Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Gözaltına alınan akademisyenler kimdir?

MHP'li vekilden AKP'ye uyarı: Sokak alarm veriyor

Selahattin Demirtaş: Kan deryası içinde Türkiye'ye uyanmak bizim için alışabilir değil

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Meclis grup toplantısında konuşuyor.

Demirtaş’ın konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

Halepçe Katliamı

“Gündeme geçmeden önce iki hatırlatma yapmak istiyorum. 16 Mart, Saddam diktatöryasında 5 bin Kürdün bir günde katledilmesinin yıldönümü. Maalesef o dönemde de dünya sessizdi, herkesin gözönünde soykırım gerçekleştirilirken, kimsenin sesi çıkmıyordu. Irak Parlamentosu daha sonra soykırım olarak ilan etti. Bütün soykırım mağdurlarını anmak istiyorum.

8 Mart

“Geçen hafta 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günüydü. Kadınlar yasaklara rağmen alanlardaydı. Bir çok yerde izin verilmedi. Kadınlar özgürlük bilinciyle, emeğinin hakkı ve savaşa karşı barış talebiyle meydanlardaydı. Ezilen bütün kadınlara 8 Mart’ta, alanlarda olan bütün kadınlara grubum adına teşekkür etmek istiyorum.

Ankara saldırısı

“Pazar günü saat 18.45’te Kızılay Meydanında. Sivillerin en çok bulunduğu saat ve yer seçilmiş olmalıki orası tercih edilmiş, tümüyle sivillerin hedef alındığı terör saldırısı gerçekleşti. Bütün partim adıma lanetlediğimizi, kınadığımızı bir vahşet eylemi olduğunu ifade etmek istiyorum. 37 yurttaşımızın yaşamını yitirdi, 170’e yakın yaralı var. Ankara’da bütün yitirdiklerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, yararlılara acil şifa diliyorum.

“Herhalde neredeyse her ay toplu bir katliamla, neredeyse her gün ölüm haberleriyle, çatışmayla ya da üzerinde tank geçirilerek, yakılarak katliam haberleriyle günlere başlıyoruz. “Artık terörle yaşamaya alışmak lazım' diyorlar. Hükümet sözcüsü mahiyetinde gazeteci de yargı üyesi de bunu söylüyor. Ölümlere alışmak, kan deryası içinde Türkiye’ye uyanmak onlar için alışılabilir.

“Ülkemizde savaş gerçeği var, katliam ve terör gerçeği var. 14 yıldır iktidarda bütün devlet mekanizmalarını kontrol eden partinin yönettiği bir ülkede bunlara alışmak insanlığımızı kaybetmemiz anlamına gelir.

“Biz bunları normal göremeyiz. “Yaşam tarzımız budur. Kimse buna itiraz etmesin' dayatmasına boyun eğmeyeceğiz, bizi bunu alıştıramayacaksınız. Normal olan şey katliamların, ölümlerin olmadığı yaşamdır. Savaşın, katliamların kendisi olağandışıdır. Biz niye olağandışı olana alışıyoruz. Siz, savaş kışkırtıcılığına karşı barış isteyen barış savunucularına alışsanız iyi olur. Bizim savaşa karşı ilkeli ahlaki duruşumuza alışın.'

İlgili Haberler

Politika

Ankara'da gözaltına alınan üç SGDF'li tutuklandı

Politika

Muharrem İnce'nin Kılıçdaroğlu'na ne söyleyeceği açıklandı

Politika

Demirtaş: Seçim bitti ketıl gitti denmesin

Politika

HDP'den CHP'ye İstanbul adayı önerisi...

Politika

Demirtaş'ın AİHM başvurusu 20 Kasım'da karara bağlanacak

Politika

MHP'de kesinleşen adaylar belli oldu! İşte listesi...

Politika

Gözaltıda skandal gerekçe: Suçu muhalif gazeteci Çelikkan'ın eşi olmak

Politika

Şişli Belediye Başkan Yardımcısının öldürülmesi davasında tahliye

Politika

Eski MİT'çi Basri Aktepe hakkında yakalama kararı

Politika

Akademisyenlerin gözaltına alınmasına bir tepki de TÜSİAD'dan

Politika

Akademisyenlere gözaltı... Suçlama: ‘Duran Adam'ı getirdiler

Politika

Avrupa Konseyi'nden ikinci 'Osman Kavala' operasyonuna tepki