Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

Bir konkordato ilanı da Türkiye'nin en büyük hayvan işletmesinden

TBMM'yi karıştıran 5.maddede 'geri adım attılar'

Buldan: AKP ile görüşeceğimiz tarih ve saati buradan açıklıyoruz!

Selahattin Demirtaş: Dolmabahçe'de dile getirdiğimiz çözüm yoluna bağlıyız

“Gün gelecek söz bitecek. Sözün bittiği yere gelmek istemiyoruz' diyen Demirtaş, Ankara ve dünyanın Diyarbakır’daki Nevruz’dan yükselen mesajı iyi okuması gerektiğini söyledi.

ÖCALAN'A MESAJ

Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında konuşan Demirtaş, Nevruz alanındaki heyecanı 'İmralı’ya, Başkan Apo’ya gönderdiklerini’ söylerken, “Bizler köksüz, tarihi olmayan, bugün ortaya çıkmış bir halk değiliz' diye konuştu.

Demirtaş şöyle devam etti: “Üç yıl boyunca barış için yolladığı mektuba karşılık biz barış mektubunu gönderiyoruz. Dolmabahçe’de dile getirdiğiniz çözüm yoluna bağlıyız. Savaş, çatışma, ölüm alışmamız gereken normal bir durum değildir. Normal olan barışçıl yollarda ve yöntemlerde ısrar etmektir. Müzakere dediğimiz şey, çözümleri masaya koymaktır. Öfke ve kin üzerine müzakere masası kurulamaz. Hiçbir parti etrafında birleşemeyiz. Bizi birleştirecek şey, demokrasi hukuk ilkeleridir. Ankara’da bu aklın eksik olduğu, süreci yanlış okuduğu anlaşıyor.'

diyarbakir-nevruz.jpg

'KÜRT HALKI KENDİSİNDEN ÇALINANI İSTİYOR'

Kürt halkının kendi topraklarında korkmadan ve eşitçe yaşamak istediğini söyleyen Demirtaş, “Başkasına ait olanı, başkasının cebinde olanı değil, kendisinden çalınanı, gasp edilen geri istiyor. Barış dediğimiz şey adalet ve eşitlikten yoksun olamaz. Bugün kan çanağına dönmüş bölgenin gerçeğinin içinde barışı konuşmak, barışı istemek kolay iş değil' dedi.

'SÖZÜN BİTTİĞİ YERE GELMEK İSTEMİYORUZ'

'Bitireceğim, diz çöktüreceğim’ politikasının sürdürülemez olduğunu söyleyen Demirtaş, şeffaf, açık bir müzakereye ihtiyaç olduğunu, konuşabilmek için önce silah seslerinin durması gerektiğini dile getirdi.

Yeniden masaya dönülmesi için sorumluluk almaya hazır olduklarını açıklayan Demirtaş, “Ankara’daki siyasetçiler anlamalı ki AKP birleştirici bir parti değil. Toplum çoğulcu yapısıyla, farklı siyasi ideolojik yapılarıyla, farklı inanç ve mezheplerle birleştirecek bir parti, ırkçı olamaz' diye konuştu.

Demirtaş etrafımızdaki savaşlara barış önderliği yapmak için önce Türkiye’nin bir barış adası haline getirilmesi gerektiğine işaret ederek, “Bedel ödetip korkuyla sahte barış sağlayacaklarını zannediyorlarsa tarihten hiç ders almamışlar. Siyasetin bu kadar tıkandığı bugünlerde tarihi Amed Nevroz’u çözümün yolunu gösteriyor. 'Korkutarak hiçbir şey yapamazsınız’ diyor. Devlet aklı, ferasetsiz kalmışsa halkını felakete sürükler. Gün gelecek söz bitecek. Sözün bittiği yere gelmek istemiyoruz. Diyarbakır’dan gönderilen bu mesajı Ankara ve dünya iyi okumalı' dedi.

İlgili Haberler

Politika

Mevlüt Çavuşoğlu: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız

Politika

CHP'nin 3 ilde belediye başkan adayı belli oldu.

Politika

Eski Zaman gazetesi başyazarı Ali Ünal'a 19 yıl 6 ay hapis cezası

Politika

CHP, Ankara ve Eskişehir adaylarını belirliyor

Politika

AKP Erbaş'a sahip çıktı: Hasta ziyaretinin siyaseti olmaz

Politika

HDP'den Kılıçdaroğlu-Türk görüşmesine ilişkin açıklama

Politika

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

Politika

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Yavuz Bingöl'e kıyak

Politika

Türkiye'den 83 ülkeye FETÖ dosyası

Politika

Selahattin Demirtaş'tan hâkime: Evet bir dairem var ama saray değil!

Politika

AKP'li Aktay: Kaşıkçı'nın ölümü dünyadaki dengelerin değişimine yol açtı

Politika

Antalya'da kaybolan 3 kız çocuğu 2 yıl sonra bulundu