin duruşmaya getirilmesi taleplerini reddetti. Niğde’ye 330 km uzaktaki cezaevinden telekonferans sistemi ile katılan militanların gizemli durumu yargılamaya şüphe ile bakılmasına sebep oldu.
  
52 kişinin hayatını kaybettiği Reyhanlı saldırısı, Suriyeli Albay Harmuş’un kaçırılması ve El Nusra’ya giden havan topları gibi olaylarda kilit isim MİT’e çalıştığı iddia edilen Heysem Topalca’nın, IŞİD’li militanların Türkiye’ye girişlerinde yardımcı olduğu ortaya çıkmıştı. Niğde saldırısından sonra sırra kadem basan Topalca ile ilgili MİT bir açıklama yapmadı. 
 
TAKAS MI EDİLDİLER?
 
IŞİD militanlarının 8 duruşma boyunca hiç konuşmamaları ve mahkeme başkanının sorularına tepki dahi vermemeleri, IŞİD tarafından rehin alınan “Musul Konsolosluk çalışanlarının iadesinde takas olarak kullanıldı' iddiasını hep gündemde tuttu. Militanların duruşmaya getirilmemesi de bu kapsamda değerlendirildi.Çok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

Anıtkabir'de Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci'ye soruşturma!

İlgili Haberler

Güncel

Ahmet Altan'dan ilk cezaevi fotoğrafı

Güncel

Dilipak'dan Adnan Oktar uyarısı: Süreç yönetilemediği takdirde AKP'yi vurur

Güncel

FETÖ firarisi Akın İpek gözaltına alındı!

Güncel

HDP'li Buldan'dan 'terörist cenazesi' açıklaması

Güncel

Sahte altın için hırsızlık yaptı

Güncel

Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci gözaltına alındı

Güncel

KHK ihraçlarıyla ilgili flaş karar!

Güncel

Veresiyeyi kabul etmeyen kadın marketçi bıçakla yaralandı

Güncel

Malatya'da iki minibüs çarpıştı: 12 yaralı

Güncel

FETÖ'ye 'ankesörlü telefon' operasyonu

Güncel

Muğla'da traktör devrildi: 5 yaralı

Güncel

Taksiciden UBER sürücüsüne sopalı tehdit!