Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Gözaltına alınan akademisyenler kimdir?

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Selahattin Demirtaş: Hukuksuz tutuklamalar oyumuzu arttırıyor

Demirtaş, "Bu yaptıkları hukuksuz tutuklamalar, bizi motive ediyor. 2009'daki KCK operasyonları sırasında yüzde 7 olan oyumuz, bu hukuksuz tutuklamalarla yüzde 11'e çıktı" dedi.

Dün gözaltına alınan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek için HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, HDP milletvekilleri, belediye başkanları DTK Eş Başkanları Hatip Dicle ve Leyla Güven, DBP Genel Merkezi Danışmanlık Bürosu'nu ziyaret ederek, basın açıklaması yaptı. İlk açıklamayı yapan ve Kürtçe konuşan DTK Eş Başkanı Leyla Güven, aylardır DBP ve demokrasi güçleri üzerinde baskı uygulandığını ve arkadaşlarının hukuksuz bir şekilde tutuklandığını söyledi. DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in sırf yaptığı açıklamalar nedeniyle gözaltına alındığını söyleyen Güven, "Amaçları kim konuşuyorsa onu tutuklayıp cezaevine atmaktır. Erdoğan dışında kimse konuşmasın deniliyor. Biz sonuna kadar konuşmaya devam edeceğiz. Bu topraklarda özgürlük yoktur. Kim konuşuyorsa içeri atılıyor" dedi.

GELDİĞİMİZ MAKAMLAR BİZİM İÇİN BİRER MEVZİİDİR

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, Türkiye'de demokratik siyaset yapma koşullarının hiç bir zaman açık olmadığını, 90 yıldır tekçi zihniyete karşı siyasetin yasak olduğunu belirterek, "Biz siyaset yapmayalım diye AKP ve önceki hükümetler, hep engeller çıkardılar. AKP 14 yıldır, 12 Eylül'ün getirdiği tekçi zihniyetin imkanlarından yararlanıyor. Bugün belediyelerde iktidar olabiliriz. TBMM'nin 3'üncü büyük partisi olabiliriz, bu bizim mücadelemizle elde ettiğimiz kazanımdır. AKP'nin bir lütfu değildirdi. Geldiğimiz makamlar bizim için birer mevzidir. Çözüm sürecinde bile gözaltılar durmamıştır" diye konuştu.

Demirtaş, Kamuran Yüksek'in yaptığı basın açıklamalarından ötürü, dünden beri gözaltında olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Siyaset yapan bir partinin başkanı konuştuğu için gözaltındadır ve tutuklanmak istenmektir. Yüksek, 5 yıl önce KCK'dan da 5 yıl cezaevi yatmıştı. Erdoğan dışında kimsenin konuşmasına tahammülleri yoktur. Halka barbarlık yapan, siyasetçiye de böyle yaklaşır. Milletvekili dokunulmazlıklarının gündemde olduğu bir dönemde Yüksek'in gözaltına alınması manidardır. Biz HDP olarak, bize karşı operasyon yapan savcılar kadar çalışamıyoruz. KCK operasyonlarında 10 bin kişi tutukladılar. Bu yaptıkları hukuksuz tutuklamalar bizi motive ediyor. 2009'daki KCK operasyonu sırasında yüzde 7 olan oyumuz yüzde 11'e çıktı. Asla yılmayacağız. Kamuran Yüksek ve bizi de alabilirler. Ama bunun faturası onlara çıkacaktır. Ya akli selime dönüp, bu yaptıklarından vazgeçerek, oturup sorunları konuşarak çözmeyi denerler. Ya da bu akılsızlıkla kendi öfkelerinde boğulup giderler. Biz size teslim olmayacağız. Biz vatan haini değiliz. Bu ülkenin onurlu evlatlarıyız. Halkın bir kısmı bize tepki gösterebilir, bu normaldir. Ama bir kısmı da hükümetin ve saraydaki zata tepki gösterip, dokunulmazlığının kaldırılmasını istiyorlar. Halkımızın içi rahat olsun. Kamuran Yüksek'in işlediği hiç bir suç yoktur. Kendisine TCK'da olmayan bir suç isnat edilmek isteniyor."

İlgili Haberler

Politika

MEB'den laiklik karşıtı karar... Okullarda hatim okutulacak

Politika

'Kaşıkçı'nın cesedi, pıhtı ilacı verilip parçaladı'

Politika

Diyanet, 'Devrim Kanunu' engelini tarikat ve cemaate resmiyet formülü vererek aşacak!

Politika

Mansur Yavaş'tan AKP'den aday olacak iddialarına yanıt

Politika

Kılıçdaroğlu, İyi Parti ile görüşmeleri işaret ederek adaylara 'bekleyin' dedi

Politika

Ankara'da gözaltına alınan üç SGDF'li tutuklandı

Politika

Muharrem İnce'nin Kılıçdaroğlu'na ne söyleyeceği açıklandı

Politika

Demirtaş: Seçim bitti ketıl gitti denmesin

Politika

HDP'den CHP'ye İstanbul adayı önerisi...

Politika

Demirtaş'ın AİHM başvurusu 20 Kasım'da karara bağlanacak

Politika

MHP'de kesinleşen adaylar belli oldu! İşte listesi...

Politika

Gözaltıda skandal gerekçe: Suçu muhalif gazeteci Çelikkan'ın eşi olmak